Kapcsolat
H-1068 Budapest, Dózsa György út 86/b.
Tel.: (+36-1) 351-9483, (+36-1) 413-1924,
Fax: (+36-1) 351-9485
E-mail: hivatal@mgyk.hu Hivatali kapu: MGYK
KRID azonosító: 338169369(fu)
Web: www.mgyk.hu
Nyomtatható változat
2016. szeptember 13.
Bezáratta a budapesti Lánchíd patikát az OGYÉI - OGYÉI közlemény

Visszavonta a budapesti Lánchíd Gyógyszertár működési engedélyét az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet, és ezzel egy időben 45 millió forint bírság megfizetésére kötelezte a patikát működtető gazdasági társaságot. 

Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) a vényköteles gyógyszerek kiadásának jogszerűségét vizsgálta a budapesti Lánchíd Gyógyszertárban. A tisztigyógyszerészek az ellenőrzés során azt tapasztalták, hogy a patika orvosi rendelvény nélkül, nagy számban értékesített külföldre vényköteles gyógyszereket. A hatályos jogszabályok alapján Magyarországon gyógyszertár vényköteles gyógyszert recept nélkül csak egy szigorúan meghatározott körnek adhat ki. A Lánchíd Gyógyszertár 25 darab, úgynevezett külföldi megrendelőlap alapján 6670 doboz, kizárólag recept ellenében kiadható készítményt szolgáltatott ki vény nélkül. A külföldi megrendelőlap nem felel meg a hatályos jogszabályokban meghatározott orvosi rendelvénynek, az értékesítés során ezt figyelmen kívül hagyta a gyógyszertár működtetője. A jogszerűtlenül kiszolgáltatott gyógyszerek között daganatellenes szerek, immunrendszert befolyásoló készítmények, az asztma kezelésére szolgáló gyógyszerek, pszichoaktív szerek és véralvadásgátló készítmények voltak.

Törvényi előírás alapján már egy doboz gyógyszer egyszeri jogszerűtlen kiadása esetén is bírságot szabhat ki az OGYÉI.Dr. Pozsgay Csilla, az OGYÉI főigazgatója szerint ebben az esetben a bírság összegének meghatározásakor – 45 millió forint – a hatóság a betegek érdekeinek sérelmét, ennek a súlyát, a jogsértés ismételt voltát, valamint a jogsértő állapot időtartamát vette figyelembe. Fontos szempont volt ugyanakkor az is, hogy a kiadott gyógyszerek olyan vényköteles készítmények voltak, melyek illegális úton történő forgalmazása és ellenőrizetlen felhasználása veszélyt jelenthet a gyógyszert használó betegek egészségére, szervezetére nézve.

A vény nélkül külföldre értékesített gyógyszerek orvosi ellenőrzés nélküli használata súlyos, egészséget veszélyeztető állapotot okozhat, éppen ezért a hatóság az összes körülmény mérlegelésével a pénzbírságot és egyidejűleg a működési engedély visszavonását ítélte a jogsértéssel arányban állónak. A Lánchíd Gyógyszertár gyógyszerkiadási tevékenysége szakmai és jogi szempontból egyaránt helytelen és a betegek számára súlyos egészségkárosodást okozhat – mondta Pozsgay Csilla. A hatóság az eljárásai kapcsán, illetve a döntései mérlegelésekor mindig a betegbiztonságot és az ellátásbiztonságot helyezi a fókuszba. 

(www.ogyei.gov.hu)


A Magyar Gyógyszerészi Kamara
jogszabálysértő gyógyszertári gyakorlattal kapcsolatos állásfoglalása

 

A Magyar Gyógyszerészi Kamara (továbbiakban: Kamara) elnöksége és a Területi Elnökök Értekezlete 2016. július 7-i ülésén konszenzussal az alábbi állásfoglalást fogadta el:

A Kamara elnöksége és a Területi Elnökök Értekezlete néhány gyógyszertár hatósági intézkedéseket maga után vonó jogszabálysértő gyakorlatával kapcsolatban ismételten kéri a kamara tagjait, hogy a jogi, szakmai és etikai szabályok betartásával végezzék munkájukat és tegyenek meg mindent, hogy a gyógyszerellátásban mindenhol érvényesüljön a normakövetés normája, továbbá a gyógyszertári szolgáltatások nyújtása során érvényesüljön a gyógyszer- és betegbiztonság.

A Kamara a kamarai törvény, az Alapszabály és az Etikai kódex rendelkezéseinek megfelelően minden olyan esetben, amikor szankcióval járó hatósági intézkedésre kerül sor, vagy a szakmai és etikai szabályok megsértéséről tudomást szerez, etikai eljárást indít az érintett kamarai taggal szemben; az etikai eljárásnak súlyos esetben a kamarai tagság felfüggesztése vagy a kamarából történő kizárás is a következménye lehet.

A Kamara a jogszabálysértő ügyek kezelése során együttműködik a hatóságokkal, ugyanakkor fontos feladatának tekinti, hogy az egyedi esetek a gyógyszerészettel szembeni közbizalom megőrzésének szándékával kerüljenek a nyilvánosságban megvitatásra.

Budapest, 2016. július 7.

Dr. Hankó Zoltán
elnök

Dr. Brezanóczy Ferenc
a Területi Elnökök Értekezlete elnöke


2018-2024 © MAGYAR GYÓGYSZERÉSZI KAMARA
hírlevél