Kapcsolat
H-1068 Budapest, Dózsa György út 86/b.
Tel.: (+36-1) 351-9483, (+36-1) 413-1924,
Fax: (+36-1) 351-9485
E-mail: hivatal@mgyk.hu Hivatali kapu: MGYK
KRID azonosító: 338169369(fu)
Web: www.mgyk.hu
Magyar Gyógyszerészi Kamara Borsod–Abaúj–Zemplén Vármegyei Szervezet
Székhely: 3527 Miskolc, Soltész Nagy Kálmán utca 4. II/1. / Telefon: +36 70/978-2180 / E-mail cím: borsod@mgyk.hu / Hivatali kapu címe: MGYKBAZ KRID 630640347 / Weboldal: www.mgykbaz.hu / Elnök: Dr. Nyíri László
Nyomtatható változat
2017. december 19.
Gyógyszerészi fórum Miskolcon

December 12-én tartotta a gyógyszerészi fórummal egybekötött évi II. rendes küldöttgyűlését az MGYK B.-A.-Z. Megyei Szervezete Miskolcon.

December 12-én tartotta a gyógyszerészi fórummal egybekötött évi II. rendes küldöttgyűlését az MGYK B.-A.-Z. Megyei Szervezete Miskolcon, a volt ÁNTSZ nagytermében.  A rendezvényen több mint ötven fő jelent meg. Elsőként dr. Nyíri László megyei elnök adott tájékoztatót az aktuális szakmai, szakmapolitikai kérdésekről, majd dr. Kun Lajos megbízott regionális tiszti főgyógyszerész beszélt az ellenőrzésekkel kapcsolatos felvetésekről. Végül dr. Hankó Zoltán országos elnök tartott tájékoztatót az e-recept körüli bizonytalanságok tisztázására.

Gyógyszerészi fórum MiskolconDr. Nyíri László egyebek mellett elmondta: a brüsszeli bíróság végre határozatot hozott. A gyógyszer kiskereskedelmet szabályozó törvény, amely a patikai liberalizáció káros hatásait volt hivatott megszüntetni és a gyógyszerész többségi tulajdonlást rendelte el a gyógyszertári vállalkozásoknál, jogszerű volt. Az ezzel kapcsolatos kötelezettség szegési eljárást az EU megszüntette. A gyógyszerészi többségi tulajdonnal kapcsolatban kiegészítették a jogszabályt azzal, hogy amennyiben a többségi tulajdonosok közül valaki elhalálozik, a hagyatéki végzés jogerőre emelkedésétől számított 45 napon belül kell visszaállítani a többségi tulajdont.

A legutóbbi salátatörvényből ugyan kimaradt, de a következőben megtalálható lesz a fiókpatikák védelme arra az esetre, ha a településen valaki közforgalmú gyógyszertárat szeretne nyitni. A Kamara azt szorgalmazza, hogy ilyen esetekben a fiókpatikát működtető anyagyógyszertárnak legyen valamilyen elsőbbségi joga.

Napirenden van a szociális otthonok gyógyszerellátásának kérdése is: egy megállapodás-tervezet már megszületett a Kamara és az Államtitkárság között, amely szerint a pályázatokat a Kamara megyei szervezeteinek is véleményezni kellene. Sok esetben ugyanis úgy születik döntés, hogy a helyi viszonyokat nem ismerve, az ott működő közforgalmú gyógyszertár működése kerülhet veszélybe, ha az ellátási területéből kiesik a szociális otthon.

Több költségvetési szám módosult előnyünkre a 2018-as év tekintetében: a gyógyszertámogatást 24 milliárd, a kispatikák támogatását pedig 350 millió forinttal emelik jövőre. A generikus ösztönző 3,6 milliárdról 4,1 milliárdra nő.

A Kamara tovább szorgalmazza az ügyeletek finanszírozásának állami támogatását, a gyógyszertári marketing szigorú szabályozását, az árrés-képzés reformját. Az országos költségracionalizálási munkabizottság, amelynek elnöke Nyíri László, mindezek mellett megoldást keres a magi-díj emelésének lehetőségére, illetve a gyógyszertárakat érintő egyéb, hátrányos szabályozásokat, rendeleteket (pl. helyi adók) is szeretné rendezni. De más, a költségeket csökkentő ötleteket, javaslatokat is vár a bizottság a kollégáktól.

Nagy gond, hogy a kistelepüléseken a gyógyszertárvezetők nagy része már nyugdíjas, vagy hamarosan nyugállományba vonul.  A települések lakossága is csökken az elvándorlás miatt. Így aztán nemigen éri meg e helyeken gyógyszertárat működtetni. Félő, hogy bedől a rendszer, hiszen a fiatal gyógyszerészeknek nem perspektíva egy eldugott kis faluba tervezni a jövőjüket.  Erre is keresi a megoldást a bizottság csakúgy, mint arra, hogyan lehetne a már most is ellátatlan falvakban biztosítani a gyógyszerellátást.

A Kamaránál lezajlott ÁSZ-vizsgálattal kapcsolatban az elnök elmondta: a sajtó valótlanul, a tényeket kiforgatva, szenzációhajhász módon tájékoztatta az eredményről a közéletet. A valóságban minden szabályszerűen zajlik. Bizonyos aktualizálásra van csak szükség a különféle szabályzatok megszövegezésében. Tévesen állította a média azt is, hogy a területi szervezeteknél nem volt ellenőrzés, ugyanis több megyében is vizsgálódtak.

Bár az ügyelet és az étrend-kiegészítők ügyében még mindig nincs eredmény, de a Kamara többször és több tervezetet is elkészített ezek megoldási javaslatára, és elküldte az egészségügyi államtitkárnak. Mindez idáig azonban döntés nem született.

A homeopátiás szerek forgalmazása is közbeszéd tárgya lett, a Semmelweis Egyetem rektora nem is akarja oktatni ezt a diszciplínát. A Kamara azt kéri a kollégáktól, hogy mindenki saját lelkiismerete szerint járjon el. Mindenesetre, amíg az európai és a magyar gyógyszerkönyvben benne vannak, addig lehet forgalmazni.  

Az elnök úr tájékoztatást adott a megyei kamara időarányos gazdálkodásáról, amely a tervezettek szerint alakul.  A decemberi kiadások után várhatóan 4 millió forint marad a számlánkon. Ez, az évről évre emelkedő összeg a szigorú gazdálkodás mellett az évente megrendezett gyógyszerész bálokból származó nyereségnek köszönhető.

Gyógyszerészi fórum MiskolconDr. Kun Lajos mb. tiszti főgyógyszerész úr a már korábban felmerült észrevételekre reagált.  A köztestületi napokon néhány megye elnöke jelezte, hogy szerintük túl nagy hangsúlyt fektetnek a készletellenőrzésre a patikákban, még akkor is, ha semmi gyanú nem merül fel ennek indoklására. Kifogásolták még, hogy volt olyan ellenőrző tiszti gyógyszerész (nem a mi megyénkben), aki kiküldte irodájából a személyi jogost, és „birtokba vette” a számítógépét. Hangsúlyozta továbbá, hogy ez természetesen nem jogszerű, nem tehet ilyet az ellenőrző tiszti gyógyszerész. Elmondta, hogy a hatékonyság érdekében az átfogó vizsgálódás helyett  valóban több célellenőrzést fognak végezni a patikákban, de pl. készletellenőrzést csak gyanú esetén. Ugyanakkor lehetőséget adnak a megyei elnököknek, hogy egy-egy ellenőrzésen megfigyelőként jelen lehessenek ők is a patikákban.

Újra felhívta a figyelmet arra, hogy külföldi megrendelő lapra nem szabad gyógyszert expediálni, még akkor sem, ha van rajta magyar bélyegző.  Megrendelő lapon állatorvos sem rendelhet humán készítményeket. Kérte, hogy a külföldi vényeket külön tárolják a patikában, ne a többivel együtt. Kiemelten fogják vizsgálni – mondta – a patikák belső minőségügyi rendszerét, a tapasztalat ugyanis az, hogy nem vezetik rendszeresen a minőségügyi kézikönyveket.

Dr. Hankó Zoltán elnök úr éppen egy e-recept egyeztetésről érkezett az ülésre Budapestről. Mint mondta, november 1. és december 15. között egy átmeneti időszakot sikerült a jogalkotókkal elfogadtatni, hogy a gyógyszertárak csatlakozására és a műszaki és szoftverproblémák megoldására elegendő idő legyen. Az ezt követő egyeztetésen a rendszergazdák valamennyien vállalták, hogy november 30-ig minden gyógyszertár csatlakoztatását befejezik, december 15-ig pedig a gördülékeny működéshez szükséges szoftverfejlesztéseket is elvégzik. A november 9-i elnökségi ülés után 10-én, 15-én, 22-én, 30-án, december 1-jén, 6-án és 12-én volt a fejlesztőkkel és a rendszergazdákkal külön vagy együtt szervezett megbeszélés, ahol a csatlakoztatás állásáról, az ezzel kapcsolatos teendőkről, a működési tapasztalatokról, a szükséges szoftvermódosításokról, a patikai visszajelzésekről és ezek kezeléséről egyeztettek. Az ÁEEK és a Kamara a gyógyszerészek felé történő kommunikációt folyamatosan egyeztette, a Kamara minden lehetséges információt a honlapon és rendkívüli hírlevelekben naprakészen a gyógyszerészek rendelkezésére bocsátott. Az ÁEEK, a rendszergazdák és a Kamara a csatlakozás elősegítése érdekében a még érintett gyógyszertárakkal többször kezdeményeztek e-mail és telefonos kapcsolatfelvételt. „Forró drót” is meghirdetésre került, hogy a megoldandó problémákat a gyógyszerészek közvetlenül is jelezhessék; a Kamarához 120-nál is több konkrét, egyedi jelzés futott be a gyógyszerészektől. Ennek ellenére december 8-áig 35 gyógyszertár csatlakoztatása még váratott magára, és 155 olyan gyógyszertár volt, amelyik egyáltalán nem forgalmazott adatot az EESZT-ben (inaktív volt). Ezeket külön is megkeresték az adatforgalmazás érdekében, mert csak így deríthetők fel az esetleges műszaki vagy szoftverproblémák. Az AEEK adatai szerint a 48. héten 1,3 millió e-vényt írtak az orvosok (ez az összes felírt vény több mint 30%-a) és 2,8 millió e-vényt és papírvényt expediáltak a gyógyszertárak a Térben.

Gyógyszerészi fórum MiskolconAz elnök tájékoztatott, hogy Pintér Sándor belügyminiszter (mint a kormányzati informatikáért felelős minisztérium vezetője) naprakész tájékoztatást kért az EESZT állásáról, a kérésnek a Kamara eleget tesz. Felmerült, hogy a közgyógy-igazolványok patikai rögzítése az EESZT-ben felesleges (ez igaz), de a kötelezettség eltörléséhez jogszabály-módosításra lesz szükség. A kézi gyógyszertárak elszámolása nem változik az első negyedév végéig; erről az ÁEEK és a Kamara közös tájékoztatót készít a gyógyszerészeknek és az érintett orvosoknak. Az elnök arról is tájékoztatott, hogy járt a NEAK-ban is, ahol az első dekádok elszámolás-befogadásai kapcsán fokozott együttműködést kért; a jogi és szakmai szabályoknak megfelelő expediálás tb elszámolását a NEAK garantálja függetlenül attól, hogy e-recept vagy papírvény expediálására kerül sor. Ahhoz, hogy a gyógyszerészek biztosak lehessenek abban, hogy az e-recept az expediálás után a Térben kiadottként megjelölésre került, szükségük van arra, hogy ennek tényéről visszaigazolást kapjanak. A Kamara azt kérte az ÁEEK-től és a rendszergazdáktól, hogy az ezzel kapcsolatos fejlesztés a december közepi indulásra, de legkésőbb az ezt követő első dekád végére fejeződjön be.

Az e-recepttel kapcsolatos tájékoztató kitért az orvosokkal történő kommunikációra is, ez ütemezetten ahhoz kapcsolódóan kezdődik, amikor a gyógyszertárak teljes körűen képesek már az e-vények fogadására. Az első tájékoztatót az orvosi kamara közreműködésével már közzétették.

Az elnök kérte, hogy mindenki jelezze az EESZT-vel kapcsolatos nehézségeket, gondokat, mert ezek ismerete az előfeltétele a problémák megoldásának. Végezetül hangsúlyozta, hogy a Kamara ezen túl is mindent megtesz a gyógyszerészek érdekeinek képviseletéért és a tájékoztatásukét.

Elmondta: az üzembiztonság remélt megteremtésével a fejlesztés nem fejeződik be. Soron következő feladat pl. a kézigyógyszertárak elszámolásának megteremtése, a vényíró és az expediáló programok harmonizálása, az e-receptek arányának gyors ütemű növelése, az e-receptek javítási metódusának a finomítása, a retaxa ügyének tisztázása, az egységes interakciós adatbázis megteremtése. Ezek a fejlesztések jó ideig feladatot adnak mindenkinek. Ehhez mindnyájunknak türelemre és a fejlesztőkkel, orvosokkal és rendszergazdákkal való együttműködésre lesz szükségünk. Bárkinek bármilyen problémája lenne az e-recept rendszerrel, ahogy eddig, ezután is a rendelkezésére áll a kamara.

Az e-recept rendszer indulása egy olyan problémára is rávilágított – mondta –, amelyet már régóta hordozunk magunkkal. Alaphelyzetben a támogatással történő gyógyszer-expediálásra a gyógyszertárak szerződtek az OEP-pel, de a rendszergazdák tárgyaltak az informatikai feltételekről – a gyógyszertárak szerződéses partnereiként. Később a beszállítókkal valamint az egészségpénztárakkal kialakított partnerkapcsolat is informatikai hátteret igényelt, majd biztosítani kellett a NAV-hoz az online kapcsolatot is. Az EESZT-be történő bekapcsolódás további – jogszabályok által megszabott – informatikai kötelezettségeket támaszt a gyógyszertárakkal szemben és jövő májusban lépnek életbe az új uniós adatvédelmi szabályok. Mindeközben megváltozott az informatikai szolgáltatások piaci keretrendszere is. Mindezek ellenére a gyógyszertárak és a rendszergazdák kapcsolatának szerződéses keretei nem változtak. Szükségszerűnek tartja az informatikai rendszergazdák és a gyógyszertárak kapcsolatának áttekintését, és akár az expediáló programokkal kapcsolatos alapvető előírások jogszabályi rendezését.

A fórumon számos praktikus, gyakorlati kérdést tettek fel a jelenlévők, többek között pl. az elszámolással kapcsolatban. Hankó elnök úr ezzel kapcsolatban elmondta,” Ónodi államtitkár úr néhány nappal ezelőtt felhatalmazott, hogy tudassam: ha lesz olyan gyógyszertár, amelyik a csatlakozással kapcsolatos saját, törvényadta feladatait maradéktalanul ellátta, de december 16. után mégis gondja lesz az elszámolással, az államtitkárság minden jogi és egyéb segítséget megad. „ 

Felhívta a figyelmet, hogy a kamara honlapján (www.mgyk.hu) folyamatosan frissítik azon problémák megoldási lehetőségeit, amelyeket a gyógyszertárak elküldenek nekik az EESZT-vel kapcsolatban. Érdemes tehát figyelni a változásokat az oldalon.

Előadása második felébe az árrésekkel kapcsolatos adatokkal kapcsolatos statisztikákat elemezte.  Ennek lényege az volt, hogy a kft.-ként működő patikák árrése jóval magasabb, mint a bt.-ként működőké. Ez vizsgálat tárgyát képezi.

A fórum fehér asztal melletti kötetlen beszélgetéssel zárult.

Kovács Judit

Gyógyszerészi fórum MiskolconGyógyszerészi fórum MiskolconGyógyszerészi fórum MiskolconGyógyszerészi fórum MiskolconGyógyszerészi fórum MiskolconGyógyszerészi fórum Miskolcon

 

 

2018-2024 © MAGYAR GYÓGYSZERÉSZI KAMARA
hírlevél