Kapcsolat
H-1068 Budapest, Dózsa György út 86/b.
Tel.: (+36-1) 351-9483, (+36-1) 413-1924,
Fax: (+36-1) 351-9485
E-mail: hivatal@mgyk.hu Hivatali kapu: MGYK
KRID azonosító: 338169369(fu)
Web: www.mgyk.hu
Nyomtatható változat
2013. április 09.
Visszamenőleges béremelés - Az egészségügyi dolgozók fizetésének kompenzációjára az idén harmincmilliárd jut - 2013. 04. 05. - mgyk.hu - (Szemle!)

Magyar Nemzet - 2013. 04. 05. (2. oldal)

Visszamenőleges béremelés

Az egészségügyi dolgozók fizetésének kompenzációjára az idén harmincmilliárd jut

Januárig visszamenőleg kaphatják meg az újabb fizetésemelésüket az egészségügyben dolgo-zók – tudta meg lapunk. A bérfejlesztésre szánt összeg harmincmilliárd forint.

Az idén is visszamenőleges béremelésre számíthatnak az egészségügyben dolgozók. Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke lapunknak elmondta, bár kormánnyal folytatott előző tárgyaláson még arról volt szó, hogy az érintettek szeptembertől nem visszamenőleges hatállyal részesülnek a bérkompenzációban, a tegnapi egyeztetésen elhangzott: a dolgozók fizetését januárig visszamenőleg emelik meg.

A tegnapi tárgyalásról a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke is pozitívan nyilatkozott lapunk-nak. Hankó Zoltán úgy fogalmazott: a mostani bérfejlesztés orvosolja azt a tavalyi sérelmet, amikor is a kórházi gyógyszerészek nem részesültek megfelelő kompenzációban. Az idei béremelés során ugyanis az orvosokkal azonos bérkategóriába sorolják majd őket.

Szócska Miklós először március elején ült tárgyalóasztalhoz a szak-mai szervezetekkel, hogy megkezdjék az egyeztetést az ágazati bérfejlesztésről. Erre az idén harmincmilliárd forint áll rendelkezésre. Az egészségügyért felelős államtitkár leszögezte, ezúttal azoknak a csoportoknak kell elsőbbséget élvezni, akik a tavalyi bérrendezés során aránytalanul kevesebbet kaptak.

Bár a béremelésre a forrás biztosított, az egészségügyi ágazat az uniós forrásokat illetően szűk esztendők elé nézhet. A Weborvos.hu portál ugyanis arról számolt be, hogy a következő, 2014-től 2020-ig tartó uniós költségvetési ciklusban jóval kevesebb forrás juthat az egészségügyre. Az internetes lap az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) által készített jelentésre hivatkozik, amely szerint a mostani, 486 milliárd forint helyett csupán 90 milliárd forinttal számolhat az ágazat. A dokumentum rámutatott, utóbbit is csak akkor kaphatja meg a terület, ha az Emminek jutó teljes összeget egyenlő mértékben osztják el az egyes ágazatok között. Mint kiderült, az egészségügyért felelős államtitkárság szakterületi elképzelései a népegészségügyre irányulnának, ezenkívül a megkülönböztetés veszélyének kitett, elsősorban fogyatékossággal, krónikus betegséggel küzdők esetében célzott intézkedésekkel növelnék a munkaerő-piaci részvételüket. Fokozottabb hozzáfé-rést kívánnak biztosítani a tartós ápolási-gondozási szolgáltatásokhoz is. „

FELÚJÍTOTT KLINIKA. Átadták a Semmelweis Egyetem felújított, Mária utcai szemészeti klini-káját, így mostantól egy épületben talál-ható minden ellátás, például az ambulancia és hat, világszínvonalon felszerelt műtő. Az idáig külön működő két klinika műszerparkját is összevonták, így az ellátáshoz szükséges speciális mikrosebészeti eszköztár és szaktudás most már egy helyen érhető el.

 

KÁRTÉRÍTÉSI PEREK. Az állami irányítás alá vett kórházakban országosan 378 kártérítési per zajlik, ezek jelenlegi perértéke 5,5 milliárd forint – közölte a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet. Közleményükben azt írták: Magyarországon évente mintegy 400-500 kártérítési per kezdődik, és a megítélt kárösszegek hozzávetőleg kétmilliárd forintot tesznek ki. Hozzátették, ezek kifizetésének egy része „az amúgy is szűkre szabott kórházi büdzsét terheli”. 

SZALAI LAURA
Magyar Nemzet - 2013. 04. 05. (2. oldal)


ECHO TV Híradó - 2013. 04. 05. (esti adás)

Az ECHO TV 2013. április 5-i esti híradójában (a video anyagon belül 14:36-tól kezdődő részben) nyilatkozott dr. Hankó Zoltán a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke, a kórházi-klinikai gyógyszerészek bérkompenzációjával kapcsolatban megkötött megállapodásról.

Visszamenőleges béremelés - Az egészségügyi dolgozók fizetésének kompenzációjára az idén harmincmilliárd jut - SZALAI LAURA - Magyar Nemzet - 2013. 04. 05. (2. oldal)

A nyilatkozat a képre kattintva elérhető!

Szószerinti leirat
Echo TV – Híradó - 
2013. április 5. - 19:44

Mv: Egyelőre úgy tűnik, idén harmincmilliárd forint jut az egészségügyi dolgozók bérének kompenzálására. A kormány és az egészségügyi szervezetek tegnap második alkalommal egyeztettek, de a bérfejlesztés mértékét még nem határozták meg pontosan. Az viszont biztos, hogy a dolgozóknak visszamenőlegesen jár majd a kompenzáció.

Riporter: Még nem tudni, idén pontosan mennyivel emelik majd az egészségügyben dolgozók bérét. A tavaly indult kompenzáció szinte valamennyi ágazatot érintett, ám voltak, akiket nem a megfelő kategóriába soroltak. A kórházi gyógyszerészek például kevesebb béremelést kaptak, ez csaknem négyszáz dolgozót jelentett. A Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke azt mondja, a legutóbbi egyeztetésen erről is megállapodtak.

Hankó Zoltán, elnök, Magyar Gyógyszerészi Kamara: A kórházi gyógyszerészeknek a besorolása ezentúl ismét az orvosokéval együtt történik meg, és azt a kiesést, amit tavaly el kellett szenvedniük, a 2013-as rendezés során kompenzálni fogják.

Riporter: Eddig úgy tudni, hogy a bérkompenzációra idén harmincmilliárd forint jut, ez több mint húszmilliárd forinttal kevesebb a korábban hangoztatott összegnél. A Magyar Orvosi Kamara elnöke szerint ez a keret kevés lesz a bérek fejlesztésére.

Éger István, elnök, Magyar Orvosi Kamara: Ennek a mértéke nagyban függ attól, hogy az általunk is javasolt mozgóbér befagyasztást megszüntetik-e. Ha megszüntetik, ha már az új emelt bérek alapján fogják kifizetni az ügyeleti díjakat, a műszakpótlékokat, egy emeltebb óradíjból, akkor ez elviszi ennek a harmincmilliárdnak az egyharmadát.

Riporter: Éger István szerint a műszaki egészségügyi személyzet béremelésére is szükség lenne. Azt, hogy lesz-e újabb egyeztetés, még nem tudni. A bérkompenzációról valószínűleg ősz elején születik végleges döntés.


Klubrádió – Reggeli hírek - 2013. április 5.

Mv: Januárig visszamenőleg kaphatják meg az újabb fizetésemelésüket az egészségügyben dolgozók. A bérfejlesztésre szánt összeg harminc milliárd forint - tudta meg a Magyar Nemzet. Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke a napilapnak elmondta: bár a kormánnyal folytatott előző tárgyaláson még arról volt szó, hogy az érintettek szeptembertől nem visszamenőleges hatállyal részesülnek a bérkompenzációban. Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke elmondta: a mostani bérfejlesztés orvosolja azt a tavalyi sérelmet, amikor is a kórházi gyógyszerészek nem részesültek megfelelő kompenzációban.

 

Echo TV – Reggeli híradó - 2013. április 5. - 08:09

Mv: Januárig visszamenőleg kaphatják meg az újabb fizetésemelésüket az egészségügyben dolgozók. Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke elmondta: a kormánnyal folytatott előző tárgyaláson még arról volt szó, hogy az érintettek szeptembertől nem visszamenőleges hatállyal részesülnek a bérkompenzációban. A csütörtöki egyeztetésen azonban már a januári és a visszamenőleges emelés hangzott el. Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke közölte: a mostani bérfejlesztés orvosolja azt a tavalyi sérelmet, amikor is a kórházi gyógyszerészek nem részesültek megfelelő kompenzációban. A bérfejlesztésre szánt összeg harminc milliárd forint.


Lánchíd Rádió – Déli híradó - 2013. április 5. - 12:08

Mv: Visszamenőleg is megkaphatják béremelésüket az egészségügyben dolgozók - mondta el rádióknak a Magyar Orvosi Kamara elnöke. A kompenzációra idén harmincmilliárdot szán az államtitkárság, és bár Éger István minden forintnak örül, kevesli az összeget. Vannak azonban, akik nagyon elégedettek. Azoknak a dolgozóknak ugyanis, akik tavaly kevesebbet kaptak, idén nagyobb szelet jut a kompenzációs tortából. Törőcsik Zsolt összeállítása.

Szócska Miklós, államtitkár, EMMI: Idei béremelésnek a forrásai az alkoholt és a dohányterméket termelő jövedéki adó emelése. Össze fogunk ülni a szakmai szervezetekkel.

Riporter: Szócska Miklós egészségügyi államtitkár már február végén jelezte rádiónknak, hogy az ágazat dolgozói idén is számíthatnak béremelésre. Mostanra pedig már több tárgyalási fordulón is túl vannak a szakmai szervezetek képviselőivel. Kiderült, hogy idén szeptemberben harmincmilliárdot szánnak a fizetések emelésére. A kompenzációból ráadásul azok részesülnek nagyobb arányban, akik tavaly hátrányt szenvedtek. Például a kórházi gyógyszerészek, akiknek a bére a tavalyi rendezésig együtt mozgott az orvosokéval, mondta Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke.

Hankó Zoltán, elnök, Magyar Gyógyszerészi Kamara: Idén azt kértük az államtitkárságtól, hogy ennek az elvnek a helyreállítására kerüljön sor, tehát a kórházi gyógyszerészeknek a béremelése, bérbesorolása újra a kórházban dolgozó orvosokéval párhuzamosan történjék meg. S államtitkárság által előterjesztett mindkét változat ezt az elvet érvényesíti maradéktalanul, úgyhogy mi a magunk részéről mind a kettőt támogatni fogjuk.

Riporter: A legutolsó tárgyalási fordulón az is biztossá vált, hogy szeptemberben az érintettek egész évre visszamenőleg megkapják a kompenzációt. Ez jó hír, de a Magyar Orvosi Kamara elnöke szerint további lépésekre van szükség. Éger István elmondta, bár minden forint előrelépés, a harmincmilliárd csepp a tengerben.

Éger István, elnök, Magyar Orvosi Kamara: Az államtitkárság ebben az ügyben azt kell, hogy mondjam, nagy munkát végzett és konstruktív, ugyanakkor folyamatosan úgy érzékeljük, hogy pénzügyi döntéshozatal vonatkozásában falakba ütközik, és ezen kellene változtatni. Tehát a szakmának most a nyomást elsősorban a kormány és a pénzügyi kormányzat felé kellene legalább a jelzés szintjén kifejteni.

Riporter: Több pénz azonban idén várhatóan nem lesz az egészségügyre, a kormány célja ugyanis, hogy mindenképpen kikerüljön az uniós túlzottdeficit-eljárás alól. Ehhez pedig minden forintot meg kell fogni a költségvetésben. A béremelési tárgyalások egyébként várhatóan még ebben a hónapban befejeződnek, és az erről szóló határozatot az országgyűlés a tavaszi ülésszakban el is fogadhatja.

2018-2024 © MAGYAR GYÓGYSZERÉSZI KAMARA
hírlevél