Ülésezett a megyei elnökség


Megyei kamaránk elnöksége 2017. augusztus 22-én tartotta legutóbbi ülését a szervezet irodájában. Dr. Nyíri László elnök beszámolt az aktuális szakmai, szakmapolitikai kérdésekről, jogszabályváltozásokról, tervekről.

A megyei elnök tájékoztatójában egyebek mellett elmondta, hogy a brüsszeli bíróság végre határozatot hozott: a gyógyszer-kiskereskedelmet szabályozó törvény, amely a patikai liberalizáció káros hatásait volt hivatott megszüntetni és a gyógyszerész többségi tulajdonlást rendelte el a gyógyszertári vállalkozásoknál, jogszerű volt. Az ezzel kapcsolatos kötelezettség szegési eljárást az Európai Bizottság megszüntette.

Ülésezett a megyei elnökségA gyógyszerészi többségi tulajdonnal kapcsolatban kiegészítették a jogszabályt azzal, hogy amennyiben a többségi tulajdonosok közül valaki elhalálozik, a hagyatéki végzés jogerőre emelkedésétől számított 45 napon belül kell visszaállítani a többségi tulajdont.

Elmondta, hogy a gyógyszergyáraknak egy új jogszabály értelmében nem kötelező visszavenni a használt veszélyes hulladékot, pl. az injekciós tűket. A kórházaknak és a járóbeteg-ellátó intézeteknek kell kialakítaniuk erre szolgáló gyűjtőhelyet, amire tizennyolc hónapos türelmi időt kaptak. Természetesen a patikák is nyújthatnak ilyen szolgáltatást önkéntes alapon.

 A legutóbbi salátatörvényből ugyan kimaradt, de a következőben megtalálható lesz a fiókpatikák védelméről szóló arra az esetre, ha a településen valaki közforgalmú gyógyszertárat szeretne nyitni. A Kamara azt szorgalmazza, hogy ilyen esetekben a fiókpatikát működtető anyagyógyszertárnak legyen valamilyen elsőbbségi joga.

Napirenden van a szociális otthonok gyógyszerellátásának kérdése is: egy megállapodás-tervezet már megszületett a Kamara és az Államtitkárság között, amely szerint a pályázatokat a Kamara megyei szervezeteinek is véleményezni kellene. Sok esetben ugyanis úgy születik döntés, hogy a helyi viszonyokat nem ismerve, az ott működő közforgalmú gyógyszertár működése kerülhet veszélybe, ha az ellátási területéből kiesik a szociális otthon.

Dr. Nyíri László elmondta még, hogy több költségvetési szám módosult előnyünkre a 2018-as év tekintetében: a gyógyszertámogatást 24 milliárd, a kispatikák támogatását pedig 700 millió forinttal emelik jövőre. A generikus ösztönző 3,6 milliárdról 4,1 milliárdra nő.

Ülésezett a megyei elnökségA Kamara tovább szorgalmazza az ügyeletek finanszírozásának állami támogatását, a gyógyszertári marketing szigorú szabályozását, az árrés-képzés reformját. Az országos költségracionalizálási munkabizottság, amelynek elnöke dr. Nyíri László, mindezek mellett megoldást keres a magi-díj emelésének lehetőségére, illetve a gyógyszertárakat érintő egyéb, hátrányos szabályozásokat, rendeleteket /pl. helyi adók/ is szeretné rendezni. De más, a költségeket csökkentő ötleteket, javaslatokat is vár a bizottság a kollégáktól.

Nagy gond, hogy a kistelepüléseken a gyógyszertárvezetők nagy része már nyugdíjas, vagy hamarosan nyugállományba vonul.  A települések lakossága is csökken az elvándorlás miatt.  Így aztán nemigen éri meg e helyeken gyógyszertárat működtetni, félő, hogy a bedől a rendszer, hiszen a fiatal gyógyszerészeknek nem perspektíva egy eldugott kis faluba tervezni a jövőjüket.  Erre is keresi a megoldást a bizottság csakúgy, mint arra, hogyan lehetne a már most is ellátatlan falvakban biztosítani a gyógyszerellátást.

A Kamaránál lezajlott számvevőszéki vizsgálattal kapcsolatban az elnök elmondta: a sajtó valótlanul, a tényeket kiforgatva, szenzációhajhász módon tájékoztatta az eredményről a közéletet. A valóságban minden lényeges pénzügyi és eljárásügyi gyakorlatot szabályszerűen zajlik. Bizonyos aktualizálásra van csak szükség a különféle szabályzatok megszövegezésében. Tévesen állította a média azt is, hogy a területi szervezeteknél nem volt ellenőrzés, ugyanis több megyében is vizsgálódtak.

Kovács Judit