Magyar Gygyszerszi Kamara
rtkteremt rdekvdelem
akadlymentes verzi
Vissza az alaprtelmezett verzihoz H-1068 Budapest
Dzsa Gyrgy t 86/b
Tel.: (+36-1) 351-9483
(+36-1) 413-1924
Fax: (+36-1) 351-9485
E-mail: hivatal@mgyk.hu
Keress RSS
KezdőlapA KamarárólTovábbképzésekSzakmai fórumPályázati lehetőségekKamarai tagsági információkIrattár
Belps
Felhasznlnv:
Jelsz:
Elfelejtett jelsz
Regisztrci
OK
GYIK
2018. 08. 30.
Tájékoztató az e-ügyintézésről
»
2016. 11. 23.
Tudnivalók az étrend-kiegészítőkel kapcsolatos megállapodásról
»
2014. 09. 22.
Személyi jogosok pontszám igazolása – mgyk.hu
»
2014. 06. 10.
Ki állítja ki a gyakorlati pont igazolást? - MGYK Országos Hivatala
»
2017. 06. 20.
Az AEEK működési nyilvántartással kapcsolatos tájékoztató anyagai
»
Tovbb »
Gygyszerszi Hrlap
Hrlevelek
Sajtófigyelő
2024. 04. 23.
Az étrend-kiegészítő nem gyógyszer, nem is lehet úgy reklámozni - uzletem.hu
»
2024. 04. 22.
Már tizennégy évesen kipróbálják a drogot a magyar fiatalok - magyarnemzet.hu
»
2024. 04. 19.
A világ TOP 10 gyógyszeripari vállalata 2024-ben - pharmaonline.hu
»
2024. 04. 18.
Már a felírt gyógyszerek betegtájékoztatóit is tartalmazza az EgészségAblak - pharmaonline.hu
»
Tovbb »
Szolgáltatások
2021. 11. 09.
Együttműködési megállapodás az MGYK és a KOMPLEX Kamarai Pénzügyi Tanácsadó Kft. között
»
2020. 06. 14.
Volvo: kedvezmény kamarai tagoknak
»
2019. 08. 27.
ATASI – Adatvédelmi módszertan gyógyszertáraknak
»
2019. 01. 07.
All You Can Move (AYCM) SportPass kamarai tagoknak
»
2017. 03. 10.
Együttműködési szerződést kötött az MGYK és a Global Payments Europe
»
Tovbb »

E-Papír
Bannerek


 Bannerek

Bannerek 

Bannerek 

Bannerek 

Bannerek

 

MOL-MGYK tájékoztató!

Bannerek

 

 Vodafone

Bannerek

 

 

Gyógyszerész Gondozási Bizottság

A gyógyszertár az egészségügy része, nem üzlet - Niczky Emőke - Magyar Hírlap 2012. augusztus 13.
2012. augusztus 13.

„Olyan intézkedéseket kértünk, amelyek csökkentik a már létező gondokat, és fokozzák a gyógyszertári betegellátás hatékonyságát” – jelentette ki a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke a Magyar Hírlapnak adott interjúban.

Hankó Zoltán kifejtette, ilyen volt, hogy növekedjen a kis forgalmú patikák működési támogatása, illetve kompenzálják a patikák veszteségét, amely abból adódik, hogy az új szabályok szerint az azonos hatóanyagú gyógyszerek közül az olcsóbbat kell ajánlani a betegnek. Az elnök kitért arra is, hogy a közelmúltban találkoztak a miniszterelnökkel, aki egyértelművé tette, hogy a gyógyszerészetet nem kereskedelemnek, hanem egészségügyi hivatásnak tekinti. Az pedig az ország érdeke, hogy jó helyzetben lévő gyógyszertárakban szolgálják ki a beteg embereket. Orbán Viktor – tette hozzá – kiállt az árréskorrekció indokoltsága mellett, és fontosnak nevezte a patikák gyógyszerészi többségű tulajdonlását. A miniszterelnök szerint a kormány továbbra is prioritásként kezeli a betegellátás zavartalanságát és azt, hogy a rászorulók terhei nem növekedhetnek.

Az állami ellenőrzés segíthet

Hankó Zoltán a patikák nehéz helyzetéről, a miniszterelnökkel folytatott tárgyalások eredményeiről és a megoldásról beszélt

Bár még továbbra is nehéz helyzetben vannak a patikák, egyre-másra teljesülnek a gyógyszerészek elvárásai, amelyeket persze nem mindenki fogad kitörő örömmel. A folyamat a legutóbbi kormányváltást követően kezdődött, és Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke reményei szerint újabb lépések következnek. Ezekről is részletesen szó esett a miniszterelnökkel történt találkozón.

– Legutóbb az árréskorrekció verte ki a biztosítékot, amikor a kormány a nagykereskedőktől vett el hárommilliárd forintot, hogy javítson a patikák jövedelmezőségén. Hogyan jutottak el idáig?

– A korrekcióra hosszabb folyamat részeként tekintek. Ez a Széll Kálmán-tervvel párhuzamosan tavaly tavasszal indult, amikor megfogalmaztunk bizonyos ellensúlyozó lehetőségeket, mert a korábbi liberalizáció miatt kivéreztetett patikák több forráskivonást nem bírnak el. Olyan kompenzációs intézkedéseket kértünk, amelyek egyben csökkentik a már létező gondokat, és fokozzák a gyógyszertári betegellátás hatékonyságát. Ilyen volt a többi között, hogy növekedjen a kisforgalmú patikák működési támogatása, illetve kompenzálják a patika veszteségét, ha az azonos hatóanyagú gyógyszerek közül az olcsóbbat ajánlja a betegnek. Az ilyen lépésekkel szemben óhatatlanul vannak ellenérzések, mint most az árrés-átcsoportosításnál is. De a folyamat megy tovább, és a miniszterelnök jóváhagyásával most megkezdődhet a munka a patikai szolgáltatások fejlesztéséhez szükséges források megteremtéséről is.

– Nemrég tárgyaltak Orbán Viktorral. Mi volt a megbeszélés fő üzenete a gyógyszerészek számára?

– Az, hogy komolyan vette a gondjainkat.

Végig konkrét problémákra és azok megoldására fókuszáltunk, és az eredetileg ötvenpercesre tervezett egyeztetés másfél órásra módosult.

A miniszterelnök egyértelművé tette, hogy a gyógyszerészetet nem kereskedelemnek, hanem egészségügyi hivatásnak tekinti. Az pedig az ország érdeke, hogy jó helyzetben lévő gyógyszertárakban szolgálják ki a beteg embereket. Kiállt az árréskorrekció indokoltsága mellett, és fontosnak nevezte a patikák gyógyszerészi többségű tulajdonlását.

– Az utóbbit önök már régóta stratégiai kérdésként kezelik. Most a gyógyszerészek kormányzati segítséget is kapnak a patikai tulajdonrészek megszerzéséhez. Miért van erre szükség?

– Üzletrész vásárlására nincsenek hitelek a kereskedelmi bankoknál, ezért egy alkalmas konstrukció kidolgozásában, valamint a hitelgarancia biztosításában kértük a segítséget. Ígéretet kaptunk egy kedvező kamatozású, hosszú lejáratú állami hitelkonstrukció megteremtésére, amolyan patikaalap létrehozása jöhet szóba. Persze el kell kerülni, hogy a program végrehajtását szindikátusi vagy strómanszerződésekkel ki lehessen játszani, ezért valószínűleg fokozott állami kontrollra lesz szükség a forrás felhasználása fölött.

– Még nem találkoztam olyan beteggel, akit érdekelt volna, hogy kinek a tulajdonában van a patika. Miért olyan fontos ez az ügy?

– Több szempontból az. A gyógyszertárakat nemzeti érdekkörben kell tartani, s erre a legjobb megoldás, ha a hivatásukat Magyarországon gyakorló természetes személyek a tulajdonosok.

Másrészt, ha maga a gyógyszerész a többségi tulajdonos, akkor az ő szava, vagyis a szakma, a hivatás a mérvadó a beteg ellátásában, nem pedig a külső befektető üzleti vagy egyéb szempontjai. Itt a közegészségügy, a betegek és a gyógyszerészek érdeke gyakorlatilag közös. Ezt mondta ki nemzetközi perek kapcsán az európai bíróság is.

– Viszont köztudott, hogy a patikák egynegyede veszteséges. Hogyan segít rajtuk egy ilyen program?

– Valóban sok patika veszteséges, és még mindig jelentősen el vagyunk adósodva a nagykereskedőknek. A kormányzatot szembesítettük az eladósodottsággal, elmagyaráztuk az okait és a következményeit. Ez nemcsak önmagában gond, hanem a tulajdonosi program végrehajtását is gátolhatja. Az adósságprobléma rendezése nélkül a program nem hajtható végre.

– Jövőre viszont még nehezebb lesz.

– A tárgyalás végén éppen ezért kezdeményeztem, hogy beszéljünk a Széll Kálmán-tervről is. Elmondtam, hogy a gyógyszerészek mindeddig együttműködők voltak, viszont azt kértük, hogy az árrésveszteségeinket teljes körűen kompenzálják. Elmondtam, hogy már az idei terv sem tartható, a jövő évi előirányzat pedig nagyon komoly egészségés társadalompolitikai kockázatokat hordoz. A miniszterelnök szerint a kormány továbbra is elsődleges prioritásként kezeli a betegellátás zavartalanságát és azt, hogy a rászorulók terhei nem növekedhetnek.

Ennek figyelembevételével kell a tárgyalásokat folytatni. Úgy fogalmazott, hogy a számok nincsenek kőbe vésve.

– Nemrég úgy nyilatkozott, hogy a gyógyszertárak a beszerzési társulások kiterjesztésével, a gyártókkal való közvetlen tárgyalással is növelhetik függetlenségüket. Egy piacgazdaságban miért kellene megkerülni a nagykereskedőket?

– Elvileg két egymásra utalt területről beszélünk, ám hatalmas érdekérvényesítő és jövedelmezőségi különbség van a patikák és a nagykereskedők között. Három nagy cég fedi le a nagykereskedői beszállítások több mint kilencven százalékát, amelyek egy része a patikapiacon ráadásul befektetőként is jelen van. A már említett átcsoportosítással a gyógyszertárak működési feltételeit akarta javítani a kormány, de úgy tűnik, ez most a nagykereskedők erőfölénye miatt csak részben teljesülhet.

A kormány máskor is megtette, hogy olyan átcsoportosításokat hajtott végre, amellyel a kisebb érdekérvényesítő erővel rendelkező szereplők védelmét erősítette. Nekünk is meg kell ragadni minden eszközt ahhoz, hogy a patikák ereje növekedjen és önállóak lehessenek.

 

Niczky Emőke

Magyar Hírlap

Kapcsold oldalak:
Tájékoztató az október 1-től hatályos árak gyógyszertárak felé történő alkalmazásáról (2014. szeptember 23.) - MGYK
A GYEMSZI-OGYI visszavonta a PROMPT PHARMA Szolgáltató és Kereskedelmi Kft. nagykereskedelmi engedélyét - mgyk.hu
Végre itt a nyár... - Júniusi Semmelweis Alumni Programajánló! - Semmelweis Alumni Iroda
Félrenyelt pirulák - A titkos patikadosszié - hetivalasz.hu - FRISSÍTVE!
Átlépte a 40 milliárdot a kórházak adóssága - hvg.hu
« Vissza
Betegsarok
2022. 09. 26.
Az étrend-kiegészítőkkel kapcsolatos együttműködéshez csatlakozó gyógyszertárak listája
»
2020. 02. 18.
Betegjogi képviselők elérhetőségei
»
2020. 01. 19.
Segítség gyógyszerésznek, betegnek
»
2016. 05. 25.
Megszűnik a „diabetikus”, „cukorbetegek is fogyaszthatják” és a narancssárga kör jelölés – ogyei.gov-hu
»
2016. 03. 11.
A tavaszi fáradtság okai – és amit ellenük tehetünk – tetplatform.hu
»
Tovbb »
Eseménynaptár
«
2024 prilis»
hkszcspszv
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
konferencia  testületi esemény  továbbképzés  vándorgyűlés  szabadidős esemény 
Hirdetőtábla
Állás
Helyettesítés
Egyéb
Tovbb »
Közös dolgaink
2023. 03. 29.
Az MGYK XII. Vándorgyűléséről
»
2019. 05. 24.
Belső Minőségügyi Kézikönyv III. kiadás
»
2022. 12. 06.
A XI. Gyógyszerész Köztestületi Napokról
»
Tovbb »
Gyógyszertár-működtetés
2017. 03. 09.
Pályázati lehetőségek gyógyszertárak számára
»
2016. 03. 03.
A gyógyszertári finanszírozási előleg alakulása 2010-től 2016. januárig
»
2016. 03. 03.
A gyógyszertári vállalkozások 2014. évi mérlegbeszámolóinak és pénzügyi helyzetének alakulása
»
Tovbb »
Hasznos linkek
Jogszablykeres
Kamarai tájékoztatók
2020. 03. 31.
Kórházi Minőségirányítási Standardok
»
2016. 01. 07.
Minőségügyi kézikönyv gyógyszertáraknak – II. kiadás
»
2014. 06. 26.
1/2014 (VI. 19.) MGYK ELNÖKSÉGI AJÁNLÁS GYÓGYSZERTÁRI UTAZÁSI TANÁCSADÁSHOZ - MGYK
»
Tovbb »
Tovbb »
Archvum
A honlapon tallhat informcik clja az egszsggyi ismeretek bvtse, de ez nem helyettesti az orvos, gygyszersz, vagy ms szakember felkeresst.
© 20082017 Magyar Gygyszerszi Kamara - Minden jog fenntartva - Regisztráció a védett tartalmak eléréséhez! Hírlevélre történő le- és feliratkozás!
Utols mdosts: 2024. 04. 23 kedd