Magyar Gygyszerszi Kamara
rtkteremt rdekvdelem
akadlymentes verzi
Vissza az alaprtelmezett verzihoz H-1068 Budapest
Dzsa Gyrgy t 86/b
Tel.: (+36-1) 351-9483
(+36-1) 413-1924
Fax: (+36-1) 351-9485
E-mail: hivatal@mgyk.hu
Keress RSS
KezdőlapA KamarárólTovábbképzésekSzakmai fórumPályázati lehetőségekKamarai tagsági információkIrattár
Belps
Felhasznlnv:
Jelsz:
Elfelejtett jelsz
Regisztrci
OK
GYIK
2018. 08. 30.
Tájékoztató az e-ügyintézésről
»
2016. 11. 23.
Tudnivalók az étrend-kiegészítőkel kapcsolatos megállapodásról
»
2014. 09. 22.
Személyi jogosok pontszám igazolása – mgyk.hu
»
2014. 06. 10.
Ki állítja ki a gyakorlati pont igazolást? - MGYK Országos Hivatala
»
2017. 06. 20.
Az AEEK működési nyilvántartással kapcsolatos tájékoztató anyagai
»
Tovbb »
Gygyszerszi Hrlap
Hrlevelek
Sajtófigyelő
2024. 03. 28.
Körmenden 55 éve - Az Egis a város életének fontos szereplőjévé vált - vaol.hu
»
2024. 03. 28.
A klinikai gyógyszerészet jelene és jövője - pharmaonline.hu
»
2024. 03. 28.
Ma ünneplik a Kórházi Gyógyszerészet Napját - weborvos.hu
»
2024. 03. 27.
Az Egis Gyógyszergyár Zrt. kapta a 32. Innovációs Nagydíjat - magyarhirlap.hu
»
Tovbb »
Szolgáltatások
2021. 11. 09.
Együttműködési megállapodás az MGYK és a KOMPLEX Kamarai Pénzügyi Tanácsadó Kft. között
»
2020. 06. 14.
Volvo: kedvezmény kamarai tagoknak
»
2019. 08. 27.
ATASI – Adatvédelmi módszertan gyógyszertáraknak
»
2019. 01. 07.
All You Can Move (AYCM) SportPass kamarai tagoknak
»
2017. 03. 10.
Együttműködési szerződést kötött az MGYK és a Global Payments Europe
»
Tovbb »

E-Papír
Bannerek


 Bannerek

Bannerek 

Bannerek 

Bannerek 

Bannerek

 

MOL-MGYK tájékoztató!

Bannerek

 

 Vodafone

Bannerek

 

 

Gyógyszerész Gondozási Bizottság

A gyógyszertár-működtetés aktuális kérdései – A Vándorgyűlés pénteki programjáról
2018. mrcius 28.

A gyógyszertár-működtetés aktuális kérdései – A Vándorgyűlés pénteki programjárólAz EESZT és a gyógyszertár-működtetés aktuális kérdéseinek megvitatása is a Vándorgyűlés pénteki programjához tartozott.

Dr. Bertalan Lóránt „Az EESZT bevezetése és fejlesztési irányai” című előadásában elmondta, gyógyszerészként vett részt az e-receptrendszer kifejlesztésében. „Nagy szükség volt arra a fejlesztés során, hogy a gyógyszerészi oldalt is képviselje valaki, ugyanis az informatikusok nem látták ezt az oldalt.” A gyógyszertár-működtetés aktuális kérdései – A Vándorgyűlés pénteki programjárólA rendszer kidolgozásával kapcsolatban említette, hogy először a nemzetközi példákat tekintették át, a pozitív tapasztalatokat pedig átvették munkájuk során.

Az e-egészségügyi rendszer 12 moduljából csak egy az e-recept, de világszerte és itthon is ezt övezi a legnagyobb érdeklődés, ez volt a legnagyobb érdeklésre számon tartott fejlesztés – emelte ki. Előadásában kitért a fejlesztés nehézségeire és az indulás problémáira is. Mint mondta, az első napok gondjai a pilotban még nem derültek ki, csak az éles indulásnál, ezekre nehéz volt felkészülni. Sorolta a rendszer előnyeit: betegbiztonság fokozása, nyomon követés, képtovábbítás. De a beutaló rendszert is a korszerű szolgáltatásokhoz sorolta, előjegyzéseket lehet kérni ennek segítségével.

Kitért a jövőbeni tervekre is: például az e-profil kérdéskörére. Szeretnék elérni, hogy a gyógyszerészek is szerkesztési joggal rendelkezzenek, legyen hozzáférésük a profilokhoz. Ez a közeljövő története – tette hozzá. Beszámolt a tapasztalatokról is: Mára már kb. napi egymillió tranzakció történik, ezek 60 százaléka elektronikus vény. Mint elmondta, az orvosok hozzáállása is változott, egyre többen írnak elektronikus vényt.

Végezetül annak a reményének adott hangot, hogy a kezdeti nehézségek után minden közreműködő élvezni fogja ennek a XXI. századi szolgáltatásnak előnyeit. Az előadás sikerét mutatja, hogy annak végeztével számos érdeklő tette fel kérdéseit az előadónak.

A gyógyszertár-működtetés aktuális kérdései – A Vándorgyűlés pénteki programjáról„A vidék gyógyszerellátása” címmel dr. Nyíri László tartott előadást, amelyből kiderült, hogy településeink száma valamivel 3150 felett van és ebből nagyon sok 5 ezer fő alatti lakosságszámú. Ebből és a kis forgalmú gyógyszertárak gazdálkodási körülményeinek ismeretéből következik, hogy közforgalmú, de még fiókgyógyszertárral is ellátni a települések zömét nem könnyű feladat. Kiemelte, hogy  „a nehézségek ellenére az egy lakosra jutó gyógyszertárak száma hazánkban európai viszonylatban is magasnak tekinthető”.  Kormányzati és fontos kamarai cél, hogy ez a jövőben ne romoljon, és minél kevesebb legyen azoknak a száma, akik olyan településen élnek, ahol nincs közvetlen lakossági gyógyszerellátás. Úgy látja, a cél elérése érdekében a kormányzati szerepvállalás továbbra is szükséges.

A továbbiakban az MGYK ezzel kapcsolatos szempontját ismertette: fontos alapelvnek tekintik, hogy az aprófalvak ellátása csak a környező gyógyszertárak szerepvállalása mellett lehetséges, azaz a már működő vidéki kis gyógyszertárak nem kerülhetnek azért nehéz gazdálkodási helyzetbe, mert az ellátási körzetükben lévő településeken távoli megoldásokat alkalmaznak.

Úgy látja, meg kell határozni és vizsgálni kell azokat a szempontokat, amelyek befolyásolják a vidéki kispatikák működését. Sorolta is ezeket: kiemelkedő tényező az állami-önkormányzati szerepvállalás, a fiókpatika-működtetés és szociális otthon ellátás, a humán erőforrás helyzetbe hozása vidéken is, az egészségügyi intézményi szerepkör gyakorlati elismertetése, a marketing szabályozás szigorítása. De minden olyan egyéb segítség is szükséges, amely a kispatikák rentábilis gazdálkodását (generikus ösztönző, árrés és magidíj, nagykereskedelmi és gyártói kedvezmények, gyógyszertárak együttműködése stb.) javíthatja. Jelentős segítség lehetne a jövőben a gyógyszertárak által megelőlegezett gyógyszertámogatás mielőbbi, a jelen technikai lehetőségekre alapozott megtérítése. Fontos lenne a gazdálkodási stabilitás biztosítása mellett, a vidéki egy gyógyszerészes patikák gyógyszerészeinek életkörülményeit jelentősen meghatározó helyettesítési kérdéssel is érdemben foglalkozni és a szintén régi időkben jól működő pendliző gyógyszerészi rendszerszerű, központi finanszírozást is magába foglaló intézményt működtetni.

A gyógyszertár-működtetés aktuális kérdései – A Vándorgyűlés pénteki programjárólDr. Gutay Tibor „A fiatalok integrációjának aktuális kérdései”  című beszámolóját is nagy érdeklődés kísérte. A fiatalok integrációja érdekében egyrészt az országos elnökség, másrészt a területi szervezetek elnökségei és kamarai tisztséget nem vállaló fiatal kollégák tevékenysége nélkülözhetetlen. E cél elérése érdekében jónak tartja például a Táltosképzőt, a különböző megyei találkozók, összejövetelek szervezését. A közösségépítéssel néhány gondolatra hívta fel a figyelmet: „Már nem szükségszerű hogy patikus patikusnak farkasa legyen.” „Ha már nem az életben maradásunkért küzdünk hétfőtől vasárnapig, akkor közös dolgainkra is tudunk szánni egy kis időt.” Figyelmeztetett a generációs különbségekre is, ugyanakkor a tapasztaltabb kollégák felelősségére is kitért az integrációval kapcsolatban.

Előadása további részében a kamarai munkáról is szót ejtett. Mint elmondta, ehhez mindenki hozzá tud tenni, majd a munkában részvevők és részt nem vevők felelősségét hangsúlyozta. Úgy látja, a kamara = érdekvédelem + önkormányzat. Szólt az új, a Kamara által kidolgozott lakossági gyógyszerellátási modellről. „A Kamara által felkínált jövőképet az ország felső vezetése elfogadta, annak kiépítéséhez minden segítséget megadott” – hangsúlyozta, majd részletezte ennek elemeit. A jól átgondolt, hosszú távra tervezett, a társadalom és a gyógyszerészek érdekeit egyaránt szolgáló modellt az ország vezetése is támogatja, de a rendszer működőképességéről és működéséről már minden egyes gyógyszerésznek kell gondoskodnia – hangzott el végezetül.

mgyk.gyh

Fotó: dr. Nagy Vilmos

« Vissza
Betegsarok
2022. 09. 26.
Az étrend-kiegészítőkkel kapcsolatos együttműködéshez csatlakozó gyógyszertárak listája
»
2020. 02. 18.
Betegjogi képviselők elérhetőségei
»
2020. 01. 19.
Segítség gyógyszerésznek, betegnek
»
2016. 05. 25.
Megszűnik a „diabetikus”, „cukorbetegek is fogyaszthatják” és a narancssárga kör jelölés – ogyei.gov-hu
»
2016. 03. 11.
A tavaszi fáradtság okai – és amit ellenük tehetünk – tetplatform.hu
»
Tovbb »
Eseménynaptár
«
2024 mrcius»
hkszcspszv
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
konferencia  testületi esemény  továbbképzés  vándorgyűlés  szabadidős esemény 
Hirdetőtábla
Állás
Helyettesítés
Egyéb
Tovbb »
Közös dolgaink
2023. 03. 29.
Az MGYK XII. Vándorgyűléséről
»
2019. 05. 24.
Belső Minőségügyi Kézikönyv III. kiadás
»
2022. 12. 06.
A XI. Gyógyszerész Köztestületi Napokról
»
Tovbb »
Gyógyszertár-működtetés
2017. 03. 09.
Pályázati lehetőségek gyógyszertárak számára
»
2016. 03. 03.
A gyógyszertári finanszírozási előleg alakulása 2010-től 2016. januárig
»
2016. 03. 03.
A gyógyszertári vállalkozások 2014. évi mérlegbeszámolóinak és pénzügyi helyzetének alakulása
»
Tovbb »
Hasznos linkek
Jogszablykeres
Kamarai tájékoztatók
2020. 03. 31.
Kórházi Minőségirányítási Standardok
»
2016. 01. 07.
Minőségügyi kézikönyv gyógyszertáraknak – II. kiadás
»
2014. 06. 26.
1/2014 (VI. 19.) MGYK ELNÖKSÉGI AJÁNLÁS GYÓGYSZERTÁRI UTAZÁSI TANÁCSADÁSHOZ - MGYK
»
Tovbb »
Tovbb »
Archvum
A honlapon tallhat informcik clja az egszsggyi ismeretek bvtse, de ez nem helyettesti az orvos, gygyszersz, vagy ms szakember felkeresst.
© 20082017 Magyar Gygyszerszi Kamara - Minden jog fenntartva - Regisztráció a védett tartalmak eléréséhez! Hírlevélre történő le- és feliratkozás!
Utols mdosts: 2024. 03. 28 cstrtk