Kapcsolat
H-1068 Budapest, Dózsa György út 86/b.
Tel.: (+36-1) 351-9483, (+36-1) 413-1924,
Fax: (+36-1) 351-9485
E-mail: hivatal@mgyk.hu Hivatali kapu: MGYK
KRID azonosító: 338169369(fu)
Web: www.mgyk.hu
Nyomtatható változat
2013. október 30.
A patikaalappal, a hitelkonstrukciók elérhetőségével kapcsolatban az elmúlt egy hétben több médium foglalkozott – Sajtószemle! – mgyk.hu

A patikaalappal, a hitelkonstrukciók elérhetőségével kapcsolatban az elmúlt egy hétben – oldalunkon 2013. október 24-én jelent meg a Gyógyszerészeket megszólító felhívás - több print, elektronikus és online médium is foglalkozott, ezeket gyűjtöttük egy csokorba. (a szerk.)

 

Dr. Hankó Zoltánt kérdezték a banki hitelkonstrukciók elérhetőségéről, arról, hogy milyen lépéseket tettek … - 2013. október 28., 12:07 - Klubrádió – Hírek

Mv: Senki nem érdeke a gyógyszertárak egy részének megszüntetése, megszűnése - reagált a Klubrádiónak az erről szóló sajtóhírekre a szakmai kamara vezetője. Előzőleg a Népszabadság írt arról, hogy az ÁNTSZ levélben szólított fel csaknem félezer gyógyszerészt, hogy az érintettek januárig legalább a patikájuk negyedét vásárolják meg, különben azt visszaminősítik drogériává. A lap emlékeztetett, hogy a törvényi szabályozás szerint 2017. januárig minden patikában az ott dolgozó gyógyszerésznek kellene birtokolnia a vállalkozás 51 százalékát, de az első 25 százalékos tulajdonrészt jövő januárig meg kell szerezniük az érintetteknek. A patika üzemeltetésre jogosult gyógyszerészek közül viszont sokan súlyos fenyegetésnek érzik a Tisztiorvosi Szolgálat levelét, mivel elakadtak az ügyintézéssel. Nekik a kamara és a kormány is segíteni próbál, de valóban késésben vannak - ismerte el a Klubrádiónak nyilatkozva a Kamara elnöke, Hankó Zoltán, akivel Turák Péter beszélt.

Hankó Zoltán, elnök, Magyar Gyógyszerészi Kamara: Azt tapasztaltuk, hogy a kedvezményes hitelkonstrukció országosan egyenletes elérhetősége nem biztosított. Ugye egy vagy két héttel ezelőtt született csak az OTP-vel is egy megállapodás, az MFB és az OTP között, hogy ennek a nyújtásába az OTP is beszáll. Hát kicsit később van ez, mint ahogy szerettük volna, de azért nagyon remélem, hogy határidőre ezek a konstrukciók működni fognak.

R: Önök mit tesznek az ügyben, esetleg tárgyaltak-e már a kormány részéről megbízottakkal?

Hankó Zoltán: Amikor szembesültünk azzal, hogy itt a kedvezményes hitelkonstrukciónak az elérhetőségével kapcsolatban gond van, a felelős miniszteri biztos úrral egyrészt úgy döntöttünk, hogy tájékoztatjuk a gyógyszerészeket, hogy mindazokat a problémákat, amelyeket észleltek, hogy ha elküldik a kamarához, akkor igyekszünk a hitelintézeteknél miniszteri biztos úrral eljárni, hogy a félreértéseket tisztázni lehessen. Másfelől pedig úgy tudom, hogy az egészségügyért felelős államtitkár levélben fordult az MFB-nek a vezetőivel, hogy legyenek szívesek segítsenek ezeknek a kommunikációs problémáknak a kezelésében.

R: Mi lesz egyébként azokkal, akik nem tudják megvenni a gyógyszertár negyed tulajdonrészét, mi történik velük január 1-vel, illetve el tudják-e képzelni, hogy emiatt bezárnak gyógyszertárak?

Hankó Zoltán: Arra számítok, hogy a gyógyszertáraknak a túlnyomó többségében ezt a törvényi előírást fogják teljesíteni. A jelenlegi szabályozás értelmében amennyiben 2014 elejére nem biztosított a 25 százalékot meghaladó gyógyszerészi tulajdonlás a gyógyszertárakban, a közfinanszírozási szerződéseket veszíthetik el ezek a gyógyszertárak.

Klubrádió

 

 

Ráijesztett az ÁNTSZ  a patikusokra - Gyógyszertár vagy drogéria - Danó Anna - Népszabadság - 2013. 10. 28. (2. oldal)

Levélben szólított fel az ÁNTSZ csaknem félezer a patikaüzemeltetésre jogosult gyógyszerészt a napokban arra, hogy január elsejéig, ha még nem tették, akkor vásárolják meg gyógyszertáruk legalább negyedét, különben azt visszaminősítik drogériává.

Erre azt követően került sor, hogy a patikaliberalizáció felszámolásáról szóló törvényben 2017. január 1-jéig minden patikában az ott dolgozó gyógyszerésznek kellene birtokolnia a vállalkozás 51 százalékát, méghozzá úgy, hogy az első 25 százalékos tulajdonrészt 2014 januárjáig megszerzi. A patikatulajdon megszerzését az állam kedvezményes hitelkonstrukcióval is támogatja.

Erre tíz-milliárdot különített el a kormány, részben az MFB által finanszírozott kedvezményes, maximum háromszázalékos hitel formájában.

Az ÁNTSZ levele azért súlyos fenyegetés a patikusoknak, mert az érintettek nem találnak egyetlen olyan bankot sem, amely hajlandó lenne folyósítani nekik a kedvezményes hitelt.

Az érintettek a kormány által ígért kedvezményes hitelhez elvben az OTP-ben és a takarékszövetkezetekben juthatnának hozzá. Az OTP-ben még a kiajánlható hitelkonstrukció sem készült el. A takarékszövetkezetek pedig a patikusok meglátása szerint akadályok sorát gördítik a kifizetések elé, például ragaszkodnak a hitel visszafizetését garantáló jövedelemigazoláshoz és az ingatlanfedezethez. A gyógyszerészek szerint nekik azt ígérte a kormányzat, hogy a hitelgaranciát az állam vállalja, nem lesz szükség saját lakásaik jelzálogosítására. Azt mondják: a kamaránál és a tárcánál is kérték, hogy módosítsák az előírt határidőt, de nem jártak sikerrel.

 

 

Kezd mozdulni a patikapiac - pharmaonline.hu

Igaz, a vártnál lassabban. Érdeklődőkben ugyan nincs hiány, s már néhány tulajdonrész vásárlásra is lezajlott, de még mindig nem látszik biztosnak, hogy a kormányzati cél – valamennyi hazai patikában minimum 25 százalékos tulajdonrésszel rendelkezzenek a gyógyszerészek – a jövő esztendő első napjára teljesül.

Ebben egyébként némiképp a törvényalkotó is ludas, hiszen a program meghirdetésekor még arról volt szó, hogy a legtöbb Magyarországon működő bank részt vesz majd a hitelek folyósításában, időközben azonban  változott a kormányzati szándék. Eleinte néhány – országos lefedettséggel nem is rendelkező – takarékpénztárt vontak be a pénzügyi műveletbe, s csak nemrég bővült e kör az OTP-vel. A pénzintézetek többségének távolmaradása azért okoz gondot, mivel az üzletrészvásárlást fontolgató gyógyszerészek nyilván már „meglévő” számlavezető bankjukhoz fordulnának elsősorban. Egy számukra idegen pénzintézet megjelenése a tervezett kontraktusban ráadásul a tranzakciós illeték miatt többletköltséggel is jár.

Bár korábban lábra kapott az a hír, hogy a tulajdonszerzés meggyorsítása érdekében meghatározott összegig a pénzintézetek akár az ingatlanfedezettől is eltekintenek, lapunkat úgy tájékoztatták, hogy erről szó sincs. Sőt! Már volt arra  példa, hogy a patikus által felajánlott lakóházat nem fogadták el fedezetként. Úgy tudjuk, hogy ebben az esetben például halasztott fizetésben állapodtak meg az üzletfelek.

A gyógyszertárakban idén év végéig 25, 2017 első napjára pedig 51 százalékos többségi tulajdonnal kell rendelkezniük a patikusoknak. Meghozni azonban könnyebb volt a fenti rendeletet, mint végrehajtani. Az idő előrehaladtával ugyanis újabb és újabb kérdések merülnek fel. Például az, hogy mi történik abban az esetben, ha a 100 százalékosan gyógyszerészi tulajdonban lévő üzlet egyszemélyes patikus tulajdonosa visszavonul, vagy meghal, s a családjában nincs gyógyszerész, aki átvehetné munkáját, illetve tulajdonát – de legalább ennek egy részét. Magyarán: mi lesz a családi vállalkozással?

A véleményezésre napokban nyilvánossá tett őszi egészségügyi salátatörvény megpróbálja orvosolni a fenti problémát, mégpedig oly módon, hogy a családtagok – férj, feleség, gyermekek – gyógyszerészi diploma nélkül megtarthatják a tulajdon 49 százalékát. A fenti esetben hatályon kívül helyeződik  a jogszabályban felállított „erősorrend”, amelynek értelmében az adott patikában dolgozó személyi jogos, illetve az ott dolgozó beosztott gyógyszerészek (esetleg közösen), illetve más gyógyszerész vásárolhat csak tulajdonrészt. Kérdés persze, hogy ez nem vet-e fel törvényességi aggályokat, hiszen önként adódik a kérdés: vajon a gyógyszertárat működtető társaság esetleges osztalékából „szelvényt vagdosókat” milyen alapon különböztetheti meg bárki? A vérségi kötelék a XXI. század elején ehhez talán egy kicsit kevés.

Arról viszont egyelőre semmit sem tudni, hogy vajon mi lesz azoknak az egyszemélyes kis, falusi patikáknak a sorsa, amelyeknek tárái mögül lassan kihalnak a nyugdíjuk kiegészítéseként még mindig dolgozni kényszerülő tulajdonosok. Ki fogja megvenni, s továbbműködtetni ezeket? Az állam egyelőre – nem kis képzavarral élve – „mossa kezeit”, megmenteni, vevő híján államosítani csak azokat a gyógyszertárakat tervezi, amelyek egyedüliként működve a minimum 2500 fős lélekszámú településeken amúgy is eltartják önmagukat. Ezekre azonban valószínűleg lesznek vevők.

A cikk a pharmaonline.hu oldalon!

 

 

Nem ismerik a pénzintézetek munkatársai a patikai hitelkonstrukciót? - pharmaonline.hu

A hátralévő két hónap alatt kell megfelelni a jogszabályban előírt gyógyszerészi tulajdoni hányada előírásnak: 25  százalék megszerzése kötelező.

A Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke szerint több jelzés érkezett a gyógyszerészektől, hogy a kedvezményes hitelkonstrukció kezdeményezésekor a hitelnyújtásra szerződött intézetek egy részében a munkatársak nem tudnak erről a lehetőségről, vagy nem ismerik a konstrukciót, és emiatt későbbi időpontot javasolnak az egyeztetés megkezdésére, illetve olyan elvárásokat fogalmaznak meg, amelyek nem állnak összhangban a jóváhagyott szabályzattal.

Ezért az MGYK honlapján közzétett felhívásukban kérik a gyógyszerészeket, hogy  az ilyen esetekről – az intézet megnevezésével és az időpont megjelölésével, valamint az elutasítás okát megadva – értesítsék a Semmelweis-terv végrehajtásáért felelős miniszteri biztost és a Kamara elnökét. Az érintett gyógyszerészek a panaszukat a  hivatal@mgyk.hu  e-mail címen dr. Horváth Zsolt miniszteri biztosnak címezve juttassák el.

A cikk a pharmaonline.hu oldalon!

 

Kormányzati segítség a gyógyszerészeknek - SZALAI LAURA - Magyar Nemzet - 2013. 10. 29. (4. oldal)

A Magyar Nemzet cikk itt elérhető!

 

Felhívás gyógyszerészeknek - Panasszal élhetnek a miniszteri biztosnál a patikahitlet sikertelenül kérvényezők - weborvos.hu

Felhívással fordult a Magyar Gyógyszerészi Kamara mindazon gyógyszertári vezetőhöz, akik az elmúlt napokban sikertelenül vették fel a kapcsolatot a kedvezményes hitelkonstrukció kezdeményezésekor a hitelnyújtásra szerződött intézetekkel, hogy az ilyen esetekről – az intézet megnevezésével és az időpont megjelölésével, valamint az elutasítás okát megadva – jelzéssel éljenek. A Semmelweis-terv végrehajtásáért felelős miniszteri biztos és a Kamara elnöke kéri mindazokat a gyógyszerészeket, akiknek a hitelnyújtásra szerződött intézettel történt kapcsolatfelvétel eredménytelen volt, hogy panaszukat a hivatal@mgyk.hu e-mail címen dr. Horváth Zsolt miniszteri biztosnak címezve juttassák el annak érdekében, hogy a hitel felvételét gátló akadályokat elháríthassák. A teljes felhívás a kamara honlapján

A weborvos linkkel irányitotta olvasóit a kamarai felhíváshoz!

A cikk itt érhető el a weborvoson!

 

Gondok vannak a patikahitellel - Világgazdaság - 2013. 10. 30. (6. oldal)

Felhívást tett közzé a Magyar Gyógyszerészi Kamara, miután több patikus is jelezte: sikerte-lenül próbált hitelt felvenni a refinanszírozásra kijelölt pénzintézeteknél. Hankó Zoltán, a kamara elnöke és Horváth Zsolt, a Semmelweis-terv végrehajtásáért felelős miniszteri biztos azt kéri, mielőbb jelezzék ezeket az eseteket, hogy elháríthassák a hitel felvételét gátló akadályokat. A Világgazdaság úgy értesült: a gyógyszerészek többsége saját erőből is meg tudja oldani, hogy megvásárolja a jövő év elejétől kötelező tulajdonhányadot.

Felhívást tett közzé a Magyar Gyógyszerészi Kamara, miután több patikus is jelezte: sikerte-lenül próbált hitelt felvenni a refinanszírozásra kijelölt pénzintézeteknél.

Hankó Zoltán, a kamara elnöke és Horváth Zsolt, a Semmelweis-terv végrehajtásáért felelős miniszteri biztos azt kéri, mielőbb jelezzék ezeket az eseteket, hogy elháríthassák a hitel felvételét gátló akadályokat.

 

Nem kapkodnak a patikahitelért - vg.hu

„Az előzetes várakozásokkal szemben nem kell hitelfelvételi rohamra számítani” – közölte a tárca, amikor arról érdeklődtünk, mennyien éltek eddig az állami támogatású patikahitel lehetőségével.

Mint ismeretes, a gyógyszerészi tulajdonhányadnak a patikákban 2014. január 1-jéig meg kell haladnia a 25, 2017. január 1-jéig pedig az 50 százalékot.

Annak érdekében, hogy ez ne okozzon gondot a saját tőkével nem rendelkező gyógyszerészek számára, a kormány két támogatási konstrukciót dolgozott ki. Az egyikben államilag kamattámogatott hitellel, a másikban állami tőkebefektetés formájában segítenék a patikusok többségi tulajdonrészhez jutását.

„A tapasztalatok szerint a 25 százalékot meghaladó gyógyszerészi tulajdonrész teljesítését az érintett vállalkozások többsége házon belül, állami segítségnyújtás igénybevétele nélkül is teljesíteni tudja” – jelezték az Emberi Erőforrások Minisztériumánál. A kölcsön iránti lanyha érdeklődésnek azonban több oka is lehet. Egyrészt, hogy egészen a közelmúltig, amikor az OTP is beszállt a refinanszírozó bankok sorába, kizárólag takarékszövetkezeteknél lehetett igényelni patikahitelt. A másik, hogy az elmúlt napokban több patikus is jelezte: sikertelenül próbált hitelt felvenni az államilag támogatott hitelkonstrukció refinanszírozására kijelölt pénzintézeteknél.

A Magyar Gyógyszerészi Kamara most felhívást tett közzé honlapján, ahol Hankó Zoltán, a kamara elnöke és Horváth Zsolt, a Semmelweis-terv végrehajtásáért felelős miniszteri biztos kéri, mielőbb jelezzék ezeket az eseteket, hogy elháríthassák a hitel felvételét gátló akadályokat.

A cikk a vg.hu weboldalon!

2018-2024 © MAGYAR GYÓGYSZERÉSZI KAMARA
hírlevél