Kapcsolat
H-1068 Budapest, Dózsa György út 86/b.
Tel.: (+36-1) 351-9483, (+36-1) 413-1924,
Fax: (+36-1) 351-9485
E-mail: hivatal@mgyk.hu Hivatali kapu: MGYK
KRID azonosító: 338169369(fu)
Web: www.mgyk.hu
Nyomtatható változat
2014. október 28.
A patikatörvény bevált: nagyobb a gyógyszerbiztonság, stabilabb lábakon és a gyógyszerészek kezében a hazai patikák - EMMI Egészségügyért Felelős Államtitkárság

Jelentősen javult a lakossági gyógyszerellátás biztonsága és a patikák gazdasági helyzete az új patikatörvénynek köszönhetően – ezt állapítja meg az a jelentés, amelyet a Kormány az Országgyűlés elé terjesztett.

Mint ismert, a 2010-es kormányalakulás után a patikák működtetésében jelentős változásokat hajtott végre a kormány, mert a baloldali kormányok alatt bevezetett liberalizációs intézkedések törést okoztak a gyógyszertári ágazat fejlődésében és válságba sodorták a lakossági gyógyszerellátást is. A Gyurcsány-Bajnai-kormány alatt a patikák működtetését alárendelték a külföldi nagykereskedelmi érdekeknek, a gyógyszerészeket pedig beosztotti státuszban engedték csak dolgozni. Emiatt a gyógyszerellátás helyzete folyamatosan romlott, megjelent a hozzáférési esélyegyenlőtlenség, a kistelepülési gyógyszertárak esetében pedig megnövekedtek a működtetést veszélyeztető terhek.

A 2010-es kormányváltást követően az Országgyűlés elfogadta az új patika törvényt, amelynek célja, hogy a patikák a gyógyszerészek többségi tulajdonába kerülhessenek és a gyógyszerészek szakmai-etikai irányítása alatt álljanak. Ezért új patikát csak többségi gyógyszerészi tulajdonban álló vállalkozás létesíthet, a gyógyszerészi tulajdonnak 2014-re meg kellett haladnia a 25 százalékot és 2017-re meg kell haladnia az 50 százalékot. Ezt a kormány patikai hitelprogrammal, tőkeprogrammal segíti, az elővásárlás intézménye pedig lehetővé teszi, hogy a gyógyszertári üzletrészeket elsősorban a gyógyszerészek vásárolhassák meg. Az átláthatóság biztosítása érdekében az off-shore cégek tulajdonszerzését is visszaszorították. A kormány emellett a kistelepülések jobb ellátása érdekében a patikák létesítéséhez demográfiai és geográfiai feltételeket vezetett be. Az új patika törvény emellett megtiltotta az olyan összefonódást, amelynek eredményeképpen a jövőben négynél több gyógyszertár kerülne az adott vállalkozás vagy vállalkozáscsoport közvetlen vagy közvetett irányítása alá. Továbbá nem valósítható meg olyan összefonódás sem, amelynek következményeként 20 ezer lélekszám alatti településen három vagy annál több gyógyszertár kerülne az adott vállalkozás vagy vállalkozáscsoport közvetlen vagy közvetett irányítása alá.

A kormány intézkedéseinek köszönhetően a hazai gyógyszertárak jövedelmezősége már az elmúlt három évben több mint kétszeresére javult, a gyógyszertárak beszállítók felé fennálló tartozásállománya is csökkenő pályára állt. Stabilizálódott a közforgalmú gyógyszertárak száma, a veszteséges gyógyszertári vállalkozások aránya közel felére csökkent. A gyógyszerészek növekvő szakmai felelősségvállalásának, a gazdasági felelősség növekedésének, valamint egyes gyógyszerészi szolgáltatások esetén juttatott költségvetési forrásoknak (generikus ösztönző, gyógyszertári szolgáltatási díj, kispatikák működési célú támogatása) köszönhetően a közvetlen lakossági gyógyszerellátás gazdasági helyzete és a betegek ellátási biztonsága egyaránt javult. Egy gazdaságosabban működő, közvetlen lakossági gyógyszerellátó rendszer épült ki, amelyben megjelent a felelősségteljes gazdálkodás elve.

A kormány továbbra is elkötelezett abban, hogy minél több patikus számára tegye lehetővé 2017. január  1-től a többségi tulajdonszerzést.

 

Emberi Erőforrások Minisztériuma
Egészségügyért Felelős Államtitkárság


---


Bevált a patikatörvény - kormany.hu (Feltöltve: 2014. 10. 29.)

A cikket és a video-riportot ide kattintva éri el!

A dr. Beneda Attilával készült beszélgetés és cikk a kormany.hu oldalon érhető el!

2018-2024 © MAGYAR GYÓGYSZERÉSZI KAMARA
hírlevél