Kapcsolat
H-1068 Budapest, Dózsa György út 86/b.
Tel.: (+36-1) 351-9483, (+36-1) 413-1924,
Fax: (+36-1) 351-9485
E-mail: hivatal@mgyk.hu Hivatali kapu: MGYK
KRID azonosító: 338169369(fu)
Web: www.mgyk.hu
Nyomtatható változat
2013. június 14.
A többségi gyógyszerészi tulajdon elérését segítő patikai hitelprogramról szóló kormánydöntés bejelentésének sajtóvisszhangja - Sajtószemle – mgyk.hu

Elkészült a patikai hitelprogram

- Budapest, 2013. június 13., csütörtök (MTI) - A kormány megtárgyalta és elfogadta a többségi gyógyszerészi tulajdon elérését segítő patikai hitelprogramról szóló előterjesztést - jelentette be a kormányszóvivő csütörtökön a Parlamentben tartott sajtótájékoztatón.

    Giró-Szász András az mondta, a magyarországi gyógyszertárakban történő évi 60 millió gyógyszerész-beteg találkozó egyértelművé teszi, hogy a betegellátásban és így az ország egészségpolitikájában is kiemelt szerepet töltenek be a gyógyszerészek. Felidézte, hogy a kormány megalakulása után bevezette a patikaalapítási moratóriumot, beszüntette a patikaliberalizációt. Orbán Viktor miniszterelnök tavaly júliusi, a Magyar Gyógyszerészi Kamara vezetőségével folytatott tárgyalásának nyomán pedig megállapodtak: Magyarországnak egyértelmű érdeke az, hogy a gyógyszertárak a patikusok tulajdonában legyenek. 
    Szócska Miklós egészségügyi államtitkár közölte: a Magyarországon működő 2330 közforgalmú gyógyszertár közül jelenleg 352-ben nincs meg az 50 százalékos gyógyszerészi tulajdon, 487 gyógyszertár esetében pedig még a 25 százalékos arányt sem érik el. Kiemelte: a cél az, hogy az elmúlt években kereskedelmi tevékenységgé vált gyógyszerellátás ismét a szakemberek, a gyógyszerészek kezébe kerüljön. Ennek érdekében a kormány - más intézkedések mellett - előírta azt is, hogy a már meglévő gyógyszertárakban a gyógyszerészi tulajdonhányadnak 2014. január 1-jéig meg kell haladnia a 25, 2017. január 1-jéig pedig az 50 százalékot.
    Ehhez a kormány két támogatási konstrukciót dolgozott ki. Az egyikben államilag kamattámogatott hitellel, a másikban állami tőkebefektetés formájában segítenék a patikusok többségi tulajdonrészhez jutását. A hitelprogram keretében ez év júliusától 2016 végéig igényelhetnek támogatást a gyógyszerészek tulajdonjoguk növeléséhez.
    Az államtitkár kifejtette: az államilag kamattámogatott hitelkonstrukciót azok vehetik igénybe, akik magánszemélyként vásárolnának tulajdonrészt. Ehhez az állam 6,7 százalékos hitelt ajánl, amelyhez 3,7 százalékos kamattámogatást nyújt, így a gyógyszerésznek 3 százalék kamatot kell fizetni. Abban az esetben ha valaki vállalkozóként akar patikai tulajdonrészt vásárolni, ott az állam megelőlegezi a tulajdonrészt, amelyet a patikusnak öt év elteltével három részletben kell visszafizetnie.
    Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke elmondta, hogy tavaly júliusban a kormányfővel folytatott tárgyaláson három témában születette megállapodás. Az egyik, hogy a 2013-ra tervezett gyógyszerkasszát, a támogatások összegét vizsgálja felül a kormány. A másik, hogy a gyógyszertárak árrésveszteségének pótlására, illetve szolgáltatásának fejlesztésére 2013. január elsejétől bevezetik a szolgáltatási díját, a harmadik pedig, hogy a kormány kedvező konstrukcióval segíti a gyógyszertár-tulajdonosi program végrehajtását. 
    A gyógyszerészi kamara elnöke azt hangsúlyozta, hogy a kormány mostani döntésének értelmében elmondható, hogy a tavaly nyári megállapodás lényegében mindhárom témát tekintve eredménnyel zárult.

MTI 2013. június 13., csütörtök 13:05


Népszabadság - 2013. 06. 14. (2. oldal) - részlet

Teljesítették a patikusok kéréseit

Kormányzat
Danó Anna

"Véglegesítette a kormány a patika-hitelprogram részleteit – derült ki a csütörtöki kormányszóvi-vői tájékoztatón. Giró-Szász András szóvivő a döntést azzal magyarázta: Magyarországnak egyértelmű érdeke, hogy a gyógyszertárak a patikusok tulajdonában legyenek.

A kamara és a kormányfő megállapodása nyomán július elsejétől két támogatási konstrukcióval is segítik a gyógyszerészek tulajdonszerzését. Az állam kedvezményes hitellel és egy úgynevezett állami tőkebefektetéssel is hozzájárul ahhoz, hogy legkésőbb 2017. január elsejére ne maradjon egyetlen patikavállalkozás sem, amelyben a gyógyszerésznek nincs többségi tulajdona. A hitelprogram keretében idén júliustól 2016 végéig igényelhetik a támogatást a gyógyszerészek tulajdonjoguk növeléséhez."

 

Magyar Nemzet - 2013. 06. 14. (2. oldal) - részlet

Támogatás a patikusoknak

SZALAI LAURA

 

"Szócska Miklós ismertette a patikai hitelprogram részleteit. Az egészségügyért felelős államtitkár emlékeztetett, a 2011-ben életbe lépő jogszabály értelmében a már meglévő gyógyszertárakban a gyógyszerészi tulajdonhányadnak 2014. január 1-jéig meg kell haladnia a 25, 2017. január 1-jéig pedig az 50 százalékot. Előbbi feltétel az országban jelenleg működő 2330 közforgalmú gyógyszertár közül 487-ben, utóbbi pedig 352 patikában nem valósul meg.

Azért, hogy a többségi tulajdon biztosítva legyen, a kormány kétféle támogatási konstrukciót dolgozott ki. Ha a gyógyszerész magánszemélyként veszi igénybe a támogatást, az állam 6,7 százalékos hitelt ajánl, amelyhez 3,7 százalékos kamattámogatást nyújt, így a gyógyszerésznek három százalék kamatot kell fizetnie. A patikus vállalkozóként is élhet a támogatás lehetőségével, ekkor az állam megelőlegezi a tulajdonrészt, amelyet a patikusnak öt év elteltével három részletben kell visszafizetnie.

Szócska Miklós elmondta, a kormány célja, hogy a gyógyszerellátás a szakemberek kezébe kerüljön, mivel az a 2007-ben indított liberalizáció miatt gazdasági, szakmai és morális válságba került."

 

Magyar Hírlap - 2013. 06. 14. (2. oldal) - részlet

Előnyös hitel a patikusoknak

Újra szakemberek kezében a gyógyszerellátás

Jobbágyi Zsófia

 

"Júliustól egészen 2016 végéig igényelhetnek állami hitelt azok a patikusok, akik többségi tulajdonba kerülnének gyógyszertáraikban. Szócska Miklós egészségügyi államtitkár szerint éppen az a cél, hogy a medicinák forgalmazása újra a szakemberek kezébe kerüljön.

Elfogadta a kormány a többségi gyógyszerészi tulajdon elérését segítő hitelprogramról szóló előterjesztést – jelentette be tegnap Giró-Szász András kormányszóvivő. Felidézte, Orbán Viktor tavaly megállapodott a Magyar Gyógyszerészi Kamara vezetésével, hogy segítenek abban, hogy a gyógyszertárak a patikusok tulajdonába kerüljenek. Giró-Szász hozzáfűzte, a hazai üzletekben évente hatvanmilliószor találkozik gyógyszerész és beteg, ezért egyértelműen hangsúlyos szerepe van a patikusoknak a betegellátásban és így az ország egészségpolitikájában is."

 

HetiValasz.hu

Patikákat a patikusoknak!

Tömegével bezáró patikák, burkolt államosítás, minimálisra csökkenő profit - néhány a gyógyszerészi tulajdonra vonatkozó új rendelettel kapcsolatos félelmek közül. Bár a kormány döntött az állami segítségnyújtás formáiról és a patikusok is egyetértenek a lépés szükségességével, azt azért maguk az érintettek is elismerik, hogy nem lesz egyszerű menet a kivitelezés.

„Irtó kemény munka lesz!"- hangzott el a Magyar Gyógyszerészi Kamara alelnökének a szájából a hétvégi Magyar Gyógyszerész Napok konferencián. A kötelező gyógyszerészi tulajdonra vonatkozó rendelet értelmében jövő év január elsejére 25 százalékos, 2017 elejére pedig 51 százalékos tulajdonrészt kell szerezniük a patikusoknak a gyógyszertárakban.

Sohajda Attila alelnök beszámolója szerint jelenleg 2347 gyógyszertárból 487 nem teljesíti a 25 százalékos kritériumot (esetükben 6,3 százalék az átlagos tulajdonhányad), 839 esetben pedig nincs meg az 50 százalék (ott átlagosan 30,6 százalékot érnek el a gyógyszerészek).

A miniszterelnök tavaly nyáron ígéretet tett arra, hogy az állam kedvező hitelkonstrukcióval és kamattámogatással, valamint a szolgáltatási díj bevezetésével segítséget nyújt a rendelet teljesítéséhez. A kormány e heti döntése értelmében mindhárom ígéret teljesült - jelentette ki Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke a csütörtöki kormányszóvivői tájékoztatón. Ugyanitt Szócska Miklós egészségügyi államtitkár azt mondta: a patikaliberalizáció azt eredményezte, hogy offshore vállalkozások jelentek meg a piacon, kereskedelmi tevékenységgé silányult a szakma. A kormány ezen kívánt változtatni - szögezte le.

A teljes cikk ide kattintva olvasható el, a hetivalasz.hu oldalon!

 

 

Szabad Föld - 2013. 06. 14. (28. oldal) - részlet

Döntés előtt a patikusok

Kun J. Viktória

 

ÁLLAMI SEGÍTSÉGGEL szerezhetnek tulajdont a patikusok: ha nem lennének hitelképesek ahhoz, hogy kivásárolják magukat a patikaláncokból, átmeneti időre egy állami cég állna a helyükre. A becslések szerint 700-800 patikát érinthet a kölcsön.

Fontos, hogy a gyógyszerészeknek meglegyen az anyagi, egzisztenciális biztonságuk, garantáltan jó szolgáltatást nyújtsanak. Ezért az Orbán-kormány már legelső intézkedései között felszámolta a patikaliberalizációt, gátat szabva a gyógyszertárak gombamód szaporodásának. Így 2017. január 1-jéig minden patikában az ott dolgozó gyógyszerészeknek kellene birtokolniuk a vállalkozás 51 százalékát, s az első 25 százaléknyi tulajdonrészt 2014 januárjáig kell megszerezniük. Akiknek négynél több gyógyszertárban van tulajdonrészük, azt el kell adniuk. Hasonló tulajdonrész-eladásra kényszeríti a jogszabály a patikaláncok tulajdonosait is. A patikusok ugyanakkor hitelt kapnak a tulajdonszerzéshez.

Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara szerint a patikusok garanciát kértek és kaptak arra, hogy a tőkealap közreműködésével nem kerül sor államosításra.

Korodi Karolina, a Hálózati Gyógyszertárak Szövetségének elnöke szerint az a gyógyszerész, aki tulajdonos akart lenni, már most is az, aki pedig nem, az nehéz helyzetbe kerül, hiszen eladósodik, netán elveszítheti a munkahelyét.


Népszava - 2013. 06. 14. (4. oldal)

Indul a patika-hitelprogram

A kormány megtárgyalta és elfogadta a többségi gyógyszerészi tulajdon elérését segítő patikai hitelprogramról szóló előterjesztést – jelentette be Giró-Szász András kormányszóvivő.

A Magyarországon működő 2330 közforgalmú gyógyszertár közül jelenleg 352-ben nincs meg az 50 százalékos gyógyszerészi tulajdon. A kormány célja az, hogy az elmúlt években kereskedelmi tevékenységgé vált gyógyszerellátás ismét a szakemberek, a gyógyszerészek kezébe kerüljön.

Ehhez a kormány két támogatási konstrukciót dolgozott ki. Az egyikben államilag kamattámogatott hitellel, a másikban állami tőkebefektetés formájában segítenék a patikusokat a többségi tulajdonrész megszerzésében.

 

 

Metropol - 2013. 06. 14. (6. oldal) - részlet

Patikahitel. Segítik a gyógyszerészeket, hogy nőjön a tulajdoni hányad

"A kormány megtárgyalta és elfogadta a többségi gyógyszerészi tulajdon elérését segítő patikai hitelprogramról szóló előterjesztést – jelentette be Giró-Szász András.

A kormányszóvivő elmondta, a cél az, hogy az elmúlt években kereskedelmi tevékenységgé vált gyógyszerellátás ismét a gyógyszerészek kezébe kerüljön. Ennek érdekében a kormány – más intézkedések mellett – előírta azt is, hogy a már meglévő gyógyszertárakban a gyógyszerészi tulajdonhányadnak 2014. január 1-jéig meg kell haladnia a 25, 2017. január 1-jéig pedig az 50 százalékot."

 

NAPI Gazdaság - 2013. 06. 14. (2. oldal) - részlet

Indulhat a patikai hitelprogram

"A kormány megtárgyalta és elfogadta a többségi gyógyszerészi tulajdon elérését segítő patikai hitelprogramról szóló előterjesztést. A Magyarországon működő 2330 közforgalmú gyógyszertár közül jelenleg 352-ben nincs meg az 50 százalékos gyógyszerészi tulajdon, 487 gyógyszertár esetében pedig még a 25 százalékos arányt sem érik el − mondta Szócska Miklós egészségügyi államtitkár. A már meglévő gyógyszertárakban a gyógyszerészi tulajdonhányadnak 2014. január 1-jéig meg kell haladnia a 25, 2017. január 1-jéig pedig az 50 százalékot."

 

 

Világgazdaság - 2013. 06. 14. (8. oldal) - részlet

A jövő hónaptól kapható patikahitel

KÉT TÁMOGATÁSI konstrukciót dolgozott ki a patikusok gyógyszertári tulajdonszerzésének támogatásához a kormány.

Az egyikben támogatott hitellel, a másikban állami tőkebefektetés formájában segítenék a patikusok többségi tulajdonrészhez jutását. Ehhez az állam 6,7 százalékos hitelt ajánl, amelyhez 3,7 százalékos kamattámogatást nyújt. Ha valaki vállalkozóként akar tulajdonrészt vásárolni, ott az állam megelőlegezi a tulajdonrészt, amelyet a patikusnak öt év elteltével három részletben kell visszafizetnie.

 

 

pharmaonline.hu

Elfogadták a patikai hitelprogramot

Megtárgyalta és elfogadta a kormány a többségi gyógyszerészi tulajdon elérését segítő patikai hitelprogramról szóló előterjesztést, jelentette be Giró-Szász András kormányszóvivő csütörtökön a Parlamentben tartott sajtótájékoztatón.

http://www.pharmaonline.hu/cikk/elfogadtak_a_patikai_hitelprogramot

 

hvg.hu

Szócska: morális válságban volt a gyógyszerellátás

Nem gyógyszereket árusító helyként tekint a kormány a patikákra, hanem mint népegészségügyi találkozóhelyként – erősítette meg korábbi mondandóját az egészségügyi államtitkár. Szócska Miklós szerint morális válság van a gyógyszerellátásban, offshore cégek léptek be a piacra a liberalizációval, akik kereskedelmi egységként tekintettek a gyógyszertárakra. A kormány ezért kedden döntött a patikushitel részleteiről, amellyel megvehetik a gyógyszertárakat.

http://hvg.hu/gazdasag/20130613_szocska_patika#rss

2018-2024 © MAGYAR GYÓGYSZERÉSZI KAMARA
hírlevél