Kapcsolat
H-1068 Budapest, Dózsa György út 86/b.
Tel.: (+36-1) 351-9483, (+36-1) 413-1924,
Fax: (+36-1) 351-9485
E-mail: hivatal@mgyk.hu Hivatali kapu: MGYK
KRID azonosító: 338169369(fu)
Web: www.mgyk.hu
Nyomtatható változat
2013. április 03.
Az ECHO TV-ben a vaklicittel és a gyógyszertári létszámrendelettel kapcsolatos kérdésekre válaszolt dr. Hankó Zoltán az MGYK elnöke - Echo TV – Napi aktuális - 2013. április 2. (19:00) - (Videolink!)

A riport megtekinthető a képre kattintva (00:45-től)!

Az ECHO TV-ben a vaklicittel és a gyógyszertári létszámrendelettel kapcsolatos kérdésekre válaszolt dr. Hankó Zoltán az MGYK elnöke - Echo TV – Napi aktuális - 2013. április 2. (19:00) - (Videolink!)

 

Több mint hétszáz gyógyszer ára csökken tartósan április elsejétől. Hogy pontosan mely készítményeket érinti a változás, rögtön kiderül.

Riporter: Öröm az ürömben. Persze nem jó, ha valaki beteg, de ha mégis, akkor már jó hír, hogy április elsejétől több mint hétszáz gyógyszer ára csökkent. Főként az asztmát, a depressziót és a csontritkulást gyógyító készítmények lettek olcsóbbak, de egyes daganatos, valamint pszichiátriai betegségek kezelésére szolgáló gyógyszerekért is kevesebbet kell fizetni. Az árcsökkentés az úgynevezett vaklicites eljárásnak volt köszönhető. Ennek lényege, hogy a gyártók úgy tesznek ajánlatot, hogy nem tudják, versenytársaik mennyiért kínálják az adott hatású orvosságot az Egészségbiztosítási Pénztárnak.

Mv: A témában vendégünk ezúttal Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke. Jó estét kívánok, üdvözlöm.

Hankó Zoltán, elnök, Magyar Gyógyszerészi Kamara: Kezicsókolom.


Mv: Több mint hétszáz gyógyszer ára csökkent tehát április 1-jétől, azaz már tegnaptól, de pontosan melyek lennének ezek a készítmények?

Hankó Zoltán: A felvezető szövegben azok a csoportok, azok a pharmakológiai csoportok, amelyek dominánsan érintettek ebben a változásban, már elhangoztak. Én inkább abból a szempontból közelíteném meg, hogy ezek azok közé a gyógyszerek közé tartoznak, amelyek viszonylag régebb óta vannak már forgalomban, és ezeknek a gyógyszereknek van helyettesíthető készítményük, tehát a beteg a gyógyszertárban adott esetben több gyógyszer közül választhatja ki azt, hogy ő melyiket fogja haza vinni.


Mv: Azt ugye hallhattuk az összeállításban is, hogy ez a mostani árcsökkenés, lényegében a vaklicites eljárásnak az eredménye is. Ez egyébként egy bevett gyakorlat?

Hankó Zoltán: Két évvel ezelőtt vezette be a kormány, pontosabban 2011. októberében - ezt a vaklicit rendszert. Félévente, tehát minden év októberében és minden év áprilisában van ilyen. A 2011 októberi vaklicit alkalmából, durván egy olyan 35-40 milliárd forint körüli volt az az árcsökkenés, ami éves szinten mérhető volt. A következő vaklicitnél egy 18-20 milliárdot számoltunk, a harmadiknál egy 8 milliárdos árcsökkenéssel lehetett számolni, és most nagyjából úgy néz ki, hogy egy 5-5,5 milliárd forintot tesz ki éves szinten az árcsökkentésnek a mértéke.
 

Mv: Ugye ez az árcsökkentés, átlagosan 14,2%-ot jelent majd, ezt hogyha lefordítjuk a kedves nézők pénztárcájára, akkor átlagosan mekkora összeggel kell majd kevesebbet fizetniük a patikákban?

Hankó Zoltán: Nem biztos, hogy ennyivel. Ez ugye a fogyasztói árakra vonatkozik, de az, hogy a betegnek mit kell ott hagyni, tehát a térítési díj az attól is függ, hogy ennek az adott gyógyszernek, amit ő kivált, a társadalombiztosítás milyen mértékben járul hozzá a fogyasztói árához. Azt kell mondanom, hogy a beteg akkor jár jól, hogyha a most csökkentett árú gyógyszerek közül elsődlegesen azokat keresi majd, vagy azokat próbálja kiváltani, amelyek, szaknyelven fogalmazok, az úgynevezett preferált referencia ársávba tartoznak, vagy referencia készítményként forgalmazhatók. Ebben a gyógyszertárakban fognak neki segíteni.


Mv: Segítség az pedig kell is. A kérdés már csak az, hogy hányan fognak, és hogyan, miként segíteni, mert hogy 2013 szeptemberétől lép ugye életbe a létszám rendelet. Hát e kapcsán, mert ugye nagyon sokan kritikát fogalmaztak meg, és azt mondták, hogy ez egyfajta megoldhatatlan problémát jelent majd. Miért?

Hankó Zoltán: Hát problémát mindenképpen jelent. Ugye azt kell tudni, hogy 1997 óta jogszabály írja elő, hogy az egészségügyi szolgáltatóknak, és így a gyógyszertáraknak is, a működési feltételeikhez igazodóan, bizonyos létszám normákat teljesíteniük kell. Ez a miniszteri rendelet, amiről most szó van, 2011-ben került megalkotásra, azzal, hogy körülbelül két és fél év van felkészülési időként mindenkinek arra, hogy ezeket a normákat figyelembe tudja venni. Most amikor ez kialakításra került, akkor egy 2008-2009-es adatbázison születtek meg a normák, és akkor úgy állapodtunk meg az egészségügyért felelős államtitkárságnak a vezetőivel, hogy 2013 elején, tehát tavasszal felülvizsgáljuk a mostani helyzetnek megfelelően a normákat, ha szükséges, akkor korrigálunk.
Én azt gondolom, hogy egyik másik ponton lesz szükség korrekcióra. Ugye részben volt egyfelől Széll Kálmán Terv, ami, bármennyire is viszonylag jól jöttek ki belőle a gyógyszertárak, mégis Széll Kálmán Terv volt, és megcsapolta az ágazatnak a bevételeit. Másrészt figyelnünk kell arra, hogy a gyógyszertáraknak a működőképességét fenntartsuk, de harmad részt figyelni kell arra, hogy a betegbiztonságot is tudjuk a gyógyszertárban garantálni. Tehát a betegek olyan felkészültségű szakembertől kapják meg a gyógyszert, meg a hozzá szükséges információt, tájékoztatást, akik erre ténylegesen fel vannak készülve, és van is rá idejük.

 

Mv: És ezzel kapcsolatosan is van egy újdonság, mert ugye április 1-jétől azt mondják, hogy a gyógyszerészek követhetik a betegek egyes vényköteles gyógyszereinek a kiváltását. Ez miért fontos, egyáltalán jelent ez előrelépést?

Hankó Zoltán: Én azt gondolom, hogy hosszabb távon ez egy nagyon komoly előrelépés a beteg biztonság szempontjából. Nagyon sok esetben tapasztaljuk azt, hogy a beteg több orvosnál jár, mielőtt eljön a gyógyszertárba, a különböző orvosok nem tudják, hogy a másik orvos mit írt föl, ebből fakadóan fennáll ilyenkor a kockázata annak, hogy olyan gyógyszereket vált ki a beteg, amelyek egymással kölcsönhatásba lépnek és egymás hatását változtatják, illetve annak is megvan a kockázata, hogy ugyanolyan hatóanyagú, de eltérő nevű gyógyszerből akár több félét is szed a beteg. Mind a kettő kockázattal jár. Ezeknek a kiszűrését segítik ezek az április 1-jével beinduló új gyógyszertári szolgáltatások. Úgyhogy én azt remélem, hogy hosszú távon ez a gyógyszereléssel járó kockázatoknak a csökkentését is okozza, és a beteg együttműködését is növelni fogja, ami mindannyiunk számára egy fontos szempont.
 

Mv: És még a beteg biztonság is nőhet majd. Köszönjük, hogy itt volt.

Hankó Zoltán: Bízom benne - igen.

2018-2024 © MAGYAR GYÓGYSZERÉSZI KAMARA
hírlevél