Magyar Gygyszerszi Kamara
rtkteremt rdekvdelem
akadlymentes verzi
Vissza az alaprtelmezett verzihoz H-1068 Budapest
Dzsa Gyrgy t 86/b
Tel.: (+36-1) 351-9483
(+36-1) 413-1924
Fax: (+36-1) 351-9485
E-mail: hivatal@mgyk.hu
Keress RSS
KezdőlapA KamarárólTovábbképzésekSzakmai fórumPályázati lehetőségekKamarai tagsági információkIrattár
Belps
Felhasznlnv:
Jelsz:
Elfelejtett jelsz
Regisztrci
OK
GYIK
2018. 08. 30.
Tájékoztató az e-ügyintézésről
»
2016. 11. 23.
Tudnivalók az étrend-kiegészítőkel kapcsolatos megállapodásról
»
2014. 09. 22.
Személyi jogosok pontszám igazolása – mgyk.hu
»
2014. 06. 10.
Ki állítja ki a gyakorlati pont igazolást? - MGYK Országos Hivatala
»
2017. 06. 20.
Az AEEK működési nyilvántartással kapcsolatos tájékoztató anyagai
»
Tovbb »
Gygyszerszi Hrlap
Hrlevelek
Sajtófigyelő
2024. 04. 26.
A szűrővizsgálatokban látják az egészségmegőrzés kulcsát a magyarok - medicalonline.hu
»
2024. 04. 26.
Mit kell tudni az egészségügyi országprofilról? + videó - hirtv.hu
»
2024. 04. 25.
Schmidt Mária: A pandémia megmutatta, hogy a globalizáció kiszolgáltatottá tesz - hiradó.hu
»
2024. 04. 25.
Csak részben volt hatásos a háziorvosok tavalyi ellenőrzése, az esetek 39 százalékában a háziorvost nem is találták a rendelőjében - nepszava.hu
»
Tovbb »
Szolgáltatások
2021. 11. 09.
Együttműködési megállapodás az MGYK és a KOMPLEX Kamarai Pénzügyi Tanácsadó Kft. között
»
2020. 06. 14.
Volvo: kedvezmény kamarai tagoknak
»
2019. 08. 27.
ATASI – Adatvédelmi módszertan gyógyszertáraknak
»
2019. 01. 07.
All You Can Move (AYCM) SportPass kamarai tagoknak
»
2017. 03. 10.
Együttműködési szerződést kötött az MGYK és a Global Payments Europe
»
Tovbb »

E-Papír
Bannerek


 Bannerek

Bannerek 

Bannerek 

Bannerek 

Bannerek

 

MOL-MGYK tájékoztató!

Bannerek

 

 Vodafone

Bannerek

 

 

Gyógyszerész Gondozási Bizottság

Az MGYK és a MÉKISZ között létrejött megállapodás nyomán a gyógyszerészek számára is lehetőség nyílik a teljes adatbázis használatára – mgyk.hu
2012. prilis 6.

Beszélgetés dr. Horányi Tamással a MÉKISZ alelnökével – 2012.04.06.

Mit takar a MÈKISZ betűszó?
- A MÉKISZ rövidítés az egyesület korábbi nevéből adódik (Magyarországi Étrend-kiegészítő Gyártók és Forgalmazók Szövetsége), melyet azonban a szervezet cégbírósági bejegyzése során meg kellett változtatni. Így lett a szövetségből egyesület.

 

Kik lehetnek a szövetségük tagjai?
- Az Egyesület célja szerint mindazokat vállalkozásokat és természetes személyek tömöríti, akik Magyarországon étrend-kiegészítő készítmények gyártásával és forgalmazásával foglalkoznak, vagy ezen a területen tevékenykednek és érdekeik védelme, képviselete, szakmai kapcsolatok kialakítása érdekében együtt kívánnak működni. Ennek megfelelően az Egyesület tagja lehet bárki, aki egyetért a fenti céllal, elfogadja az egyesület alapszabályát és az ehhez kapcsolódó etikai kódexet, és akinek a belépési szándékát az Egyesület Elnöksége elfogadta. Érdemes talán külön kiemelni, hogy a MÉKISZ tagság - az alapszabályban és az etikai kódexben megfogalmazott elvárások alapján - a jogszabályokban előírtakon túlmutatóan, fokozott felelősségvállalással jár a tisztességes piaci magatartás, úgymint a forgalomba hozott termékek biztonságossága, minősége, reklámozása tekintetében.

 

A tagvállalatok által forgalmazott termékek száma/értéke hogyan aránylik a forgalomban lévő készítmények számaihoz/ értékéhez?
- A MÉKISZ-nek jelenleg 55 tagja és a tagság által forgalmazott termékek alapján a MÉKISZ tagjainak piaci részesedése (a teljes piachoz viszonyítva) értékben és dobozszámban megközelíti az 50 %-ot. Ez az arányszám a gyógyszertári forgalmak elemzésén alapul, mivel megbízható forgalmi adat a gyógyszertáron kívüli forgalmazás (élelmiszereket forgalmazó üzletek, hiper- és szupermarketek, drogériák) tekintetében nem áll rendelkezésre. A MÉKISZ tagjainak közel 50%-os piaci részesedése azért is figyelemre méltó, mivel a notifikált termékek nyilvántartása alapján, az étrend-kiegészítő szegmensben több száz vállalkozás tevékenykedik, tehát elmondhatjuk, hogy a meghatározó piaci szereplők többsége tagja a MÉKISZ-nek. Tekintettel arra, hogy Magyarországon 2004-től (ekkor váltotta fel az engedélyeztetést az úgynevezett notifikációs eljárás) több száz vállalkozás által, több mint tízezer terméknotifikáció történt, mely több ezer különböző terméket jelent, ezért a MÉKISZ tagvállalatok által forgalmazott termékek számát tekintve a tagságunk piaci részesedése talán valamivel kevesebb lehet, mint az értékbeni részesedésünk.

 

A gyógyszerész kollégáknak a napi rutin feladatok között nehézséget okoz, hogy az étrend-kiegészítőkről valid információkat gyűjtsenek. A MÉKISZ-MGYK megállapodás nyomán milyen többlet információk birtokába kerülhetnek a gyógyszerészek?
- Megítélésünk szerint az étrend-kiegészítő készítmények esetében is szükség van arra, hogy a termékek összetételéréről és az alkalmazási területéről a gyógyszerészek megbízható információhoz juthassanak. Publikus hatósági nyilvántartás hiányában a MÉKISZ megtalálta a módját annak, hogy a forgalomban lévő termékek jelentős részének összetétele a MÉKISZ honlapjáról elérhető adatbázisból megismerhető legyen. Jelenleg ez az egyetlen ilyen adatbázis Magyarországon. Az adatbázis publikus részében a tagvállalatok által forgalmazott termékekről találhatunk összetételi információkat, míg a teljes adatbázis elérése, csak a regisztrált felhasználók részére lehetséges. Az MGYK és a MÉKISZ között létrejött megállapodás nyomán a gyógyszerészek számára is lehetőség nyílik a teljes adatbázis használatára. A két szervezet közötti megállapodás alapján a MÉKISZ titkárság (mekisz@mekisz.hu) készséggel ad további információkat is a MÉKISZ tagvállalatok által forgalmazott termékekről illetve az étrend-kiegészítők szabályozását érinti kérdésekről.

 

Miért látta szükségét a MÉKISZ a védjegy rendszer életre hívását?
- Amint az már fentebb is említésre került, az elmúlt 8 évben igen nagy számban kerültek étrend-kiegészítő készítmények forgalomba a 2004. óta működő notifikációs rendszer keretében. Az elmúlt évek tapasztalatai világossá tették, hogy önmagában a notifikációs eljárás nem vagy csak korlátozott mértékben tud garanciát nyújtani a biztonságosság, minőség és hatásosság tekintetében. A MÉKISZ – céljaiból adódóan - kiemelt feladatának tekinti, hogy Magyarországon a kiváló minőségű és megbízható (tanúsított) étrend-kiegészítő készítmények, gyártása és forgalmazása valósuljon meg, illetve ehhez kapcsolódóan fontosnak tartja, hogy felhívja a fogyasztók és a termékek ajánlásával értékesítésével foglalkozó szakemberek figyelmét ezekre a termékekre. Ennek érdekében dolgozta ki egyesületünk a ”MÉKISZ Tanúsított Minőség” védjegy használatának feltételrendszerét, melyet már bejelentett a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalához. A rendszer kidolgozása során arra törekedtük, hogy a védjegy használati jogát elnyerő termékek minősége és megbízhatósága az azonos vagy hasonló termékek kínálatában megszokottnál lényegesen jobban garantált legyen. A rendszer várhatóan ez év őszétől tud majd működni.

 

Milyen változást hozhat ez a gyógyszertárak életében?
- Azt gondoljuk, hogy ez a védjegyrendszer mind a kínálat mind a kereslet oldaláról lényeges változást hoz. Reményeink szerint a MÉKISZ tagvállalatok arra fognak törekedni, hogy minél több terméken – mintegy minőségi, megbízhatósági garanciaként - megjelenjen ez a védjegy és így rövidesen már a fogyasztók is ezeket a termékeket keresik majd a gyógyszertárakban. Ezzel párhuzamosan abban bízunk, hogy a gyógyszertárak beszerzésük során előnyben fogják részesíteni a védjeggyel ellátott termékeket, mivel a védjegyrendszer a „gyógyszer minőség és megbízhatóság” elvének érvényre jutását teszi majd lehetővé az étrend-kiegészítő termékek körében is.

-hsza-

Kapcsold oldalak:
Étrendkiegészítő termékek jogsértő reklámja miatt bírságolt a GVH – gvh.hu
Már hozzáférhető a gyógytermékadatbázis - pharmaonline.hu
Kossuth rádióban a HENT: egyre nagyobb problémát okoznak az étrendkiegészítők - hamisitasellen.hu
Étrend-kiegészítők: úton egy hiteles adatbázis felé - medicalonline.hu
Először házi praktikák, aztán jön az orvos - weborvos
« Vissza
Betegsarok
2022. 09. 26.
Az étrend-kiegészítőkkel kapcsolatos együttműködéshez csatlakozó gyógyszertárak listája
»
2020. 02. 18.
Betegjogi képviselők elérhetőségei
»
2020. 01. 19.
Segítség gyógyszerésznek, betegnek
»
2016. 05. 25.
Megszűnik a „diabetikus”, „cukorbetegek is fogyaszthatják” és a narancssárga kör jelölés – ogyei.gov-hu
»
2016. 03. 11.
A tavaszi fáradtság okai – és amit ellenük tehetünk – tetplatform.hu
»
Tovbb »
Eseménynaptár
«
2024 prilis»
hkszcspszv
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
konferencia  testületi esemény  továbbképzés  vándorgyűlés  szabadidős esemény 
Hirdetőtábla
Állás
Helyettesítés
Egyéb
Tovbb »
Közös dolgaink
2024. 04. 24.
Az MGYK XIII. Vándorgyűléséről
»
2023. 03. 29.
Az MGYK XII. Vándorgyűléséről
»
2019. 05. 24.
Belső Minőségügyi Kézikönyv III. kiadás
»
Tovbb »
Gyógyszertár-működtetés
2017. 03. 09.
Pályázati lehetőségek gyógyszertárak számára
»
2016. 03. 03.
A gyógyszertári finanszírozási előleg alakulása 2010-től 2016. januárig
»
2016. 03. 03.
A gyógyszertári vállalkozások 2014. évi mérlegbeszámolóinak és pénzügyi helyzetének alakulása
»
Tovbb »
Hasznos linkek
Jogszablykeres
Kamarai tájékoztatók
2020. 03. 31.
Kórházi Minőségirányítási Standardok
»
2016. 01. 07.
Minőségügyi kézikönyv gyógyszertáraknak – II. kiadás
»
2014. 06. 26.
1/2014 (VI. 19.) MGYK ELNÖKSÉGI AJÁNLÁS GYÓGYSZERTÁRI UTAZÁSI TANÁCSADÁSHOZ - MGYK
»
Tovbb »
Tovbb »
Archvum
A honlapon tallhat informcik clja az egszsggyi ismeretek bvtse, de ez nem helyettesti az orvos, gygyszersz, vagy ms szakember felkeresst.
© 20082017 Magyar Gygyszerszi Kamara - Minden jog fenntartva - Regisztráció a védett tartalmak eléréséhez! Hírlevélre történő le- és feliratkozás!
Utols mdosts: 2024. 04. 26 pntek