Kapcsolat
H-1068 Budapest, Dózsa György út 86/b.
Tel.: (+36-1) 351-9483, (+36-1) 413-1924,
Fax: (+36-1) 351-9485
E-mail: hivatal@mgyk.hu Hivatali kapu: MGYK
KRID azonosító: 338169369(fu)
Web: www.mgyk.hu
Nyomtatható változat
2017. február 24.
Beszámoló az elnökség februári üléséről

Az MGYK elnöksége 2017. február 23-án tartotta soron következő ülését a Kamara székházában, Budapesten. Az ülést dr. Hankó Zoltán elnök vezette, az elnökségi tagok végig határozatképes számban voltak jelen.

A napirend elfogadása után dr. Hankó Zoltán az előző ülés óta eltelt időszak eseményeiről adott tájékoztatást. Elsőként az EMMI helyettes államtitkár asszonyával, dr. Ladányi Mártával való megbeszélés került szóba, amely fő témái az ügyeleti rendszer, a garantált bérminimum és a TÁMOP program finanszírozásának kérdései voltak – ezek azok a témák, amelyek megvitatásáról Ónodi-Szűcs Zoltán államtitkárral korábban megállapodás született. Az egyedi dobozazonosítókkal kapcsolatos egyeztetéseken dr. Horváth-Sziklai Attila vett részt. Említésre került továbbá az Erkel Színház Aida című előadása is, amelyet a patikusbérlet részeként több gyógyszerész is élvezhetett.

Beszámoló az elnökség februári ülésérőlAz e-recepttel kapcsolatos, az Állami Egészségügyi Ellátó Központ által összehívott, az államtitkárságon tartott egyeztetésen február 2-án dr. Hankó Zoltán, dr. Horváth-Sziklai Attila és dr. Kovács Zalán (az Informatikai Munkabizottság elnöke) képviselte a Kamarát. Az elnök beszámolt arról, hogy az ott elhangzottak értelmében a patikai pilot program márciusban indul és augusztus közepéig tart, a gyógyszertárak kötelező csatlakozásának céldátuma pedig pillanatnyilag november 1. Az AEEK által kezdeményezett, jogszabályi korrekciókra irányuló decemberben és januárban elindult egyeztetéseket felfüggesztették és valószínűleg az államtitkárság gondozásában, közigazgatási egyeztetés keretei között folytatódnak. A február 2-i megbeszélésen a pilot program előkészítésével kapcsolatban tisztázódott, hogy az ebben részt vevő gyógyszertárak továbbra is a „papíralapú” vényt fogadják el „hivatalos” receptként és az elszámolásra is ez alapján kerül sor. A gyógyszertár feladata az, hogy az e-rendszeren keresztül érkező vény-adatokat és a papíralapú vény adatait vesse össze, az esetleges eltéréseket szűrje ki. Az elnök beszámolt arról is, hogy a rendszer „éles” indulásáig számos kérdést még tisztázni kell. A Kamara célja a tárgyalásokon, hogy az e-recept rendszer bevezetésekor a rendszer valamennyi szereplője – különösen a gyógyszertárak – az ügymenet gyorsaságát és egyértelműségét, valamint az elszámolás biztonságát illetően mindenképpen kedvezőbb helyzetbe kerüljenek, továbbá az ilyen nagy léptékű változásoknál szükségszerű bizonytalanságok és működési zavarok minimalizálhatóak legyenek. Ezért a Kamara a „plenáris” egyeztetések mellett a patikák igényeire célzottan fókuszáló megbeszélések lehetőségét is felajánlotta a fejlesztőknek, továbbá jelezte, hogy a gyógyszerészek „edukációját” alapvető fontosságúnak tartja.

Mint ismeretes, a vándorgyűlés március 31. és április 1. között Kecskeméten kerül megrendezésre, a lehetséges helyszíneket dr. Hankó Zoltán, dr. Sándor Csaba és dr. Zalai Károly tekintették meg. A rendezvénytermek, a technikai feltételek, a szálláslehetőségek és a költségek szempontjából a legmegfelelőbbnek a Három Gúnár Rendezvényközpontot tartották. Az Ipari Állandó Bizottság folytatta a gyógyszerészképző helyek dékánjaival elindult egyeztetéseket. Itt elvi egyetértés született arról, hogy a gyógyszerészhallgatók a technológia szigorlatot követően egy hetet tölthessenek el a MAGYOSZ által felajánlott helyszíneken. A tematika és a részletek kidolgozása a soron következő egyeztetésekre maradt.

Beszámoló az elnökség februári ülésérőlDr. Stampf György, a Semmelweis Egyetem Gyógyszerészeti Intézet docense halálának egy éves évfordulója alkalmából a Gyógyszerésztudományi Kar és a Gyógyszerészeti Intézet emlékülést szervezett. A kamarai elnök a beszámolójában úgy fogalmazott: „Stampf Gyuri ezer szállal kötődött a Kamarához”, ezért mindenképpen emlékeznünk kell rá. A továbbiakban említést tett arról, hogy a Gyógyszer-nagykereskedők Szövetségével közösen kértek állásfoglalást a Nemzetgazdasági Minisztériumtól az április 1-én hatályba lépő jövedéki törvény gyógyszer-nagykereskedőkre és gyógyszertárakra vonatkozó szabályainak értelmezéséről. A válasz szerint a nagykereskedők és a gyógyszertárak működési engedélye a jövedéki termékekkel kapcsolatos, engedélyükbe foglalt tevékenység végzéséhez elegendő, ehhez nem szükséges külön engedély. Az állásfoglalás-kérésről és a válaszról a Kamara honlapján részletes tájékoztató olvasható. „Semmilyen kijavíthatatlan hibát nem követtünk el a gyógyszerész bálon” – folytatta dr. Hankó az ünnepi összejövetel említésével, amelyet a Kamara idén először a Békéshelp kft.-vel és a Pest megyei, valamint a budapesti szervezettel közösen rendezett. A szép helyszínen tartott jó hangulatú rendezvényen kb.140-en vettek részt.

Nyitrai Zsolt országgyűlési képviselő, stratégiai társadalmi kapcsolatokért felelős miniszterelnöki megbízott február elején a Kamarában egyeztetett az elkövetkező hónapok teendőiről, ahol az együttműködési megállapodás megújítását előkészítő feladatok elvégzésének konkrét időpontjaiban is megállapodtak. A Millennium Intézet által szervezett Hogyan lenne gyógyítható az egészségügy című? konferencián dr. Hankó Zoltán előadást tartott. A patikahitellel kapcsolatos tapasztalatokról egyeztetést folytatott az UniCredit Bankkal a kamarai elnök, valamint az MKB-vel, az OTP-vel és a Budapest Bankkal is elindult az egyeztetés – derült ki a továbbiakból.

Beszámoló az elnökség februári ülésérőlAz elnök dr. Mészáros János helyettes államtitkárral a vándorgyűlés előkészületeiről külön is egyeztetett, tekintettel arra, hogy az egészségpolitikus Kecskeméthez és környékéhez sok szálon kötődik. Ezt követően dr. Brezanóczy Ferenc vette át a szót, aki beszámolt a Területi Elnökök Értekezletének legutóbbi gyűléséről. Szóba került továbbá, hogy dr. Hankó és dr. Sohajda Attila alelnök meghívást kapott a miniszterelnök évértékelő beszédére. Az OGYÉI illetékes vezetőivel február 13-án megbeszélést tartottak az étrend-kiegészítőkkel kapcsolatban. Az alapítók az OGYÉI felvetéseit akceptálták és az együttműködés kereteit is pontosították. Ezt követően a biztonságos étrendkiegészítő-forgalmazást célzó együttműködés alapítói külön is egyeztettek, ahol megállapodtak abban, hogy minden technikai feltételt úgy véglegesítenek, hogy a nagykereskedők április legelejétől már a megállapodásnak megfelelően szállítsanak a programba csatlakozott gyógyszertáraknak. Az elnök tájékoztatása szerint eddig ezernél több gyógyszertár jelezte csatlakozási szándékát.

A továbbiakban említésre került, hogy a Kamara megkapta a Nemzetgazdasági Minisztérium állásfoglalását az új követelményeknek megfelelő pénztárgépek engedélyezéséig tartó időszak tudnivalóiról. E szerint az NGM is azt tekinti elsődlegesnek, hogy az új követelményeknek megfelelő pénztárgépek engedélyezéséig zökkenőmentesen működhessenek a patikák, ezért meghibásodás, fejlesztés vagy újpénztárgép rendszerbe állításának igénye esetén a régi pénztárgépekkel ez megoldható legyen. A szabályozás az NGM álláspontja szerint lehetővé teszi az úgynevezett kosaras értékesítést is – hangzott el. Ezt követően dr. Horváth-Sziklai Attila vette át a szót, aki beszámolt a Recyclomed és a MAGYOSZ környezetvédelmi bizottsága által kezdeményezett, a használt injekciós tűk begyűjtésével kapcsolatos egyeztetésről, amelyen ő képviselte a Kamarát. Szó esett továbbá a dr. Cser Ágnessel és társkamarákkal folytatott megbeszélésről a sztrájktárgyalásokkal kapcsolatban.

A kamarai elnök azzal kapcsolatban, hogy megjelent az OGYÉI módszertani irányelve a magisztrális alapanyagok gyógyszertári értékesítéséről, azt jelezte, hogy az abban foglaltak értelmezéséről egyeztetést kezdeményeznek. Kovács Miklósné dr. vezetésével újraindul a nagycsaládos gyógyszerészek klubja – tudtuk meg.

A következőkben az OGYÉI február 20-i sajtótájékoztatója került szóba, ahol bejelentették két budapesti patika bezárását szabálytalan gyógyszerforgalmazási gyakorlat miatt. A sajtótájékoztatón a kamara vezetői is jelen voltak; az ott elhangzottaknál és az OGYÉI honlapján megjelentetett publikus határozatoknál több információval a kamara vezetői egyelőre nem rendelkeznek. Az ezzel kapcsolatos tájékoztatás a Kamara honlapján elérhető. Elhangzott: az elnökség a tudatos és bizonyított jogszabály-sértést nem védi. A személyes felelősség elvének jogszabályi érvényesítését követően tisztulásnak kell bekövetkeznie, de ennek tisztulásnak ára van és a szakma most ezt fizeti meg – jegyezte meg. Az EGIS-szel tavaly kötött megállapodás idén is folytatódik – erről állapodott meg a kamarai elnök az elnökségi ülést megelőző napon az EGIS illetékes vezetőivel; a részletek kidolgozása elindult. A tájékoztató végén a Gyógyszerészi Hírlap postázásának kérdéseiről is szó esett.

A hozzászólások után dr. Horváth-Sziklai Attila tájékoztatott az OGYÉI-től megküldött, a gyógyszertárak létesítésével és működtetésével kapcsolatos határozatokról.

Ezt követően az elnökség megtárgyalta a Tagdíj Bizottság javaslatcsomagját, elfogadta a javasolt szabályrendszert és megbízta a Jogi Bizottságot a szükséges részletek kidolgozására. A következő napirendi pont a gyógyszer házhozszállítással kapcsolatos aktuális kérdések megvitatása volt. A vándorgyűléssel, a patikanappal és a Rozsnyay Emlékversennyel kapcsolatos kérdéseket egy rendkívüli elnökségi ülés keretei között tárgyalja meg az elnökség. 

mgyk.gyh

Fotó: Dr. Nagy Vilmos

2018-2024 © MAGYAR GYÓGYSZERÉSZI KAMARA
hírlevél