waiting
Kapcsolat
H-1068 Budapest, Dózsa György út 86/b.
Tel.: (+36-1) 351-9483, (+36-1) 413-1924,
Fax: (+36-1) 351-9485
E-mail: hivatal@mgyk.hu Hivatali kapu: MGYK
KRID azonosító: 338169369(fu)
Web: www.mgyk.hu
Nyomtatható változat
2025. július 06.
Beszámoló az elnökség júliusi üléséről

Az MGYK elnöksége 2025. július 3-án tartotta soron következő ülését Budapesten, a Kamara székházában, amelyet dr. Hankó Zoltán elnök vezetett. A határozatképességet az elnökség mindvégig biztosította. Az ülésen részt vett a TEÉ több tagja, meghívott vendégként prof. dr. Botz Lajos, továbbá a MOSZ képviseletében dr. Csontos Ildikó alelnök is.

Az összejövetel dr. Hankó Zoltán köszöntő szavaival vette kezdetét, majd a jegyzőkönyvvezető és a jegyzőkönyv-hitelesítők megválasztása után az elnökség elfogadta a napirendet. Ezután a tájékoztató jellegű napirendi pontok következtek.

Tájékoztató jellegű napirendi pontok

Az előző elnökségi ülés óta történtekről

Kormányzati és hatósági egyeztetések

– Az elnök részletesen, kronológiai sorrendben számolt be a gyógyszerekre kiterjesztett ársapkával kapcsolatos egyeztetésekről. Mint mondta, a GVH elnökének egy korábbi interjújában elhangzott fél mondatra figyelt fel először, melyben az ársapka intézkedésekkel kapcsolatban megemlítette, hogy az OTC gyógyszereknél is jelentős árnövekedés van.Beszámoló az elnökség júliusi üléséről Ezt követően, még az NGM-ben május 22-én elindult egyeztetéseket megelőzően volt lehetősége különböző kormányzati vezetőkkel informális egyeztetésekre. A gyógyszerpiaci szereplőkkel a nemzetgazdasági miniszter május 19-én kezdte el az egyeztetéseket; az MGYK elnökét először május 22-én hívta egyeztetésre. Ezt követően egy további közvetlen egyeztetésre is sor került a miniszter és a kamarai elnök között, ahol a gyógyszertárak szerepvállalásával kapcsolatos lényeges kérdések tisztázódtak. A továbbiakban az elnök az NGM területért felelős miniszteri biztosával napi kapcsolatban volt és az érintett gyógyszerpiaci szereplők képviselőivel, valamint a nagykereskedőkkel is szoros együttműködés alakult ki. Az ársapka-intézkedésbe július 1-től bevolt gyógyszerek listája – több változást követően – június 18-án lett végleges. Ezt követően lehetett megkezdeni a gyógyszerészek részletes tájékoztatását, valamint a tájékoztató plakát elkészítését. A plakátokat a Hungaropharma Zrt. és a PhoenixPharma Zrt. közreműködésével juttatták el a gyógyszertárakhoz. Az elnök a tárgyalásokon képviselt álláspontot is részletesen ismertette. Bár az előző elnökségi ülésen konszenzussal hagyták jóvá az MGYK elnöke által a tárgyalásokon képviselt álláspontot, a beszámolóhoz kapcsolódóan vita volt az intézkedés politikai, szakmai, gazdasági és etikai vonatkozásairól. Ezzel együtt, az elnök kifejezte azt a kérését, hogy az elnökség tagjai a gyógyszerészekkel folytatott egyeztetéseik során hívják fel a figyelmet az ársapka intézkedések patikai betartására. Álláspontja szerint sikerült a gyógyszerészek érdekeit érvényesíteni, de annak érdekében, hogy ennél szigorúbb intézkedésekre ne kerüljön sor, fontosnak tartaná, hogy a gyógyszerészek vállalják az ezzel kapcsolatos elvárásokat.

– Június 18-án volt a BM munkacsoportjának a soron következő ülése, amiről részletesen beszámolt a kamarai elnök. Az összejövetelen a BM Egészségügyért Felelős Államtitkárság munkatársai mellett az NGM, a NEAK, az NNGYK és a Szakmai Kollégium, továbbá az MGYT, a MOSZ, a HGYSZ képviselői voltak jelen az MGYK részéről dr. Hankó Zoltán és dr. Sohajda Attila vett részt a tárgyaláson. A témák között szerepelt az ársapka, a gyógyszerészek vényírási joga, az árréskorrekció és a gyógyszertári ügyelet kérdése is. Beszámoló az elnökség júliusi ülésérőlAz elnök elmondta, hogy a gyógyszertári ügyelet szabályozásának rendezése érdekében vállalta, hogy a társszervezetek által készített javaslatokat a Kamara által benyújtott előterjesztéssel igyekszik harmóniába hozni, hogy végre el lehessen fogadni egy olyan koncepciót, amire hivatkozva a szükséges intézkedéseket minél hamarabb meg lehet hozni.

– Dr. Bidló Judit helyettes államtitkár és dr. Hankó informális egyeztetésen vettek részt. A téma a vidék gyógyszerellátásának fejlesztése volt.

– Június 19-én érkezett a BM-től az a felkérő levél, amelyben az EESZT működésével kapcsolatos gyógyszerészi észrevételeket kértek. „Habár rövid idő állt rendelkezésre a válaszadáshoz, mégis sok válasz érkezett, amit továbbítottam a BM-nek” – emelte ki az elnök. Mint mondta, fontos, hogy végre elindul a munka az EESZT üzembiztosságának erősítése és a további fejlesztések érdekében.

– Június 27-én a kamarai elnök több órás egyeztetésen vett részt az NGM-ben.

Kamarai aktivitások

– A kamarai elnök az SE GYTK hallgatóinak záróvizsgáján vizsgáztatott. „Jobb felkészültségűek voltak, mint az előző éviek” – hívta fel a figyelmet.

– A TEÉ június 26-án tartotta ülését, amelyen 8 vármegye képviseltette magát. Bár az ülés nem volt határozatképes, megegyezés született arról, hogy a várható változásokra (pl. vényírás, árrés-korrekció, ügyeletrendezés) is tekintettel, az őszi hónapok elején az országost öt régióra bontva szerveznek találkozókat a Kamara országos és területi vezetőinek a részvételével.

– A kamarai elnök részt vett a Belügyminisztériumban június 30-án tartott Semmelweis napi megemlékezésen.

Egyéb

– Július 1-én volt a Semmelweis nap. A kamarai elnök ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy érdeklődni fog: hány patika és milyen megfontolásból tartott nyitva ezen a napon.

– Július 1-én elindult az „önkéntes árkorlátozás”.

– A jogalkotással kapcsolatban az elnök elmondta, hogy az elmúlt hetekben több jogszabálytervezet véleményezését végezték el.Beszámoló az elnökség júliusi üléséről

– Az elnök tájékoztatott, hogy a 2026-os költségvetést a Parlament elfogadta, majd ismertette ennek a gyógyszerészetre vonatkozó számait.

– Az országgyűlés június 17-én elfogadta azt a törvénysalátát, amely többek között a gyógyszerészek vényírási jogára vonatkozó felhatalmazó rendelkezéseket, valamint az EESZT fejlesztésére vonatkozó döntéseket is tartalmazza. A törvény június 23-án jelent meg a Magyar Közlönyben.

 

Tájékoztató az NNGYK határozatokról

Dr. Horváth-Sziklai Attila beszámolt az NNGYK-tól kapott, a gyógyszertárak alapításával és működtetésével kapcsolatos határozatokról.

 

Az MGYT új elnökének a bemutatkozása

Beszámoló az elnökség júliusi ülésérőlProf. dr. Botz Lajos egyetemi tanár, a PTE Klinikai Központ Klinikai Gyógyszerészeti Intézet igazgatója, az MGYT május 10-én megválasztott új elnöke meghívott vendégként vett részt az ülésen. Bemutatkozása során visszatekintett szakmai múltjára, egyetemi munkájára, a pécsi GYTK alapítására, dékáni tevékenységére. Említette, hogy volt kamarai alelnök és MGYT főtitkár is. Jelenleg az Intézet fejlesztését tartja egyik fő feladatának. Mint mondta, olyan időszakban választották az MGYT elnökének, amikor szükség van arra, hogy a gyógyszerészek jobb pozícióba kerüljenek.  Vázolta a Társasággal kapcsolatos jövőbeni elképzeléseit, és szólt az MGYT és az MGYK közötti együttműködés lehetőségeiről is.

Dr. Hankó emlékeztett arra, hogy az MGYK az MGYT-vel 2014-ben kötött együttműködési megállapodást, amelyben akkor a két szervezet funkciójának megfelelő feladatmegosztásban is megállapodtak. Az elmúlt 11 évben az együttműködés folyamatos volt. Fontosnak tartja, hogy a Kamara és az MGYT között az együttműködés továbbra is folyamatos legyen. Ezért javaslat született, hogy az eddigi együttműködés megerősítésére, megújítására is sor kerüljön.

 

Döntéshozatalt igénylő napirendi pontok

– A Gyógyszerészi Hírlap kiadásával kapcsolatos tevékenység felülvizsgálata

Dr. Horváth-Sziklai Attila ismertette a Galenus Lapkiadó Kft.-vel évente kötött szerződés részleteit, a döntéshozatali pontokat, pl. a nyomda kiválasztásában, a hirdetésekkel kapcsolatos bevételi összegek, ezzel az összköltségek alakulását. Jelezte, hogy a Miniszterelnöki Kabinetirodával kötött szerződés is csökkenti a lap kiadásával kapcsolatos költségeket. Döntés született a következő elnökségi ülésre a Galenus Kft. ügyvezetőjének meghívásáról.

– Az 2025. évi LXVII. törvényhez kapcsolódó kamarai feladatok

Dr. Hankó Zoltán ismertette a törvény gyógyszerészetet érintő tételeit, miszerint felhatalmazó rendelkezéseket tartalmaz gyógyszerészek vényírására, jelentősen módosítja az EESZT-vel, az egészségügyi adatok kezelésével és az egészségügyi adatvagyonnal kapcsolatos rendelkezéseket, melynek részeként lehetővé teszi gyógyszerészek számára használható „döntéstámogató” informatikai szolgáltatások EESZT keretei közötti fejlesztését, és előírja az állami fenntartású egészségügyi intézményeknél munkavégzésre irányuló jogviszonyban foglalkoztatottak munkahelyi be- és kilépésének ellenőrzésére egységes beléptető rendszer alkalmazását. Kérte, hogy a fenti területekhez kapcsolódóan az elnökség tagjai közötti feladat kiosztásra névre szóló felelősséggel és határidővel kerüljön sor, a vállalásokat néhány napon belül várja az elnök. Kiemelte a téma fontosságát. Beszámoló az elnökség júliusi ülésérőlAz elnök szerint a vényírás lehetővé tétele része annak a paradigmaváltásnak, amelyért a Kamara régóta dolgozik, és úgyszintén fontos, hogy az EESZT-vel kapcsolatos problémák is rendeződjenek. Jelezte, hogy normaszöveg szintű javaslatok kellenek és ütemezéssel. Az elnökség jóváhagyólag tudomásul vette az előterjesztést.

– Döntés a Gyógyszerész Köztestületi Napokról

Dr. Sándor Csaba, a Békéshelp Kft. ügyvezetője adott tájékoztatást a Gyógyszerész Köztestületi Napok előkészületeiről.  Az elnökség döntése értelmében az időpontja november 21-22, helyszíne: Budapesten a D 50 rendezvényközpont. Lehetséges társasági programként több ötlet felmerült, melyek megvalósíthatóságáról később születik döntés. Határozat született a november 13-i elnökségi ülés november 20-ára történő átszervezéséről és a TEÉ-vel közös megtartásáról is.

– Irányelv fejlesztés, kompetencia fejlesztés kommunikációja

Korábbi felkérésnek megfelelően dr. Csapi Bence készített előterjesztést arra vonatkozóan, hogy milyen direkt kommunikációt kell elindítani a vényírással kapcsolatban a gyógyszerészek, az orvosok és a társadalom felé. A koncepció gyakorlati megvalósítása érdekében a Kommunikációs munkabizottság következő ülésén kell operatív javaslatot összeállítania az előterjesztőnek.

A függőben lévő feladatokról

A tavaly decemberi küldöttközgyűlés óta megtárgyalt, de le nem zárt elnökségi ügyekről is döntött az elnökség, megjelölve a határidőket és a felelősöket.

mgyk.gyh

2018-2025 © MAGYAR GYÓGYSZERÉSZI KAMARA
hírlevél