Kapcsolat
H-1068 Budapest, Dózsa György út 86/b.
Tel.: (+36-1) 351-9483, (+36-1) 413-1924,
Fax: (+36-1) 351-9485
E-mail: hivatal@mgyk.hu Hivatali kapu: MGYK
KRID azonosító: 338169369(fu)
Web: www.mgyk.hu
Nyomtatható változat
2015. szeptember 03.
Beszámoló az MGYK augusztus 26-i kibővített elnökségi üléséről - mgyk.hu

A Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöksége 2015. augusztus 26-án tartotta soron következő, a területi szervezetek elnökeinek értekezletével kibővített ülését a Benczúr Hotelben, Budapesten. Az ülést dr. Hankó Zoltán elnök vezette, az elnökségi tagok és a területi szervezetek képviselői mindvégig határozatképes számban voltak jelen.

A napirend elfogadása után először az előző elnökségi ülés óta eltelt időszak eseményeiről szóló elnöki beszámoló hangzott el. Az ezt megelőző ülésen született döntés arról, hogy az elmúlt években elért eredményekről rövid összefoglaló ismertetőt kell készíteni. Ezt a kamarai vezetés két változatban készítette el. Az egyik elsősorban a kamarai tagok tájékoztatását szolgálja (és a Gyógyszerészi Hírlapban jelent meg dr. Gutay Tibor összeállításában), a másik összeállítás elsődlegesen a Kamara különböző szintű vezetőinek készült összefoglaló, ami egy kis füzet formájában került kiadásra. Az elnök kérte a területi szervezetek vezetőit, hogy munkájuk során használják fel az ebben foglaltakat.

Hosszú hónapok előkészítő munkája után elindult a Táltosblog, amelynek gazdái a „Táltosképző” tagjai – hangzott el, és már megjelentek az első írások és hozzászólások is. A blog kulturáltságával, intelligens megszólalásaival, problémaérzékenységével és kollegialitásával reményeink szerint pozitív példa lehet az internetes világban és hozzájárulhat ahhoz, hogy a szakma konszolidációja tovább folytatódjon.

A beszámoló az OECD kormányjelentéséről szóló tájékoztatóval folytatódott: a gyógyszerellátással kapcsolatos részében közöltekkel a Kamara nem ért egyet, mert a jelentésben szereplő fő számok nem egyeznek a Kamara által ismertekkel. Ebből adódóan a javaslatok helyességét is vitatja a Kamara. Mivel a kormány feladata az OECD tanulmány elemzése és cselekvési javaslatainak megfontolása, az elnök indokoltnak tartotta, hogy közzétegyék az álláspontjukat és ezzel párhuzamosan azt eljuttassák az illetékeseknek is. A kamarai álláspont a szervezet honlapján olvasható – mondta az elnök.

A felvételi ponthatár kérdése volt a következő téma. Az elnök emlékeztetett arra, hogy az előző elnökségi ülésen még lebegő kérdés volt a felvehető gyógyszerészhallgatók száma. Mint ismert, a Felsőoktatásért Felelős Államtitkárság tavaly decemberi döntése (a finanszírozott hallgatók 400 pontos alsó ponthatára) jelentősen csökkentette volna a felvehető hallgatók számát. Ezért januárban intenzív egyeztetés kezdődött a Felsőoktatásért Felelős Államtitkársággal az MGYT és a négy képzési hely dékánjának a közreműködésével. A tárgyalások eredményeként végül a szakma kérésének megfelelően idén 353 hallgató felvételére került sor és 385 lett a finanszírozott helyekre felvettek alsó ponthatára. Az elnök értékelése szerint az eredményes együttműködés járulékos haszna, hogy a Felsőoktatásért Felelős Államtitkárság jelzése szerint a továbbiakban is azokat a javaslatokat preferálják, amelyeket az egyetemek és a Kamara konszenzussal terjeszt elő.

A következőkben a 134/1999-es kormányrendelet módosításáról számolt be az elnök. E szerint a kisforgalmú gyógyszertárak működési célú támogatási rendszere 2016-tól az eddigieknél jobban preferálja a legkisebb forgalmú gyógyszertárakat, továbbá a kamatmentes támogatás előleget igényelhető gyógyszertárak köre 2016-tól jelentősen kibővül és a visszafizetés kezdő időpontja is szeptemberre tolódik. A változások komoly segítséget jelenthetnek a kisforgalmú gyógyszertáraknak.

A gyógyszertári ügyeletekkel kapcsolatban az alapvető jogok biztosa által közzétett jelentés visszaigazolta a kamarai koncepcióban foglaltakat, a tárgyalások várhatóan ősszel folytatódnak. A KSH-val történt egyeztetések a TEÁOR módosításáról részleges eredménnyel jártak; az ezzel kapcsolatos tájékoztató a szervezet honlapján és a Gyógyszerészi Hírlapban is hamarosan megjelenik. Az MKB biztosítóval változatlan feltételekkel újították meg a kamarai tagokra vonatkozó csoportos élet- és balesetbiztosítást, bár a megnövekedett „kárhányad” miatt a kamarával korábban szerződéses viszonyban állt brókercég jelentős díjemelést kezdeményezett. Lényegében változatlan feltételekkel lesz lehetőség a gyógyszertáraknak kedvezményes felelősség- és vagyonbiztosításra, sőt megnyílt a lehetőség kedvezményes casco és lakásbiztosítások megkötésére is. A gyógyszertárak közvetlen megkeresése várhatóan szeptemberben indul.

A Kamara a gyógyászati segédeszközöket forgalmazókkal egyeztetve, a Gyógyszer-nagykereskedők Szövetségével közösen kért állásfoglalást az Egészségügyért Felelős Államtitkárságtól a gyógyszer-gazdaságossági törvény gyógyászati segédeszközökkel kapcsolatos legutóbbi módosításáról. Ígéret van arra, hogy az értelmezési problémákat okozó jogszabályi rendelkezés pontosítására a 2016-os hatályba lépését megelőzően sor kerülhet, ugyanakkor ezzel párhuzamosan a gyógyászati segédeszközök forgalmazásával kapcsolatos visszaélések lehetőségét is ki kell zárni. A Kamara a gyógyászati segédeszközöket forgalmazókkal és a gyógyszer-nagykereskedőkkel szeptember első felében közös egyeztetést kezdeményez a konszenzusos korrekciós javaslatra.

A beszámolóban említésre került, hogy veszélybe került több száz beteg gyógyszerellátása az egyik nagy Vas megyei szociális intézményben; a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság felkérésére a Kamara az érintettekkel egyeztetéseket kezdeményezett, melynek eredményeképpen konszenzuális megoldás körvonalazódik. Az elnök említést tett arról, hogy ezer évvel ezelőtt kelt adománylevéllel alapította meg Szent István a pécsváradi apátságot, amelyben ispotály és az első „patika” is működött. Folyik az OGYÉI-vel kötendő együttműködési megállapodás előkészítése.

Az elnökség – Szekfü Gábor jogi szakvéleményét megismerve – egyhangú határozattal döntött arról, hogy az MGYK vegyen részt az Ágazati Kollektív Szerződést előkészítő tárgyalásokon. A következőkben prof. dr. Paál Tamás, dr. Horváth-Hutás Tamás országos tiszti főgyógyszerész és dr. Brezanóczy Ferenc tájékoztatója hangzott el az OGYÉI és az MGYK között a gyógyszertárak ellenőrzésének új rendszeréről folytatott egyeztetésekről. Prof. dr. Paál Tamás elsősorban arról beszélt, hogy jelentős előrelépés a Belső  minőségügyi kézikönyvben foglaltak és a gyógyszertár-ellenőrzés szempontjainak összehangolása: Dr. Horváth-Hutás Tamás az új ellenőrzési szempontrendszert, dr. Brezanóczy Ferenc pedig a Belső minőségügyi kézikönyv megújításának szempontjait ismertette.

A továbbiakban a Kamara gyógyszertári marketinggel kapcsolatos koncepciójának áttekintése volt a téma. A kérdés megvitatása után egyhangú döntés született egy olyan ad hoc bizottság létrehozásáról, amelyben az elnökség és a területi szervezetek elnökeinek a képviselete is biztosított. Feladatuk a jelenlegi marketingszabályozás, a marketinggel kapcsolatos kamarai dokumentumok (pl. etikai kódex, 2013-as elnökségi ajánlás) és egyéb kezdeményezések áttekintése, majd a képviselendő kamarai álláspontra javaslat tétele a soron következő ülésre. A gyógyszer-automaták telepítésével kapcsolatban újabb megkeresést kapott a Kamara; az elnökség álláspontja, hogy az ezzel kapcsolatos jogszabályi rendelkezések korrekcióját nem tartja indokoltnak és nem kell felülvizsgálni az elnökség ez irányú korábbi döntéseit sem.

Az OGYÉI-vel több területen is megkezdődött a közös munka, és ezek egyik területe a gyógyszertárak szakmai működését meghatározó jogszabályok szükséges korrekciója – tájékoztatott a továbbiakban az elnök. Ennek érdekében korábban kérték az elnökség tagjait és szakértőit, a területi szervezeteket, valamint a munkabizottságokat arra, hogy a jogszabályok módosítására vonatkozó javaslataikat küldjék be a Kamarába. Az elnökség és a területi elnökök döntése értelmében a beérkezett javaslatokat a szakmai, a gazdasági és a jogi munkabizottságnak kell átnézni és egységes előterjesztést készteni, amit eljuttatnak az OGYÉI-hez.

Dr. Horváth-Sziklai Attila hivatalvezető adott tájékoztatást a választások előkészítéséről, majd az elnök tájékoztatott, hogy az OTP-vel szeptember 1-jén írják alá az együttműködési megállapodást a gyógyszertáraknak kedvezményes számlavezetésről és egyéb banki szolgáltatásokról. Végezetül a gyógyszerészképzés Képzési Kimeneti Követelményeinek módosításával kapcsolatos kamarai álláspont kialakítása került szóba.

mgyk.hu

 

 

2018-2024 © MAGYAR GYÓGYSZERÉSZI KAMARA
hírlevél