Kapcsolat
H-1068 Budapest, Dózsa György út 86/b.
Tel.: (+36-1) 351-9483, (+36-1) 413-1924,
Fax: (+36-1) 351-9485
E-mail: hivatal@mgyk.hu Hivatali kapu: MGYK
KRID azonosító: 338169369(fu)
Web: www.mgyk.hu
Magyar Gyógyszerészi Kamara Borsod–Abaúj–Zemplén Vármegyei Szervezet
Székhely: 3527 Miskolc, Soltész Nagy Kálmán utca 4. II/1. / Telefon: +36 70/978-2180 / E-mail cím: borsod@mgyk.hu / Hivatali kapu címe: MGYKBAZ KRID 630640347 / Weboldal: www.mgykbaz.hu / Elnök: Dr. Nyíri László
Nyomtatható változat
2016. december 18.
Egy hét a sajóbábonyi cukorbetegekért

A sajóbábonyi Károlyi Gyógyszertár a cukorbetegek világnapjához kapcsolódóan egyhetes programsorozatot rendezett a városban élő cukorbetegek és családtagjaik számára.

Egy hét a sajóbábonyi cukorbetegekért A november 14-21. között tartott programsorozat célja egy olyan cukorbeteg közösségi tér létrehozása volt, ahol az érintettek kiváló szakemberektől tanulhatnak, megoszthatják tapasztalataikat egymással és új információkhoz juthatnak. A nagyszerű és sikeres kezdeményezésről az ötletgazda és főszervező, Kónyáné dr. Bodnár Eszter, a patika gyógyszerésze a megnyitón elmondta, világszerte egyre több cukorbeteget diagnosztizálnak és vesznek gondozásba, ami kihívás elé állítja az egyént és az egészségügyi személyzetet is. A diabetes a krónikus betegségek azon csoportjába tartozik, ahol maga a beteg nagyon sokat tud tenni annak érdekében, hogy aktív, boldog, tartalmas életet élhessen, hiszen maga is részt vesz a saját kezelésében. Ez akkor sikerülhet, ha a cukorbeteg elegendő információval rendelkezik, készséget mutat a tanulásra, a tudás elmélyítésére és ezt a mindennapok gyakorlatába képes átültetni.

Az egy hét alatt számunkra is nyilvánvaló lett, hogy érdemes megszervezni, tenni, időt, energiát odaszánni… hiszen óriási érdeklődés fogadta a megszervezett programokat. Ebben a vidéki kisvárosban minden nap 60-70 helyi cukorbeteg és érdeklődő volt jelen az előadásokon és az azt követő beszélgetéseken. Egy hét a sajóbábonyi cukorbetegekért Naponta más-más kiváló szakember tartott előadást a saját szakterületéről. Az előadások témáját úgy válogattuk össze, hogy a cukorbetegséget több oldalról megközelítve nyújtsunk segítséget a szövődmények megelőzéséhez, a betegség menedzseléséhez, az egészségtudatos életvitelhez.

A programok délutánonként 17.00-kor kezdődtek a helyi Művelődési Házban. Az érkező cukorbeteg vendégeket minden nap teaasztallal vártuk, olyan teákat kóstoltunk, amelyek a cukordiétát kiegészítik, ebben a Herbária Zrt., a Bonpharma Kft. és a  Mecsek-Drog Kft.  volt segítségünkre, akiktől a teákat ajándékba kaptuk. A teák mellé többféle édesítőt és diabetikus kekszeket kínáltunk.

Az előadásokat mindig beszélgetések követték, ahol a résztvevők kérdéseire szakszerű válaszok, tanácsok érkeztek. Az előadók nem siettek haza, türelmesen fogadták a betegek személyes beszámolóit, kérdéseit. Megtiszteltetés volt, hogy háziorvosunk Dr. Kerekes Ferenc is jelen volt a programokon, és hozzászólásaival, kiegészítéseivel emelte a rendezvény szakmai színvonalát.

A megnyitó ünnepség után egy jelenetet adtak elő a helyi lakosok "Az inzulin felfedezésének kalandos története" c. regény egyik különös párbeszédéből, amely még az inzulin felfedezése előtt történt.  Ezen a napon dr. Pálmai Zsolt Ágoston pszichiáter volt a vendégünk. „Dolce vita senza zucchero” – „Cukormentes édes élet” című interaktív előadásában a betegség elfogadása, megélése, krízishelyzetek kezelése, maga a beteg ember központba helyezése volt a cél. Pezsgő beszélgetés alakult ki az előadó és a résztvevők között.Egy hét a sajóbábonyi cukorbetegekért

Másnap dr. Varga Eszter belgyógyász-angiológus főorvos tartott előadást „ Utazás az ereinkben – érvédelem a cukorbetegségben” címmel. Az alapoktól kezdve mutatta be a cukorbetegség típusait, hátterét, a szövődmények kialakulásának okait, a szövődmények megjelenésének formáit és a megelőzés módjait. Rendkívül érthető és élvezetes előadást hallhattunk. Ezen a napon a Dr. Kelen cég jóvoltából mindenki cukorbeteg lábkrém mintát kapott ajándékba.

A következő alkalommal  dr. Vékony László szemész főorvos „ Nézzünk szembe a cukorbetegséggel „ című előadásában nagyon szemléletesen magyarázta el a cukorbetegség szemészeti szövődményeinek a kialakulását és a kezelési lehetőségeket szemünk világának megóvására. Az előadás végén minden kedves megjelent megkapta a Diabetes magazin legújabb számát.

Demeter János mentőtiszt is a vendégünk volt, aki „ A cukorbetegek krízisállapotai” témában részletesen beszélt a leggyakrabban előforduló sürgősségi ellátást igénylő állapotokról. Megtanulhattuk, hogyan tud szakszerűen segíteni a környezet, meddig tart a laikus segítségnyújtás és mit kell tenni a szakember megérkezéséig. A két előadás között süteményeket kóstolhattak a résztvevők, melyeket Gabi, a dietetikus és a gyógyszertár csapata készítettek. Minden édesség más édesítőszerrel készült, a falatkák mellé odatettük a sütemény részletes leírását, feltüntetve a hozzávalókat, a szénhidrát és energiatartalmat is.

Ezt követően Kovács Gabriella dietetikus „Édes élet cukor nélkül” címmel szemléletesen ismertette a ma elérhető cukrokat, édesítőszereket, utalva a megkóstolt falatkákra. Szakszerű útmutatást kapott mindenki a mindennapok édesítéséhez.

Másnap Gyáni Emese dietetikus „Korszerű konyhatechnológia” címmel vezetett be mindenkit az okos tányér és az okos ételkészítés világába, ahol az ételek glikémiás indexe csökken, az ízek és az élmény viszont megmaradnak. Az előadás végén mindenki egy ajándék receptfüzetet kapott, a Tudomány kiadó Receptsarok című kiadványát. Este közös vacsorára hívtuk az érdeklődőket, ahol egy asztalhoz ültek a cukorbetegek, az előadóink és Sajóbábony egészségügyi dolgozói.

A vacsora felszolgálása közben a dietetikusunk, Emese mesélt az elénk kerülő ételekről, arról, hogy mi miért került a tányérunkra. Zöldséges mártogatós előétel után a főfogás roston csirkemell volt bulgurral, párolt brokkolival és sok salátával. Édes befejezésként diabetikus csokigolyót kóstoltunk. A vacsora remek hangulatban telt, sok beszélgetéssel és egymásra figyeléssel.

Dr. Bakó Barnabás belgyógyász-endokrinológus-diabetológus főorvos volt a hetet záró vendégünk, aki „Tudományos robbanás-út a legkorszerűbb kezelési módokig” című előadásában bemutatta a cukorbetegek kezelésének történetét a kezdetektől a legmodernebb lehetőségekig és bepillanthattunk a jövő terveibe is. Az előadás kiegészítéseként Varga-Somogyi Istvánné, a hét háziasszonya, felolvasott egy szemelvényt a könyvből, amellyel az egész hetet kezdtük, így tettük keretbe a rengeteg tartalmas, hasznos, csodálatos előadást.

Egy hét a sajóbábonyi cukorbetegekért A gyógyszertári csapat ( Bodnárné Dr. Károlyi Ibolya, Kónyáné dr. Bodnár Eszter, Fábián Tünde és Szabóné Éva ) összedolgozva, idejét odaszánva dolgozott a program színvonalas megvalósításán, azon, hogy mindenki jól érezze magát a rendezvényen és aktívan, hasznosan teljen ez a hét. A rendezvény megvalósítása a Hungaropharma Zrt. „Együtt a helyi közösségekért” nyertes pályázatából, valamint saját forrásokból történt. Köszönet érte.

Mi magunk nagyon élveztük az esemény minden pillanatát. A cukorbetegek pedig elkezdtek tervezgetni. Cukorbeteg klubbot szeretnének a településen... Van ennél nagyobb elismerése a munkánknak? Istennek legyen hála a lehetőségért, az útért, amit bejárhattunk!


Kónyáné dr. Bodnár Eszter


Képaláírások:

1. A főszervező Kónyáné dr. Bodnár Eszter és dr. Szilva István, Sajóbábony polgármestere nyitotta meg a rendezvényt

2. Naponta 60-70 érdeklődő volt jelen

3. A süti cukor nélkül is lehet édes

4. A szervezők (balról): Kónyáné dr. Bodnár Eszter, Bodnárné dr. Károlyi Ibolya, Fábián Tünde (...és Szabóné Éva, aki a fotózás idején elfoglaltsága miatt nem tudott melléjük állni)

Előadók:

Egy hét a sajóbábonyi cukorbetegekért Egy hét a sajóbábonyi cukorbetegekért



2018-2024 © MAGYAR GYÓGYSZERÉSZI KAMARA
hírlevél