A jajgatĂł betegek ĂŠs a bonctermek igazsĂĄgĂĄt nem lehet letagadni
DR. CSĂKAY ANDRĂS
Az ĂśsszeomlĂĄs szĂŠlĂŠn ĂĄll az egĂŠszsĂŠgĂźgy, morĂĄlis ĂŠs mĹąkĂśdĂŠsi szempontbĂłl egyarĂĄnt. Az egyik fĹvĂĄrosi kĂłrhĂĄzban, ahol baleseti, Ăgy ĂŠgett sĂŠrĂźlteket is ellĂĄtnak, elkeseredetten mondtĂĄk az orvosok, nĹvĂŠrek, hogy a gyĂłgyszerkeret brutĂĄlis csĂśkkentĂŠse miatt nem tudnak elegendĹ fĂĄjdalomcsillapĂtĂłt adni. DobĂĄljĂĄk magukat kĂnjukban a megĂŠgett betegek, ezĂŠrt le kell kĂśtĂśzni Ĺket. Ăgy viszont az erĹlkĂśdĂŠstĹl nĂŠha az ĂzĂźleteik ficamodnak ki, nĂśvelve ezzel kĂnjukat. A sikoltozĂł, szenvedĹ betegek szĂśrnyen megviselik a szemĂŠlyzetet. A megvonĂĄsok miatti olcsĂł, korszerĹątlen kĂśtĂśzĹ anyag az ĂŠgett, illetve fertĹzĂśtt sebekbe beleragad. A napi kĂśtĂśzĂŠs sorĂĄn is kellene adni fĂĄjdalomcsillapĂtĂłt, amire megint nem jut keret, nincs pĂŠnz. Van olyan orvos, nĹvĂŠr, aki embersĂŠgbĹl inkĂĄbb a sajĂĄt fizetĂŠsĂŠbĹl szerez be fĂĄjdalomcsillapĂtĂłt, korszerĹąbb kĂśtĂśzĹ anyagot, kenĹcsĂśt, mert nem bĂrja az ĂĄllandĂł sikoltozĂĄst, ordĂtozĂĄst, nyĂśszĂśrgĂŠst.
Ez van 2010-ben Budapesten, ahol a fĹvĂĄros egĂŠszsĂŠgĂźgyĂŠnek 1990 Ăłta vĂĄltozatlanul MSZP-SZDSZ-vezetĂŠse van. BĂŠcsben ilyen ĂĄllapotokĂŠrt egy ĂĄllatkĂłrhĂĄzat is azonnal bezĂĄrnĂĄnak, ĂŠs menesztenĂŠk az osztrĂĄk fĹvĂĄros ĂĄllategĂŠszsĂŠgĂźgyi vezetĂŠsĂŠt. Ăm az orvosok fĂŠlnek szĂłlni felettes vezetĹiknek az iszonytatĂł anomĂĄliĂĄkrĂłl, mert elbocsĂĄthatjĂĄk Ĺket. A miniszter meg szĂŠtteszi a kezĂŠt, hogy tulajdonkĂŠppen itt mi a baj, ha senki sem panaszkodik. LĂĄtvĂĄnyos demonstrĂĄciĂłt egyedĂźl a Magyar Rezidens SzĂśvetsĂŠg tudott szervezni tavaly Ĺsszel. Le a kalappal az 1500 fiatal orvos elĹtt, akik a Bazilika elĹtt tĂźntetve hoztĂĄk orszĂĄg-vilĂĄg tudomĂĄsĂĄra, hogy ĂłriĂĄsi baj van. Az egĂŠsz akkor kezdĹdĂśtt, amikor a kormĂĄny elrendelte a forrĂĄskivonĂĄst az egĂŠszsĂŠgĂźgybĹl. Majd folytatĂłdott a kĂłrhĂĄzbezĂĄrĂĄsokkal, amelyek 2007 tavaszĂĄra teljesedtek ki. Ekkor hangzott el dr. KĂłka orvos-politikus szĂĄjĂĄbĂłl a mondat: a bĂŠkĂĄkat sem kĂŠrdezik meg, hogy lecsapoljĂĄk-e a mocsarat. A tudatos rombolĂĄs GyurcsĂĄny-Bajnai kormĂĄnyai, dr. MolnĂĄr, dr. HorvĂĄth, dr. SzĂŠkely orvosi diplomĂĄval rendelkezĹ magyar ĂĄllampolgĂĄrok egĂŠszsĂŠgĂźgyi minisztersĂŠge alatt zajlott le ĂŠs zajlik most is. Mindez jogilag gyakorlatilag nem bĂźntethetĹ, nehezen szĂĄmon kĂŠrhetĹ, hiszen a kĂśltsĂŠgvetĂŠst, Ăgy a forrĂĄskivonĂĄsokat ĂŠvenkĂŠnt a magyar parlament, a polgĂĄri ellenzĂŠk tiltakozĂĄsa ĂŠs nemmel szavazĂĄsa ellenĂŠre, pĂĄr fĹ tĂśbbsĂŠggel megszavazta. Ez az igazsĂĄg, ĂŠs ezt le kell Ărni, hogy tudjunk mivel ĂŠrvelni, amikor a kampĂĄnyban Ăşjra meg akarjĂĄk tĂŠveszteni honfitĂĄrsainkat, kitalĂĄlva egy hazugsĂĄgot, majd azt a polgĂĄri ellenzĂŠknek tulajdonĂtva (nyugdĂjrendszer) bĂrĂĄljĂĄk a mĂŠdiĂĄban. Mert mĂĄr az egĂŠszsĂŠgĂźgyet is kĂŠpesek voltak elĹ venni, mikĂśzben emberek ezrei haltak meg miattuk ĂŠrtelmetlenĂźl, idĹ elĹtt az elmĂşlt ĂŠvekben a forrĂĄskivonĂĄsok miatt.
KĂśzben MesterhĂĄzy Attila nem szĂŠgyellte beteg rokonait is belekeverni a vĂĄlasztĂĄsi kampĂĄnyba. ElkĂŠpesztĹ szĂśvege szerint apjĂĄt ĂŠs gyermekĂŠt politikai diszkriminĂĄciĂł fenyegeti a jobboldali ĂŠrzelmĹą orvosok miatt. Innen Ăźzenem a szakmailag teljesen tĂĄjĂŠkozatlan MesterhĂĄzynak: csalĂĄdtagjainak elsĹsorban a sajĂĄt oldali, azaz az MSZP-SZDSZ-es egĂŠszsĂŠgpolitikusoktĂłl lehetne fĂŠlnivalĂłja. AzoktĂłl, akik mĂĄra a tĂśnk szĂŠlĂŠre kormĂĄnyoztĂĄk az egĂŠszsĂŠgĂźgyet. VĂĄlasztĂĄsi gyĹzelem esetĂŠn a Fidesz egĂŠszsĂŠgĂźgyi programjĂĄnak vilĂĄgosnak ĂŠs egyszerĹąnek kell lennie. ĂrvĂŠnyesĂźljĂśn benne az Ăśt egĂŠszsĂŠgpolitikai alapelv, amely szerint az ellĂĄtĂĄs legyen igazsĂĄgos, hozzĂĄfĂŠrhetĹ, hatĂĄsos, hatĂŠkony, megvalĂłsĂthatĂł. Ezeket tananyagkĂŠnt bĂĄrmely egĂŠszsĂŠgĂźgyi vezetĹkĂŠpzĹ felsĹoktatĂĄsi intĂŠzmĂŠny az elsĹ fĂŠlĂŠvi vizsgĂĄn szĂĄmon kĂŠri, ĂŠs aki nem tudja, azt megbuktatjĂĄk. Az utĂłbbi nĂŠgy ĂŠv kormĂĄnypĂĄrti egĂŠszsĂŠgpolitikusai mind megbuktak volna. A Semmelweis Egyetem klinikĂĄit ĂŠs az egyhĂĄzi kĂłrhĂĄzakat nem tudta maga alĂĄ gyĹąrni morĂĄlisan a fĹvĂĄrosi egĂŠszsĂŠgĂźgyi kormĂĄnyzat, ahogy a vidĂŠk is sokkal jobban ĂĄll a 2006-os sikeres ĂśnkormĂĄnyzati vĂĄlasztĂĄsok miatt. Jobb vezetĹ kivĂĄlasztĂĄssal tudtak annyit enyhĂteni a kĂnokon, hogy a bevezetĹben elmondott tĂśrtĂŠnet talĂĄn nem fordulhat elĹ ez utĂłbbiakban. TermĂŠszetesen ezeken a helyeken sem rĂłzsĂĄs a helyzet, emberfeletti erĹfeszĂtĂŠssel lehet csak a kĂśzepes szĂnvonalat is biztosĂtani. A fĹvĂĄrosi pszichiĂĄtriai osztĂĄlyokon dolgozĂłk panaszkodnak, hogy a gyĂłgyszerkeret csĂśkkentĂŠse miatt (elsĹsorban a nyugtatĂłkra kell gondolni) szintĂŠn lekĂśtĂśzik a betegeket. OrdĂtĂĄs, jajgatĂĄs mindenĂźtt. Messzire hallatszik.
Amit a fĹvĂĄrosi pszichiĂĄtriai ellĂĄtĂĄssal tettek, az talĂĄn a legembertelenebb tett az elmĂşlt nyolc ĂŠvben. Az OPNI-ban (LipĂłt) 2007 elejĂŠn mĂŠg a 849 ĂĄgybĂłl 704-et engedĂŠlyeztek, aztĂĄn 2007. ĂĄprilis 1-jĂŠtĹl Ăşj beteget mĂĄr nem vehettek fel, ĂŠs megszĂźntettĂŠk az ĂĄllami finanszĂrozĂĄst. 2007. mĂĄjus 22-ĂŠn, egy keddi napon, dĂŠlelĹtt 11 Ăłra 30 perckor volt az utolsĂł ĂźlĂŠs a betegek vĂŠdelmĂŠben. JegyzĹkĂśnyvĂŠnek tanĂşsĂĄga szerint (a hitelesĂtett pĂŠldĂĄny az OrszĂĄggyĹąlĂŠs levĂŠltĂĄrĂĄban megtalĂĄlhatĂł) ezen az utolsĂł ĂźlĂŠsen egyetlen szakmai ĂŠrv sem hangzott el, ami indokolta volna az OPNI bezĂĄrĂĄsĂĄt, a sok szĂĄz beteg szĂŠlnek eresztĂŠsĂŠt. 2008 januĂĄrjĂĄban a mĂŠdia azt kĂśzĂślte, hogy 500 beteg tartĂłzkodĂĄsi helye ismeretlen. Ezek a szerencsĂŠtlenek vagy meghaltak, Ăśngyilkosok lettek, vagy hajlĂŠktalanul, gyĂłgyszer, orvosi ellĂĄtĂĄs nĂŠlkĂźl tengetik ĂŠletĂźket. Egy elmebetegeket gondozĂł intĂŠzetet nem lehet csak Ăşgy ĂĄthelyezni, szĂŠtszĂłrni mĂĄs osztĂĄlyokra, ahogy pĂŠldĂĄul egy baleseti osztĂĄlyt! Az elmebetegek ragaszkodnak megszokott gyĂłgyĂtĂł kĂśrnyezetĂźkhĂśz, kĂźlĂśnben megszĂśknek, Ăśn- ĂŠs kĂśzveszĂŠlyesekkĂŠ vĂĄlnak.
Az egy mĂĄsik tragikus kĂŠrdĂŠs, amelynek rĂŠszleteibe nincs mĂłd itt belemenni, hogy mi lett a nemzetkĂśzi hĂrĹą gyĂłgyĂtĂł kĂśzĂśssĂŠggel. ĂgbekiĂĄltĂł bĹąn, amit tett az akkori egĂŠszsĂŠgĂźgyi miniszter ĂŠs a KĂśzĂŠp-magyarorszĂĄgi RegionĂĄlis EgĂŠszsĂŠgĂźgyi TanĂĄcs, amelynek elnĂśke, dr. Havas orvos-egĂŠszsĂŠgpolitikus, grĂŠmiumĂĄban pedig Demszky, dr. KĂłka, SzĹącs, PetrĂŠtei, Szekeres (kĂŠsĹbb honvĂŠdelmi miniszter) urak ĂŠs dr. HorvĂĄth Ăgnes, kĂŠsĹbbi egĂŠszsĂŠgĂźgyi miniszter asszony volt talĂĄlhatĂł. Lehet, hogy sokba kerĂźlne Ăşjra megnyitni, elsĹsorban a betegekĂŠrt kellene megtenni, de szimbolikus ĂŠrtelme is lenne a LipĂłt visszaĂĄllĂtĂĄsĂĄnak, vĂĄlaszkĂŠnt dr. KĂłka mondatĂĄra ĂŠs az elmĂşlt ĂŠvek egĂŠszsĂŠgpolitikĂĄjĂĄra. Ugyanez elmondhatĂł az OrszĂĄgos Baleseti IntĂŠzetre is, amit Manninger professzor Ăşr halĂĄlĂĄval egy idĹben szĂźntettek meg, szakmailag teljesen indokolatlanul. Vannak mĂŠg sĂşlyosabb terhek is, pĂŠldĂĄul a sajĂĄt szakmĂĄmbĂłl, az idegsebĂŠszetbĹl. A koponyasĂŠrĂźltek halĂĄlozĂĄsi arĂĄnya (ĂŠvi 1500-2000 halott, fĹleg fiatal) hat-hĂŠtszer nagyobb, mint tĹlĂźnk nyugatra. MĂĄsik adat a neurolĂłgia szakterĂźletĂŠrĹl: az ellĂĄtatlan stroke arĂĄnya (ĂŠvi 60 ezer stroke-os betegbĹl 15 ezer hal meg, fĹleg idĹsebb) Ăśt-hatszor nagyobb, mint BĂŠcsben vagy PrĂĄgĂĄban. A szakmai idĹhatĂĄron belĂźl ellĂĄtatlan akut szĂvelĂŠgtelensĂŠg halĂĄlozĂĄsi arĂĄnya szintĂŠn drĂĄmaian nĹtt 2006 Ăłta a forrĂĄskivonĂĄsok miatt, ahogy azt Papp Lajos professzor Ăşr tĂśbbszĂśr leĂrta. MagyarorszĂĄg nyolc ĂŠve az egĂŠszsĂŠgĂźgyet tĂśnkretevĹk rabsĂĄgĂĄban ĂŠl. Csak akkor tudunk szabadulni tĹlĂźk, ha a vĂĄlasztĂĄsokig hĂĄtralĂŠvĹ hetekben mindenki bĂŠkessĂŠggel folytat pĂĄrbeszĂŠdet a hiszĂŠkeny, megtĂŠvesztett emberekkel.
ĂlĹ pĂŠldĂĄkkal, igaz tĂśrtĂŠnetekkel kell elgondolkodtatni az egĂŠszsĂŠgĂźgyrĹl, oktatĂĄsrĂłl, idĹsek helyzetĂŠrĹl, az elmĂşlt ĂŠvek kormĂĄnyzĂĄsa okozta hibĂĄkrĂłl az embereket. Sokszor nagyon fĂĄjdalmas ez, mert pont a legkiszolgĂĄltatottabbakat nyomorĂtottĂĄk meg. IdĹs emberek ezreinek idĹ elĹtti halĂĄlĂĄt okozta a tragikus ĂĄpolĂłnĹhiĂĄny, amit az egĂŠszsĂŠgpolitika generĂĄlt 2006 Ăłta. Magatehetetlen Ăśregek, akiket lakĂĄsukban kihĹąlve talĂĄlnak meg. SajĂĄt keserĹą Szt. JĂĄnos kĂłrhĂĄzi bonctermi tapasztalatom, hogy a relatĂve gazdagabb fĹvĂĄrosi I., XII. kerĂźletbĹl is szinte naponta kerĂźlnek be kihĹąlĂŠs miatt ĂŠs alultĂĄplĂĄltsĂĄgtĂłl legyengĂźlt, agonizĂĄlĂł idĹs emberek. Nem tudtak ĂŠlelmet venni, nem tudtĂĄk a fĹątĂŠst fizetni. Ez az elmĂşlt ĂŠvek nyugdĂjpolitikĂĄjĂĄnak a termĂŠke. Rettenetes belegondolni. A bonctermek igazsĂĄgĂĄt nem lehet letagadni. Mindez meg fog vĂĄltozni. Lesz jĂł egĂŠszsĂŠgĂźgyĂźnk, ha a fentebb leĂrt egĂŠszsĂŠgpolitikai elveket betartjuk, ami tulajdonkĂŠppen nem mĂĄs, mint az irgalmas szamaritĂĄnus bibliai pĂŠldĂĄja, aki a fĂśldĂśn fekvĹ sĂŠrĂźlt beteget a fogadĂłig elvitte ĂŠs az ott lĂŠvĹk gondjaira bĂzta, adva nekik ehhez elĂŠg tallĂŠrt. Pont annyit ĂŠs ott kell a betegekĂŠrt adni, amennyi a gyĂłgyulĂĄshoz szĂźksĂŠges. Nem tĂśbbet ĂŠs nem kevesebbet. Egy elsĂśprĹ vĂĄlasztĂĄsi gyĹzelem esetĂŠn ennek megvan a lehetĹsĂŠge, de ehhez mĂŠg rengeteg bĂŠkĂŠs beszĂŠlgetĂŠsre lesz szĂźksĂŠg munkahelyĂźnkĂśn, lakĂłhelyĂźnkĂśn, vonatokon, mindenĂźtt. TĂŠnyekkel kell alĂĄtĂĄmasztani igazunkat, indulat, gyĹąlĂślet nĂŠlkĂźl, szeretettel mondva. Ebben rejlik a kampĂĄny titka, legyĂźnk bĂĄtor aktivistĂĄk mindannyian!
A szerzĹ orvos, idegsebĂŠsz