Magyar Gygyszerszi Kamara
rtkteremt rdekvdelem
akadlymentes verzi
Vissza az alaprtelmezett verzihoz H-1068 Budapest
Dzsa Gyrgy t 86/b
Tel.: (+36-1) 351-9483
(+36-1) 413-1924
Fax: (+36-1) 351-9485
E-mail: hivatal@mgyk.hu
Keress RSS
KezdőlapA KamarárólTovábbképzésekSzakmai fórumPályázati lehetőségekKamarai tagsági információkIrattár
Belps
Felhasznlnv:
Jelsz:
Elfelejtett jelsz
Regisztrci
OK
GYIK
2018. 08. 30.
Tájékoztató az e-ügyintézésről
»
2016. 11. 23.
Tudnivalók az étrend-kiegészítőkel kapcsolatos megállapodásról
»
2014. 09. 22.
Személyi jogosok pontszám igazolása – mgyk.hu
»
2014. 06. 10.
Ki állítja ki a gyakorlati pont igazolást? - MGYK Országos Hivatala
»
2017. 06. 20.
Az AEEK működési nyilvántartással kapcsolatos tájékoztató anyagai
»
Tovbb »
Gygyszerszi Hrlap
Hrlevelek
Sajtófigyelő
2024. 04. 19.
A világ TOP 10 gyógyszeripari vállalata 2024-ben - pharmaonline.hu
»
2024. 04. 18.
Már a felírt gyógyszerek betegtájékoztatóit is tartalmazza az EgészségAblak - pharmaonline.hu
»
2024. 04. 18.
Soltész: Lelkiség nélkül nincs gyógyítás! - medicalonline.hu
»
2024. 04. 18.
Felmérték a szekszárdi lakosság egészségi állapotát (videó) - teol.hu
»
Tovbb »
Szolgáltatások
2021. 11. 09.
Együttműködési megállapodás az MGYK és a KOMPLEX Kamarai Pénzügyi Tanácsadó Kft. között
»
2020. 06. 14.
Volvo: kedvezmény kamarai tagoknak
»
2019. 08. 27.
ATASI – Adatvédelmi módszertan gyógyszertáraknak
»
2019. 01. 07.
All You Can Move (AYCM) SportPass kamarai tagoknak
»
2017. 03. 10.
Együttműködési szerződést kötött az MGYK és a Global Payments Europe
»
Tovbb »

E-Papír
Bannerek


 Bannerek

Bannerek 

Bannerek 

Bannerek 

Bannerek

 

MOL-MGYK tájékoztató!

Bannerek

 

 Vodafone

Bannerek

 

 

Gyógyszerész Gondozási Bizottság

Dr. Horváth Tamás, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke az MR1 Kossuth Rádió – 180 perc c. műsorában - 2011. augusztus 3.
2011. augusztus 4.

A hangfelvétel elérhető a hangtar.radio.hu, adott napra (ide kattintva!) vonatkozó oldalán, használva az - óra-perc négyzeteket, illetve az idősávban 06 óra 33 perc 12 sec-től kezdődik a beszélgetés!

 

MR1 Kossuth Rádió – 180 perc - 2011. augusztus 3.

06:33

2014 januárjában lép érvénybe a patikai létszámrendelet, vajon mit jelent ez a gyógyszerészeknek? A kormány két év felkészülési időt adott. Győri stúdiónkban ott van Horváth Tamás, a Magyar Gyógyszerészkamara elnöke. Jó reggelt kívánok elnökúr!

 

Horváth Tamás: - Jó reggelt kívánok!

Mv: - Önök szerint becsődöltetik vagy megmentik a patikákat ezzel a létszámrendelettel?

Horváth Tamás: - Hát fogalmazzunk úgy, hogy biztonságban és talán az összes patikára vonatkozóan egységes feltételrendszer mellett biztosítják a további működését a patikáknak.

Mv: - Tulajdonképpen, miről van itt szó, hiszen a patikai létszámrendelet elsősorban a szakmát érdekelheti, melyek lesznek a legfontosabb változások?

Horváth Tamás: - Éppen ez a lényeg, hogy nagy változást ez nem okoz, hiszen ennek a rendeletnek az előkészítése során a szakmai szervezetektől, így a Magyar Gyógyszerészkamarától is kért a minisztérium javaslatokat, ennek a létszámminimum előírásnak a paramétereire. Mi a számításainkat egyrészt a jelenlegi működéssel kapcsolatban végeztük el, tehát ennek következtében biztonságban állíthatjuk, hogy ezek a feltételek, tehát a különböző nyitvatartási idősávokhoz tartozó személyi, gyógyszerészi, illetve asszisztensi létszámminimumok lényegi újdonságot nem hoznak, gyakorlatilag a ma működő gyógyszertárak ezzel a nyitvatartással körülbelül ilyen szaklétszámmal dolgoznak.

Mv: - Tehát ez azt jelenti, ugye, hogy egy vagy legfeljebb négy gyógyszerész lehet a nyitvatartási időben és patikusonként két gyógyszer kiadásra jogosult szakasszisztensnek kell majd jelen lennie.

Horváth Tamás: - Nem lehet, ennyinek kell lennie, ez egy minimum, tehát nem maximum.

Mv: - Igen, tehát ennyinek kell. Ez azt jelenti, hogy a monitorozás ideje alatt kiderült, hogy nagyon sok helyen kevesebb létszámmal működnek a patikák, holott nagyobb a forgalma?

Horváth Tamás: - Induljunk ki máshonnét! Induljunk ki onnét, hogy ahhoz, hogy egy ugye a gyógyszertár közegészségügyi intézmény, az ott folyó munka, a betegellátás az egy egészségügyi szolgáltatás. Az egészségügyi szolgáltatások feltételrendszerét a 97. évnek, 1997-ben meghozott Egészségügyi törvény szabályozza, ahol is a feltételrendszer között felelősségbiztosításról, tárgyi feltételekről, személyi feltételekről rendelkezik. Innét levezethető az, hogy a gyógyszertáraknak eddig hiányzó személyi feltételrendszert kellett pótolni, gyakorlatilag ez minek a biztosítéka? Annak, hogy a megfelelő szolgáltatás minősége, és hát itt gyógyszer esetében a gyógyszerbiztonság szakemberháttere adott legyen, egyrészt, másrészt pedig azt biztosítja, hogy a Magyarországon, mintegy 2400 gyógyszertár, mint ellátóhely, tekintetében egy egységes feltételrendszer álljon rendelkezésre, függetlenül attól, hogy ez mondjuk vidéken faluban van, vagy pedig bevásárlóközpontban, természetesen a nyitvatartási idő és a szakmai teljesítmény összefüggésében.

Mv: - Nyilván Önökhöz is eljutottak olyan vélemények, hogy ez a kérdés most nem aktuális és hogy ebben a gazdasági helyzetben, ha életbe lép ez a létszámrendelet, akkor hát problémásak lehetnek, problémás lehet például a gyógyszertárak fenntartása, hiszen amúgy is sok helyen kell alkalmazottakat elbocsátani, vagy lehetett olyan véleményeket is olvasni a kollégái részéről, hogy egyértelműen az a cél, hogy a bevásárlóközpontokban működő patikákat lehetetlenítsék el ezzel a létszámrendelettel.

Horváth Tamás: - Hát egyrészt, ami 14 év óta nem sikerült megtenni, az úgy gondolom, hogy nem lehet azt mondani, hogy időszerűtlen, tehát azt előbb-utóbb meg kell tenni, különösen abban az esetben, hogyha az idei év január 1-től törvény által kimondottan egyértelművé válik, hogy a gyógyszertár egészségügyi intézmény és ott egészségügyi szolgáltatás zajlik. Ez az egyik megközelítése a dolognak. A másik az, hogy ugye itt a jövőben a Széll Kálmán Tervvel kapcsolatos kilátásba helyezett támogatáspolitikai intézkedéseknek a hatásai, szerintem a kivédéséhez alapvető fontosságú az, hogy tiszta és egzakt képünk legyen a gyógyszertárak esetében, az ott, a gyógyszertárak szolgálati idejéről, a gyógyszertárakban a szaklétszámról és a forgalomról. Hogyha ezekről pontos adataink vannak, éppen akkor tudunk gyakorlatilag, olyan rögzíteni, rögzíteni olyan adatokat, mint például ennek a rendszernek, ennek az ellátórendszernek a minimális működési költsége, személyi bérköltségek, egyéb rezsiköltségek, és ha ezt tudjuk, akkor gyakorlatilag az is ismert, éppen az állam számára, hogy ennek a rendszernek a biztonságos és egységes működtetéséhez, mi az a minimumforrás, amit biztosítani kell.

Mv: - Igen, de ha nem lesz meg ez a minimumforrás, akkor nem áll fenn az a veszély, amiről szintén az Ön egyik kollégája, egy gyógyszerész nyilatkozott, hogy nem fognak felvenni pluszalkalmazottakat, helyette inkább a nyitva tartási idővel fognak játszani, ez viszont a betegeknek nem lesz jó.

Horváth Tamás: - Nézze, kétségtelen, hogy az elmúlt négy évben, tehát a liberalizáció idején, gyakorlatilag egyfajta versenykényszer alapján számos helyen, számos gyógyszertár olyan vállalást tett, például a létesítés lehetősége érdekében, ami gyakorlatilag nem feltétlenül áll összhangban a betegigénnyel, vagy a gyógyszertárban vásárlók igényeivel. Vannak olyan helyek, ahol ezeken, ezekben a gyógyszertárakban az elmúlt időszakban igyekeztek már eddigi is az eredeti vállalásokat, a törvényi előírásokban, a hatvan óráig, hogy úgy mondjam visszavonni, mert bebizonyosodott, hogy túlvállalták magukat, ez az üzleti környezet, az a betegigény, amire a létesítés helyén számítottak nem áll fenn és így nem tudnak forrást teremteni, az ilyen mértékű szolgálati idő fedezetéhez. Azonban azt nem tehetjük meg, hogy egy gyógyszertárban ne kövessük a munkajogi előírásokat, hogy gyakorlatilag pihent emberek nélkül működjön a gyógyszertár. Az egészségügyi szolgáltatást végző gyógyszerész és asszisztens, egyrészt neki is van, megvan a joga, hogy a munkajogi előírások alapján pihenten végezhesse munkáját, másrészt pedig betegoldalról nézve is a betegek joga az, hogy ő az ellátás során olyan szakszemélyzettel találkozzon, akinek volt lehetősége az elvégzett munkája után megfelelő ideig pihenni.

Mv: - Elnökúr egyetlen dologról még hadd kérdezzem! Egy másik előírásnak is meg kell felelniük a patikáknak, hogy ott, ahol 25 százalékos a gyógyszerészi tulajdon, három évvel később, tehát 2014-től már el kell érnie az 50 százalékot, ez miért lényeges?

Horváth Tamás: - Itt most megint egy kis adattévedés van, 2014 január 1-jétől kell elérni a 25 százalékot, 2017 január 1-től az 50 százalékot. Hogyha most ezt a két dátumot, illetve az elsőt a 2014 január 1-jét nézzük, akkor éppen megvan az egy másik jelentősége ennek a létszám-minimum hatálybaléptetésének 2013 szeptember 1-től, hiszen láthatjuk, hogy néhány hónappal a 25 százalékos minimum elérése előtt, birtokunkban lehet a gyógyszertárak működési költségeinek az egyik leglényegesebb eleme, a személyi bérköltségek tekintetében egy teljesen egzakt adat. Tehát, a 2014-hez tartozó tulajdonváltozásoknál a gyógyszertárak értékének megállapításánál az ezzel kapcsolatos tárgyalások, illetve hát egyességek kialakításához nagyon is van jelentősége, hogy ezt megelőzően a költségek egyik meghatározó részéről egy teljesen pontos adatot tudjunk mondani, akár gyógyszertáranként, hiszen tudjuk, hogy az adott gyógyszertár, mennyi a szolgálati ideje, mennyi a vényszáma, tehát mennyi a szakmai teljesítménye, tudjuk a forgalmát, így van lehetőség a tárgyalások során, az egyezkedés során egy reális érték meghatározására, illetve az ezzel kapcsolatos tranzakciós ár kialakítására.

Mv: - Két év felkészülési idő után, tehát 2014 januárjában lép életbe majd a patikai létszámrendelet. Erről beszélgettem Horváth Tamással, a Magyar Gyógyszerészkamara elnökével.

Kapcsold oldalak:
Gyógyszerésztörténet – Történetem-történelem, kedd 21.05 - mno.hu
A gyógyszerészek büszkék lehetnek az elmúlt negyedszázadban elért eredményeikre… - 2014.11.22., 19:39 – Híradó - Echo TV
Hogyan tovább? – kérdezték az ünneplő gyógyszerészek - pharmaonline.hu
Balog: a gyógyszerészek büszkék lehetnek az elmúlt 25 évre - MTI
Egyértelműbb patikai szabályozás - 2014. 11. 06. (2. oldal) - Jobbágyi Zsófia - Magyar Hírlap
« Vissza
Betegsarok
2022. 09. 26.
Az étrend-kiegészítőkkel kapcsolatos együttműködéshez csatlakozó gyógyszertárak listája
»
2020. 02. 18.
Betegjogi képviselők elérhetőségei
»
2020. 01. 19.
Segítség gyógyszerésznek, betegnek
»
2016. 05. 25.
Megszűnik a „diabetikus”, „cukorbetegek is fogyaszthatják” és a narancssárga kör jelölés – ogyei.gov-hu
»
2016. 03. 11.
A tavaszi fáradtság okai – és amit ellenük tehetünk – tetplatform.hu
»
Tovbb »
Eseménynaptár
«
2024 prilis»
hkszcspszv
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
konferencia  testületi esemény  továbbképzés  vándorgyűlés  szabadidős esemény 
Hirdetőtábla
Állás
Helyettesítés
Egyéb
Tovbb »
Közös dolgaink
2023. 03. 29.
Az MGYK XII. Vándorgyűléséről
»
2019. 05. 24.
Belső Minőségügyi Kézikönyv III. kiadás
»
2022. 12. 06.
A XI. Gyógyszerész Köztestületi Napokról
»
Tovbb »
Gyógyszertár-működtetés
2017. 03. 09.
Pályázati lehetőségek gyógyszertárak számára
»
2016. 03. 03.
A gyógyszertári finanszírozási előleg alakulása 2010-től 2016. januárig
»
2016. 03. 03.
A gyógyszertári vállalkozások 2014. évi mérlegbeszámolóinak és pénzügyi helyzetének alakulása
»
Tovbb »
Hasznos linkek
Jogszablykeres
Kamarai tájékoztatók
2020. 03. 31.
Kórházi Minőségirányítási Standardok
»
2016. 01. 07.
Minőségügyi kézikönyv gyógyszertáraknak – II. kiadás
»
2014. 06. 26.
1/2014 (VI. 19.) MGYK ELNÖKSÉGI AJÁNLÁS GYÓGYSZERTÁRI UTAZÁSI TANÁCSADÁSHOZ - MGYK
»
Tovbb »
Tovbb »
Archvum
A honlapon tallhat informcik clja az egszsggyi ismeretek bvtse, de ez nem helyettesti az orvos, gygyszersz, vagy ms szakember felkeresst.
© 20082017 Magyar Gygyszerszi Kamara - Minden jog fenntartva - Regisztráció a védett tartalmak eléréséhez! Hírlevélre történő le- és feliratkozás!
Utols mdosts: 2024. 04. 19 pntek