Magyar Gygyszerszi Kamara
rtkteremt rdekvdelem
akadlymentes verzi
Vissza az alaprtelmezett verzihoz H-1068 Budapest
Dzsa Gyrgy t 86/b
Tel.: (+36-1) 351-9483
(+36-1) 413-1924
Fax: (+36-1) 351-9485
E-mail: hivatal@mgyk.hu
Keress RSS
KezdőlapA KamarárólTovábbképzésekSzakmai fórumPályázati lehetőségekKamarai tagsági információkIrattár
Belps
Felhasznlnv:
Jelsz:
Elfelejtett jelsz
Regisztrci
OK
GYIK
2018. 08. 30.
Tájékoztató az e-ügyintézésről
»
2016. 11. 23.
Tudnivalók az étrend-kiegészítőkel kapcsolatos megállapodásról
»
2014. 09. 22.
Személyi jogosok pontszám igazolása – mgyk.hu
»
2014. 06. 10.
Ki állítja ki a gyakorlati pont igazolást? - MGYK Országos Hivatala
»
2017. 06. 20.
Az AEEK működési nyilvántartással kapcsolatos tájékoztató anyagai
»
Tovbb »
Gygyszerszi Hrlap
Hrlevelek
Sajtófigyelő
2024. 09. 19.
Béres Gyógyszergyár: az elnökcsere után a vezérigazgató is más lett - weborvos.hu
»
2024. 09. 19.
Kétszázmilliós adócsalás miatt emeltek vádat több ember ellen a „gyógycipős” ügyben - hirado.hu
»
2024. 09. 17.
Gigaberuházást adott át a Richter Németországban - hvg.hu
»
2024. 09. 16.
Kutatók Éjszakája a Richter gyógyszergyárban - pharmaonline.hu
»
Tovbb »
Szolgáltatások
2024. 09. 05.
Kedvezményes számlavezetési és bankkártya-elfogadási ajánlatok az MBH Banknál
»
2024. 05. 06.
A Duna Autó Zrt. kedvezménye kamarai tagoknak
»
2024. 05. 06.
A Duna Motors Disztribúció Kft. kedvezménye MG szeméygépjármű vásárlásához
»
2024. 05. 06.
A Hunguest Zrt. kedvezménye kamarai tagoknak
»
2021. 11. 09.
Együttműködési megállapodás az MGYK és a KOMPLEX Kamarai Pénzügyi Tanácsadó Kft. között
»
Tovbb »

E-Papír
Bannerek


 Bannerek

Bannerek 

Bannerek 

Bannerek 

Bannerek

 

MOL-MGYK tájékoztató!

Bannerek

 

 Vodafone

Bannerek

 

 

Gyógyszerész Gondozási Bizottság

Kérdezze meg gyógyszerészét! - Gyógyszerkölcsönhatások, interakciók
2015. mjus 7.

A Patika Magazin hasábjain 2013 tavaszán a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöksége sorozatot indított, ugyanis az idő tájt olyan jogszabályi változások léptek hatályba, amelyek célja a gyógyszerek kedvező hatásainak minél jobb kiaknázása és a gyógyszerek alkalmazásával együtt járó kockázatok csökkentése volt. A sorozat egyebek mellett célul tűzte ki, hogy részleteiben is bemutassa, mit várhatnak el Önök, betegeink a gyógyszerészektől. Elkötelezettek vagyunk ugyanis abban, hogy a gyógyszerészek minél hasznosabb tagjai legyenek az egészségügyi ellátásnak és lehetőségeikhez mérten segítsék a biztonságos gyógyszeralkalmazást. Honlapunkon most újraolvashatják cikkeinket.

 

Az összes gyógyszer betegtájékoztatójában találunk egy olyan bekezdést, amely felhívja a figyelmünket arra, hogy mely gyógyszerek alkalmazhatóak együtt, egyidejű bevitellel. Az együtt alkalmazott gyógyszerek nagyon gyakran kerülnek egymással kölcsönhatásba. A gyógyszerek közti kölcsönhatások fellépésének kockázata a szedett gyógyszerek számától, az egyes gyógyszerek interakciós hajlamától és a bevett mennyiségektől függ.

 

A gyógyszerek közti kölcsönhatásnak azt nevezzük, amikor egy gyógyszer hatása módosul egy ugyanabban az időben bevett másik gyógyszer miatt. A kölcsönhatás létrejöhet vényköteles és nem vényköteles (recept nélküli) gyógyszerek alkalmazása során. Ezek a kölcsönhatások lehetnek kedvezőek is, de általában káros, nemkívánatos hatások lépnek fel.

A kedvező hatások kihasználására az orvosok szándékosan írnak fel két azonos, de nem hasonló hatóanyag tartalmú készítményt egy betegség hatékonyabb kezelésére, például a nehezen kezelhető magas vérnyomás esetén. Ezáltal hatékonyabban és kevesebb mellékhatással csökkenthető a vérnyomás, a gyógyszerek közötti kölcsönhatásnál a hatások összeadódnak. Előfordulhat, hogy az orvos tévedésből ír fel hasonló gyógyszereket vagy két különböző orvos írja fel az azonos hatóanyag tartalmú, de eltérő nevű készítményeket, a hatás ekkor is összeadódik, azonban súlyos problémák léphetnek fel.

A gyógyszerek közötti kölcsönhatások során előfordulhat, hogy a hatások kioltják egymást vagy a szervezet reakcióját módosítják. Két ellentétes hatású gyógyszer kölcsönhatásba léphet egymással, csökkentve az egyik vagy mindkét szer hatását. Például fájdalomcsillapításra használt ibuprofén (nem-szteroid gyulladásgátló) növeli a só-vízvisszatartást, a vízhajtók fokozzák a szervezet só- és vízürítését. Ha valaki mindkét féle gyógyszert szedi, az ibuprofén csökkentheti a vízhajtó hatékonyságát.  És még néhány példa: Fájdalom – és lázcsillapítók és nem-szteroid gyulladásgátlók együttes szedése gyomorvérzést, gyomorfekélyt okozhat. Fogamzásgátlók antibiotikumokkal együtt alkalmazva hatáscsökkenést okoznak, ezért kiegészítő fogamzásgátló módszer alkalmazása szükséges az antibiotikum adása idején. Hashajtók és vízhajtók együtt szedése esetén felborul a só-víz- és ásványianyag háztartás. Cukorbetegség gyógyszerei és fájdalomcsillapítók egymás hatását erősítik. Theofillinek kölcsönhatásba lépnek antibiotikumokkal, fogamzásgátlókkal, savlekötőkkel, vízhajtókkal. Allergia ellenes szerek antibiotikumokkal, savlekötőkkel együtt adva hatásnövekedést okoznak.

A kölcsönhatásoknál megemlítendő még a gyógyszer és táplálék közötti kölcsönhatás. A gyógyszer és a táplálék is a gyomor-bélrendszeren keresztül jut a szervezetbe, együttes bekerülésük megváltoztathatja a gyógyszer hatását. Egyes készítményeknél fontos szempont, hogy étkezés előtt, után vagy alatt kell szedni, mert a felszívódásukat befolyásolja az étkezés, például antibiotikumoknál. A tetraciklin típusú antibiotikumok megkötik a bélben lévő kalciumot és vasat, és így már nem tudnak felszívódni, nem hatnak. Ezeknél az antibiotikumoknál és a vas vagy kalcium tartalmú (tej és tejtermékre is vonatkozik) készítmények között 2-4 óra teljen el. Néhány gyógynövény is kölcsönhatásba léphet a gyógyszerekkel. Nagyobb mennyiségben fogyasztva, vagy gyógyszerekkel együtt alkalmazva okozhatnak nemkívánatos mellékhatásokat. Ilyen szerek fogyasztásánál is javasolt elolvasni a használati útmutatót és kikérni a gyógyszerészek véleményét. A grapefruit-fogyasztás számos gyógyszeres kezelés hatását módosítani képes, sajnos negatív irányban. A grapefruit a felszívódás növelésével és a kiválasztás gátlásával is képes a gyógyszerszinteket módosítani, a májenzimek működését befolyásolva a májban bomló gyógyszerek hatását fokozza, bizonyos vérnyomáscsökkentők, szívritmuszavar elleni szerek, valamint májban lebomló allergia ellenes gyógyszereknél. Hashajtók (senna, rebarbara) felgyorsítják a bélmozgásokat, ezért a gyógyszerek nem tudnak megfelelően felszívódni. Az orbáncfű fokozza az enzimműködéseket a májban, gyorsítja a gyógyszerek lebomlását, és így várkoncentrációjuk és hatásuk csökken. (pl.: fogamzásgátlók, teofillinek, digoxin) Bizonyos gyógyszeres kezelés (egyes antibiotikumok és fájdalomcsillapítók, bőrgyógyászati készítmények) alatt a napsugárzás és szoláriumozás kerülendő, mert fényérzékenységet okozhatnak.

A gyógyszerek közti kölcsönhatások kockázatát úgy tudják csökkenteni a betegek, hogy mindig tájékoztatják az orvost és gyógyszerészt az általuk szedett gyógyszerekről, illetve egyetlen gyógyszertárban váltják ki az összes gyógyszerüket. Hiszen azon betegek vannak kitéve a gyógyszerek közti kölcsönhatások veszélyeinek, akiket több orvos kezel egyszerre, mivel nem biztos, hogy mindegyik orvos tud az összes szedett gyógyszerről.

 Dr. Paczulák Edina

 

« Vissza
Betegsarok
2022. 09. 26.
Az étrend-kiegészítőkkel kapcsolatos együttműködéshez csatlakozó gyógyszertárak listája
»
2020. 02. 18.
Betegjogi képviselők elérhetőségei
»
2020. 01. 19.
Segítség gyógyszerésznek, betegnek
»
2016. 05. 25.
Megszűnik a „diabetikus”, „cukorbetegek is fogyaszthatják” és a narancssárga kör jelölés – ogyei.gov-hu
»
2016. 03. 11.
A tavaszi fáradtság okai – és amit ellenük tehetünk – tetplatform.hu
»
Tovbb »
Eseménynaptár
«
2024 szeptember»
hkszcspszv
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
konferencia  testületi esemény  továbbképzés  vándorgyűlés  szabadidős esemény 
Hirdetőtábla
Állás
Helyettesítés
Egyéb
Tovbb »
Közös dolgaink
2024. 04. 24.
Az MGYK XIII. Vándorgyűléséről
»
2023. 03. 29.
Az MGYK XII. Vándorgyűléséről
»
2019. 05. 24.
Belső Minőségügyi Kézikönyv III. kiadás
»
Tovbb »
Gyógyszertár-működtetés
2017. 03. 09.
Pályázati lehetőségek gyógyszertárak számára
»
2016. 03. 03.
A gyógyszertári finanszírozási előleg alakulása 2010-től 2016. januárig
»
2016. 03. 03.
A gyógyszertári vállalkozások 2014. évi mérlegbeszámolóinak és pénzügyi helyzetének alakulása
»
Tovbb »
Hasznos linkek
Jogszablykeres
Kamarai tájékoztatók
2020. 03. 31.
Kórházi Minőségirányítási Standardok
»
2016. 01. 07.
Minőségügyi kézikönyv gyógyszertáraknak – II. kiadás
»
2014. 06. 26.
1/2014 (VI. 19.) MGYK ELNÖKSÉGI AJÁNLÁS GYÓGYSZERTÁRI UTAZÁSI TANÁCSADÁSHOZ - MGYK
»
Tovbb »
Tovbb »
Archvum
A honlapon tallhat informcik clja az egszsggyi ismeretek bvtse, de ez nem helyettesti az orvos, gygyszersz, vagy ms szakember felkeresst.
© 20082017 Magyar Gygyszerszi Kamara - Minden jog fenntartva - Regisztráció a védett tartalmak eléréséhez! Hírlevélre történő le- és feliratkozás!
Utols mdosts: 2024. 09. 20 pntek