Március 28-án szakmai nappal ünnepelte a KKTSZ a Kórházi Gyógyszerészet Napját.
A rendezvény szervezői dr. Szabó Alexandra és dr. Szilvay András voltak. Dr. Süle András, a KKTSZ elnöke ünnepi köszöntőjében azt mondta, hogy ”szakmai téren a hivatás nagyon erős, feladatunk viszont a szakterület társadalmasítása, bemutatása az egészségpolitikai döntéshozóknak, az intézeti vezetőnek és a lakosságnak”. A szakmai napot a KKTSZ azért szervezte meg, hogy – workshop jelleggel – lehetőséget teremtsen a területen nem túl régóta dolgozóknak kezdeményezéseik, témáik bemutatására.
A résztvevők tíz előadást hallgattak meg, melyek többségét rezidensek tartották. Dr. Lippai Laura, illetve dr. Szalontai Beatrix előadásaikban olyan eseteket (Lyell szindróma, botulizmus) ismertettek, amelyekben jelentős szerepe volt kórházi gyógyszerészi tudásuknak. Sümegi Nóra, Benei Márk, Ambrus Katalin és Tarszabó Gergely a kórházi betegosztályokon végzett munkáról számoltak be. Mivel a gyógyszerészek nagyon különböző osztályokon dolgoznak, a speciális feladatok is nagyon különbözőek. Az egyik előadó a gyermeksürgősségi osztályon kidolgozott hatékony fájdalomcsillapításhoz, a készítmények adagolásához nyújtott segítségről számolt be, mások kitértek a QR-kódok használatára, új eljárásrendek kidolgozására és a laboreredmények nyomon követésére is. A gyógyszerészek szerepet vállaltak a betegedukációban, amire azért van szükség, hogy a távozó páciens otthonában is betartsa a gyógyszeres terápiás előírásokat. Dr. Forgács Anita témája a Semmelweis Egyetem, Korányi Patikájának közvetlen lakossági gyógyszerellátása volt. Az egyetem méretéből és sajátosságaiból adódóan az Intézet feladatai is sokrétűek és szerteágazóak. A forgalom jelentős részét az egyetemi ellátásból távozók és a rendelésekre érkezők jelentik, és ez megjelenik a nagyértékű, egyedi támogatású gyógyszerek arányában, és az olyan specifikus betegcsoportokban is, mint a reprodukciós kezelések alatt állók vagy a transzplantációs betegek. Ezek a csoportok kiemelt figyelmet, gyógyszerészi gondozást igényelnek a patikában is. Németh Szonja előadásában ismertette a tatabányai kórházban kidolgozott rendszer, a „gyógyszerészi konzultációk” lépéseit, Baumgartner Barbara pedig a Bajcsy-Zsilinszky Kórház patikájában kialakított edukációs sarokról is beszámolt. Technikai újításról, egy kapszulázógép használatáról készítettek videót a Szent Margit Kórház gyógyszerészei, akiket Pribelszki Panna képviselt a rendezvényen.
Az előadásokat kerekasztal-beszélgetés követte, dr. Süle András, dr. Lekli István (oktatási dékánhelyettes, Debreceni Egyetem, Gyógyszerésztudományi Kar), dr. Benkő Ria (főgyógyszerész, Szegedi Tudományegyetem), dr. Holp Kirill, (elnök, MGYT KGYSZ Ifjúsági Állandó Bizottsága) részvételével. A kérdés, amelyet különböző szempontokból elemeztek, az egészségügyben, ezen belül a gyógyszerészetben várható szakemberhiány volt.
A rendezvény után kis csoportokban folytatódott a beszélgetés, jelezve, hogy a szakmai napot szívesen folytatnák a résztvevők.
K. M.