A Patika Magazin hasĂĄbjain 2013 tavaszĂĄn a Magyar GyĂłgyszerĂŠszi Kamara elnĂśksĂŠge sorozatot indĂtott, ugyanis az idĹ tĂĄjt olyan jogszabĂĄlyi vĂĄltozĂĄsok lĂŠptek hatĂĄlyba, amelyek cĂŠlja a gyĂłgyszerek kedvezĹ hatĂĄsainak minĂŠl jobb kiaknĂĄzĂĄsa ĂŠs a gyĂłgyszerek alkalmazĂĄsĂĄval egyĂźtt jĂĄrĂł kockĂĄzatok csĂśkkentĂŠse volt. A sorozat egyebek mellett cĂŠlul tĹązte ki, hogy rĂŠszleteiben is bemutassa, mit vĂĄrhatnak el ĂnĂśk, betegeink a gyĂłgyszerĂŠszektĹl. ElkĂśtelezettek vagyunk ugyanis abban, hogy a gyĂłgyszerĂŠszek minĂŠl hasznosabb tagjai legyenek az egĂŠszsĂŠgĂźgyi ellĂĄtĂĄsnak ĂŠs lehetĹsĂŠgeikhez mĂŠrten segĂtsĂŠk a biztonsĂĄgos gyĂłgyszeralkalmazĂĄst. Honlapunkon most ĂşjraolvashatjĂĄk cikkeinket.
Â
Nemcsak az egĂŠszsĂŠgĂźgyi ellĂĄtĂłrendszerrel foglalkozik, hanem az egĂŠszsĂŠges ĂŠletmĂłd ĂŠs a megelĹzĂŠs fejlesztĂŠse az egyik legfĹbb cĂŠlja az egĂŠszsĂŠgĂźgy irĂĄnyĂtĂłjĂĄnak. Az ebben elĂŠrt eredmĂŠnyekrĹl ĂŠs a tovĂĄbbi feladatokrĂłl kĂŠrdeztĂźk dr. SzĂłcska MiklĂłs ĂĄllamtitkĂĄrt.
ÂTisztelt ĂllamtitkĂĄr Ăr! Aki ismeri Ăśnt tudja, hogy elkĂśtelezett hĂve a nĂŠpegĂŠszsĂŠgĂźgyi cselekvĂŠsnek, rendszeresen sportol ĂŠs odafigyel az ĂŠtkezĂŠsre is. Hogyan ĂŠrtĂŠkeli, sikerĂźlt-e az ĂŠletmĂłddal kapcsolatos kĂŠrdĂŠsekben orszĂĄgos szinten is elĹbbre lĂŠpni?
ÂTalĂĄn emlĂŠkszĂźnk mĂŠg arra, hogy nĂŠhĂĄny ĂŠvvel ezelĹtt nem tudtunk Ăşgy hazamenni valamilyen vendĂŠglĹbĹl, hogy ne ĂŠreztĂźk volna magunkon a dohĂĄnyfĂźstĂśt. A nemdohĂĄnyzĂłk vĂŠdelme ĂŠs a dohĂĄnyzĂĄs visszaszorĂtĂĄsa ĂŠrdekĂŠben tett intĂŠzkedĂŠseinknek kĂśszĂśnhetĹen mĂĄra mĂĄr 200 ezren hagytĂĄk abba a dohĂĄnyzĂĄst. Ha Ĺk most mind megfognĂĄk egymĂĄs kezĂŠt, akkor BudapesttĹl BĂŠcsig ĂŠrne a sor.
Az egĂŠszsĂŠgre kĂĄros termĂŠkekre kivetett nĂŠpegĂŠszsĂŠgĂźgyi termĂŠkadĂłnak, melyet a kĂśznyelvben csak chipsadĂłnak nevezĂźnk, nem az volt az elsĹdleges cĂŠlja, hogy bevĂŠtelt teremtsen az egĂŠszsĂŠgĂźgynek, hanem hogy ezzel is felhĂvjuk a figyelmet arra, hogy mely termĂŠkek fogyasztĂĄsĂĄra kell figyelni. Egy 2012-es felmĂŠrĂŠs szerint az ezeket vĂĄsĂĄrlĂłk 25Â35%-a mĂĄr akkor is kevesebbet fogyasztott ezekbĹl, mint egy ĂŠvvel korĂĄbban. A magukat Ârossz egĂŠszsĂŠgi ĂĄllapotĂşnak tartĂł emberek pedig a sĂłs rĂĄgcsĂĄlnivalĂłk ĂŠs az elĹrecsomagolt ĂŠdessĂŠgek fogyasztĂĄsĂĄt kĂŠtszer nagyobb mĂŠrtĂŠkben csĂśkkentettĂŠk, mint a magukat Âjó egĂŠszsĂŠgi ĂĄllapotĂşnak tartĂłk. Ide kĂvĂĄnkozik mĂŠg, hogy a Magyar Infarktus Regiszter adatai szerint a szĂvinfarktus okozta halĂĄlozĂĄs folyamatosan csĂśkken, melyben a jobb ellĂĄtĂĄsi szĂnvonal mellett az egĂŠszsĂŠgesebb ĂŠletmĂłdnak is komoly szerepe van. Mindezeken tĂşl most ĂŠv elejĂŠn lĂŠp ĂŠletbe az a szabĂĄlyozĂĄs, amely az egĂŠszsĂŠgre kĂĄros transzzsĂr mĂŠrtĂŠkĂŠt az ĂŠlelmiszerekben 2%-ban maximĂĄlja. Mivel a transzzsĂrsavakkal ĂśsszefĂźggĂŠsbe hozhatĂł szĂv- ĂŠs ĂŠrrendszeri betegsĂŠgek ĂŠvente 6000 honfitĂĄrsunk ĂŠletĂŠt kĂśvetelik, az Ăşj szabĂĄlyozĂĄssal a jĂśvĹben ezrek ĂŠletĂŠt menthetjĂźk meg. SzĂĄmtalan terĂźleten indultak el a nĂŠpegĂŠszsĂŠgĂźgyi kampĂĄnyok ĂŠs a szĹąrĂŠsek is, az orszĂĄgban pedig 58 helyen EgĂŠszsĂŠgfejlesztĂŠsi IrodĂĄk lĂŠtrehozĂĄsĂĄt kezdtĂźk meg.
Hosszasan lehetne mĂŠg sorolni a nĂŠpegĂŠszsĂŠgĂźgyi ĂŠs megelĹzĂŠsi cĂŠlĂş egyĂŠb vĂĄltoztatĂĄsokat, de mĂĄr csak a vĂŠdĹoltĂĄsokat emlĂtem. KĂśztudott, hogy a magyar vĂŠdĹoltĂĄsi rendszer eredmĂŠnyeit vilĂĄgszerte elismerik, azonban a fejlesztĂŠsĂźk egy pillanatra sem ĂĄllhat le. A jĂĄrvĂĄnyĂźgyi biztonsĂĄg ĂŠrdekĂŠben az idei ĂŠvtĹl kĂśtelezĹ lesz a kĂŠt ĂŠv alatti gyermekeknek a pneumococcus elleni vĂŠdĹoltĂĄs, amely tĂśbbek kĂśzĂśtt az ezen baktĂŠrium ĂĄltal okozott tĂźdĹgyulladĂĄs ĂŠs kĂśzĂŠpfĂźlgyulladĂĄs ellen nyĂşjt nagyon hatĂŠkony vĂŠdelmet a fertĹzĂŠs veszĂŠlyĂŠnek leginkĂĄbb kitett csecsemĹknek ĂŠs kisgyermekeknek. Ăs idĂŠn ĹsztĹl lehetĹvĂŠ tesszĂźk a hatodik osztĂĄlyos lĂĄnyok kĂśrĂŠben a mĂŠhnyakrĂĄk megelĹzĂŠsĂŠre alkalmas vĂŠdĹoltĂĄs alkalmazĂĄsĂĄt is. MindkĂŠt oltĂĄs tĂŠrĂtĂŠsmentesen ĂĄll rendelkezĂŠsre. Ha egy mondatban kellene Ăśsszefoglalni a tevĂŠkenysĂŠgĂźnk filozĂłfiĂĄjĂĄt: nekĂźnk az egĂŠszsĂŠg az Ăźgy.
ÂÂ Ăj pĂĄlyĂĄra ĂĄllĂtottĂĄk az ellĂĄtĂłrendszert. Mit ĂŠrezhetnek ebbĹl ma a betegek?
ÂÂ Folyamatosan fejlesztjĂźk a mentĹszolgĂĄlatot. Ezen belĂźl megkezdtĂźk a mentĹszolgĂĄlat gĂŠpkocsiparkjĂĄnak cserĂŠjĂŠt, Ăgy egyre tĂśbbszĂśr talĂĄlkozhatunk az Ăşj, sĂĄrga mentĹautĂłkkal. A hĂĄziorvosi praxisok finanszĂrozĂĄsĂĄt kĂŠt lĂŠpĂŠsben is javĂtottuk. A legnagyobb figyelmet a sajtĂłban talĂĄn a kĂłrhĂĄzak ĂĄllami gondoskodĂĄsba vĂŠtele kĂśvette. Ez nemcsak gazdĂĄlkodĂĄsi szempontbĂłl volt szĂźksĂŠgszerĹą, hanem ez lehet az alapja az egysĂŠges Nemzeti EgĂŠszsĂŠgĂźgyi SzolgĂĄlatnak is. Ez azĂŠrt fontos, hogy aki az orszĂĄg bĂĄrmelyik rĂŠszĂŠn megbetegszik, hasonlĂłan hatĂŠkony ĂŠs ugyanolyan jĂł minĹsĂŠgĹą ellĂĄtĂĄsban rĂŠszesĂźlhessen. Ez az ĂĄtszervezĂŠs egyben fenntarthatĂł ellĂĄtĂłrendszert is fog eredmĂŠnyezni. ĂrĂśmteli hĂr, hogy ma mĂĄr kĂśzel szĂĄz helyen folynak uniĂłs forrĂĄsbĂłl finanszĂrozott kĂłrhĂĄzfejlesztĂŠsek, melyekkel az egysĂŠges ĂŠs szervezett betegellĂĄtĂĄs feltĂŠteleit teremtjĂźk meg.
ÂÂ Sokszor lehet fenyegetĹ hĂreket hallani arrĂłl, hogy nem lesznek itthon orvosok, ĂĄpolĂłk. Milyen megoldĂĄst lehet erre adni?
ÂÂ ElĹszĂśr is azt kell tisztĂĄn lĂĄtnunk, hogy ez nem egy speciĂĄlis magyar problĂŠma, hanem EurĂłpa szĂĄmos orszĂĄga kĂźzd az orvosok ĂŠs egĂŠszsĂŠgĂźgyi szakemberek otthon tartĂĄsĂĄĂŠrt. Mivel nĂĄlunk nagyon magas, sĹt vilĂĄgszĂnvonalĂş az orvoskĂŠpzĂŠs, ezĂŠrt a szakembereinket kĂźlfĂśldĂśn is keresik. A problĂŠmĂĄt egy ĂŠletpĂĄlyamodell megvalĂłsĂtĂĄsĂĄval lehet hosszĂş tĂĄvon kezelnĂźnk. Ennek az elsĹ lĂŠpĂŠseit mĂĄr sikerĂźlt megtennĂźnk. Az orvosegyetemekrĹl kikerĂźlĹ fiatal szakorvosjelĂśltek rĂŠszĂŠre elindĂtottunk egy ĂśsztĂśndĂjprogramot, amely pĂŠnzĂźgyi segĂtsĂŠget nyĂşjt az itthon maradĂĄsukhoz. SĹt az ebben rĂŠszt vevĹk azt is vĂĄllaljĂĄk, hogy nem fogadnak el paraszolvenciĂĄt! Ebben a programban mĂĄr ezernĂŠl tĂśbb fiatal orvos vesz rĂŠszt. Az orvosok ĂŠs az egĂŠszsĂŠgĂźgyi szakdolgozĂłk rĂŠszĂŠre kĂŠtszer is sikerĂźlt ĂŠrezhetĹ bĂŠremelĂŠst biztosĂtanunk. Mindezek eredmĂŠnyekĂŠnt sikerĂźlt megfordĂtanunk az elvĂĄndorlĂĄsi tendenciĂĄt. Az elĹzĹ ĂŠvekhez kĂŠpest csĂśkkent a kĂźlfĂśldi munkavĂĄllalĂĄshoz igazolĂĄst kĂŠrĹk szĂĄma.Â
ÂÂ SzĂĄmtalanszor fogalmazott Ăşgy, hogy cĂŠlja a patikĂĄk nĂŠpegĂŠszsĂŠgĂźgyi talĂĄlkozĂłhellyĂŠ alakĂtĂĄsa. MiĂŠrt van erre szĂźksĂŠg?
Â
ÂÂ A gyĂłgyszertĂĄr nem bolt, bĂĄr a 2010 elĹtti gyĂłgyszertĂĄri liberalizĂĄciĂł ezt az irĂĄnyt tĹązte ki elĂŠrendĹ cĂŠlkĂŠnt. Ăvente 60 milliĂł gyĂłgyszerĂŠsz-beteg talĂĄlkozĂĄs van a patikĂĄkban, ami a nĂŠpegĂŠszsĂŠgĂźgyi cĂŠlok megvalĂłsĂtĂĄsĂĄban ĂŠs az egĂŠszsĂŠges ĂŠletmĂłd terjesztĂŠsĂŠben nagy lehetĹsĂŠget jelent. Ugyanakkor a gyĂłgyszerellĂĄtĂĄsban a legfontosabb feladat a betegek biztonsĂĄgos ĂŠs garantĂĄlt minĹsĂŠgĹą gyĂłgyszerellĂĄtĂĄsa. Ugyancsak fontos a gyĂłgyszertĂĄrak szakmai szolgĂĄltatĂĄsainak a fejlesztĂŠse ĂŠs a vidĂŠki gyĂłgyszerellĂĄtĂĄs megerĹsĂtĂŠse. Ezeket a cĂŠlokat tĂśbb intĂŠzkedĂŠssel segĂtettĂźk. Azt tartjuk jĂłnak, ha a gyĂłgyszertĂĄr mĹąkĂśdtetĂŠsĂŠt a gyĂłgyszerĂŠsz szemĂŠlyes szakmai ĂŠs gazdĂĄlkodĂĄsi felelĹssĂŠge hatĂĄrozza meg.
Â
Szemben a korĂĄbbi gyakorlattal, melyben a gyĂłgyszerek tĂĄmogatĂĄsi kulcsainak csĂśkkentĂŠse miatt jelentĹsen ĂŠs folyamatosan nĹtt a kĂśzfinanszĂrozott gyĂłgyszerek kivĂĄltĂĄsakor fizetendĹ tĂŠrĂtĂŠsi dĂj, mi elsĹdlegesnek tartottuk a betegek pĂŠnzĂźgyi vĂŠdelmĂŠt. Ăgy az elmĂşlt kĂŠt ĂŠvben tĂśbb mint 10 milliĂĄrd forinttal csĂśkkentettĂźk a tĂĄmogatott gyĂłgyszerekĂŠrt betegek ĂĄltal fizetett tĂŠrĂtĂŠsi dĂjat. Ez a gyakorlat, kĂźlĂśnĂśsen a kĂźlĂśnbĂśzĹ krĂłnikus betegsĂŠgekben alkalmazott gyĂłgyszerek esetĂŠben, akĂĄr tĂśbb ezer forinttal is csĂśkkentheti a betegek havi gyĂłgyszerkiadĂĄsait.
ÂÂ Mit tart az elkĂśvetkezendĹ idĹ legfontosabb feladatainak?
ÂÂ Az elmĂşlt ĂŠvek tudatos ĂŠpĂtkezĂŠsĂŠvel kialakĂtottuk egy hatĂŠkonyabban, eredmĂŠnyesebben mĹąkĂśdĹ egĂŠszsĂŠgĂźgyi ellĂĄtĂłrendszer kereteit. Itt az ideje, hogy ezt belakjuk. IntenzĂv szervezĹi munkĂĄra ĂŠs a jĂł gyakorlatok ĂĄltalĂĄnos elterjesztĂŠse az elĹttĂźnk ĂĄllĂł legfontosabb feladat.
ÂÂ KĂśszĂśnĂśm a beszĂŠlgetĂŠst.
 (MGYK)