VitaminkoktĂŠlok, fogyasztĂłszerek, potenciaerĹsĂtĹk - se szeri, se szĂĄma az Ăşgynevezett ĂŠletmĂłdjavĂtĂł ĂŠs csodĂĄs gyĂłgyulĂĄst ĂgĂŠrĹ termĂŠkeknek. Csak a patikĂĄban tĂśbb ezer gyĂłgyszernek nem minĹsĂźlĹ ĂŠtrend-kiegĂŠszĂtĹt, vitaminkeverĂŠket, "csodaelixĂrt" lehet kapni, az internet kĂnĂĄlata mĂŠg ennĂŠl is bĹsĂŠgesebb. A profi marketingesek ĂĄltal kĂŠszĂtett honlapok ĂĄllĂtĂĄsait orvosi tudĂĄs hĂjĂĄn nehĂŠz megkĂŠrdĹjelezni, kĂźlĂśnĂśsen ha egy tĂĄvoli orszĂĄg hĂres professzora tanĂşsĂtja a remĂŠlt hatĂĄst.
Csakhogy e szerek veszĂŠlyesek is lehetnek. AngliĂĄban pĂŠldĂĄul minden negyedik hĂĄziorvos praxisĂĄban elĹfordult mĂĄr olyan beteg, aki az internetrĹl rendelt kĂŠszĂtmĂŠny szedĂŠse miatt szorult ellĂĄtĂĄsra. MagyarorszĂĄgon a kĂźlĂśnfĂŠle ĂŠtrend-kiegĂŠszĂtĹ szerekre ugyanis nem vonatkoznak a gyĂłgyszerekre ĂŠrvĂŠnyes szigorĂş szabĂĄlyok.
Az uniĂłs csatlakozĂĄs Ăłta "csak" bejelentĂŠsi kĂśtelezettsĂŠge van a forgalmazĂłnak, ha ilyen szert piacra akar dobni. A termĂŠkeket a gyĂĄrtĂł, a forgalmazĂł ĂĄltal kĂśzĂślt ĂśsszetevĹk, illetve a csomagolĂĄs jellemzĹi alapjĂĄn lajtsromba veszi, de nem vizsgĂĄlja az OrszĂĄgos ĂlelmezĂŠs- ĂŠs TĂĄplĂĄlkozĂĄstudomĂĄnyi IntĂŠzet.
TĂśbb milliĂł forintra bĂrsĂĄgolt tavaly januĂĄrban egy cĂŠget a GazdasĂĄgi Versenyhivatal, mert egy krĂŠmrĹl azt ĂĄllĂtotta a forgalmazĂłja, hogy jĂł a daganatos megbetegedĂŠsek megelĹzĂŠsĂŠre, illetve enyhĂti az ilyen kezelĂŠsek mellĂŠkhatĂĄsait. A bĂrsĂĄg ĂśsszegĂŠt az is befolyĂĄsolta, hogy a cĂŠg kĂźlĂśnĂśsen kiszolgĂĄltatott, a gyĂłgyulĂĄsĂŠrt bĂĄrmire hajlandĂł betegeket tĂŠvesztett meg. De ez csak egyetlen pĂŠlda - mondta lapunknak MihĂĄlovits AndrĂĄs, a GVH szĂłvivĹje. Tavaly Ăśsszesen egymilliĂĄrd forint bĂrsĂĄgot rĂłttak ki ezen a piacon.
Ăm ez sem jelent visszatartĂł erĹt, a megbĂrsĂĄgolt forgalmazĂłk fizetnek, van, aki Ăşj cĂŠget alapĂt, s ott folytatja, ahol abbahagyta, s az Ăźzlet az Ăşjabb utĂłvizsgĂĄlatig, illetve a kĂśvetkezĹ bejelentĂŠsig tovĂĄbb virĂĄgzik.