A Menedzserek OrszĂĄgos SzĂśvetsĂŠge (MOSZ) ĂĄltal idĂŠn megalapĂtott elismerĂŠssel elsĹ Ăzben Richter Gedeont, a Richter gyĂłgyszergyĂĄr nĂŠhai alapĂtĂłjĂĄt ĂŠs tulajdonosĂĄt tĂźntette ki. Szeptember 10ĂŠn a dĂj ĂŠs az emlĂŠktĂĄbla ĂźnnepĂŠlyes ĂĄtadĂĄsĂĄnak alkalmĂĄbĂłl kĂśzĂśsen rendezett tudomĂĄnyos ĂźlĂŠst a MOSZ ĂŠs a Richter Gedeon Nyrt. a Magyar TudomĂĄnyos AkadĂŠmia dĂsztermĂŠben Richter Gedeon - innovĂĄciĂł cĂmmel.
MĂg a neves magyar mĹąvĂŠszek, tudĂłsok ĂŠs sportolĂłk teljesĂtmĂŠnyĂŠt szĂŠles kĂśrĹą elismerĂŠs Ăśvezi, addig kivĂĄlĂł Ăźzletembereink nem nyernek ilyen megtisztelĹ helyet a magyar kĂśztudatban - foglalta Ăśssze Az ĂŠv tĂśrtĂŠnelmi Ăźzletembere kitĂźntetĂŠs talĂĄn legfontosabb ĂźzenetĂŠt a dĂj ĂśtletadĂłja, dr. ChikĂĄn Attila. A korĂĄbbi gazdasĂĄgi miniszter, a Corvinus Egyetem GazdĂĄlkodĂĄstudomĂĄnyi KarĂĄnak egyetemi tanĂĄra hangsĂşlyozta, hogy ezen kĂvĂĄnnak vĂĄltoztatni a kitĂźntetĂŠs lĂŠtrehozĂĄsĂĄval, ugyanis kiemelkedĹen fontos, hogy a fiataloknak pĂŠldakĂŠnt szolgĂĄljon a dĂjazottak sikeres ĂŠletĂştja ĂŠs kivĂŠteles szakmai karrierje.
TakĂĄcs JĂĄnos, a MOSZ elnĂśke elmondta, hogy a hagyomĂĄnyteremtĹ cĂŠllal lĂŠtrehozott posztumusz dĂj odaĂtĂŠlĂŠsekor a dĂśntĂŠshozĂł MOSZ vezetĹ testĂźlete legfĹbb szempontnak tartotta, hogy a kitĂźntetendĹ szemĂŠly egykĂŠnt legyen kiemelkedĹen sikeres Ăźzletember ĂŠs erkĂślcsileg feddhetetlen jellemĹą, a hazĂĄjĂĄĂŠrt tenni akarĂł ĂĄllampolgĂĄr. A dĂjazott kivĂĄlasztĂĄsa sorĂĄn politikai szempont nem ĂŠrvĂŠnyesĂźlhet, valamint ĂŠlĹ szemĂŠly nem jelĂślhetĹ.
Az ĂźlĂŠsen felszĂłlalĂł dr. Matolcsy GyĂśrgy nemzetgazdasĂĄgi miniszter mĂŠltatĂĄsĂĄban kiemelte, hogy Richter Gedeon nem csupĂĄn a gazdasĂĄgot formĂĄlĂł kivĂĄlĂł Ăźzletember volt, hanem innovatĂv tevĂŠkenysĂŠgĂŠvel a magyar tĂśrtĂŠnelem alakĂtĂĄsĂĄhoz is hozzĂĄjĂĄrult. A szĂĄzadfordulĂłtĂłl az I. vilĂĄghĂĄborĂşig terjedĹ rĂśvid idĹszakot, amely sorĂĄn Richter sikerre vitte az ĂllĹi Ăşt 105. alatti Sas patikĂĄjĂĄt ĂŠs laboratĂłriumĂĄt, Matolcsy a magyar gazdasĂĄgi fejlĹdĂŠs kiemelkedĹen progresszĂv mĂĄsfĂŠl ĂŠvtizedĂŠnek nevezte. A cĂŠg mĂĄra a kutatĂĄsfejlesztĂŠs terĂŠn EurĂłpa elsĹ Ăśtven vĂĄllalata kĂśzĂśtt van, a magyarorszĂĄgi cĂŠgek sorĂĄban pedig az ĂŠlen ĂĄll. A Richter Gedeon ĂĄltal alapĂtott cĂŠg sikerĂŠt kĂśvetendĹ pĂŠldĂĄnak jelĂślte meg az Ăşj SzĂŠchenyi-terv cĂŠlkitĹązĂŠseinek szempontjĂĄbĂłl is, amelyben az egĂŠszsĂŠgipar a hĂŠt fĹ nemzeti prioritĂĄs egyik kitĂśrĂŠsi pontjakĂŠnt szerepel.
(...)
"Az AkadĂŠmia ĂŠpĂźlete is egy olyan tĂśrtĂŠnelmi szemĂŠlyisĂŠgre emlĂŠkeztet, aki nem azt kĂŠrdezte, hogy mit kap a hazĂĄtĂłl, hanem arra tĂśrekedett, hogy Ĺ adjon a hazĂĄnak" - emelte ki beszĂŠdĂŠben PĂĄlinkĂĄs JĂłzsef, azAkadĂŠmia elnĂśke. HangsĂşlyozta, hogy azok az iparosok, mĂŠrnĂśkĂśk ĂŠs tudĂłsok, akik munkĂĄjukkal jelentĹs mĂŠrtĂŠkben hozzĂĄjĂĄrultak MagyarorszĂĄg fejlĹdĂŠsĂŠhez, igazi tĂśrtĂŠnelmi szemĂŠlyisĂŠgek.
Bogsch Erik, a Richter Gedeon Nyrt. vezĂŠrigazgatĂłja beszĂŠdĂŠben kĂśszĂśnetĂŠt fejezte ki Richter AndreĂĄnak, a jeles elĹd unokĂĄjĂĄnak, amiĂŠrt szemĂŠlyes jelenlĂŠtĂŠvel tisztelte meg az emlĂŠkdĂj ĂĄtadĂĄsĂĄnak ĂźnnepsĂŠgĂŠt. Elmondta, hogy 1942-ben a Richter Gedeon Rt. hozta lĂŠtre MagyarorszĂĄg elsĹ biolĂłgiai laboratĂłriumĂĄt, tovĂĄbbĂĄ azt, hogy 1950-ben a cĂŠg egyik kiemelkedĹ kutatĂĄs-fejlesztĂŠsi sikere volt a B12-vitamin elĹĂĄllĂtĂĄsa. VĂĄllalatuknak ez mĂĄsodikkĂŠnt sikerĂźlt a vilĂĄgon akkor, amikor a B12-kristĂĄly ĂĄra az aranyĂŠval vetekedett. Az Ăźnnepi ĂźlĂŠs zĂĄrĂĄsakĂŠnt Bogsch Erik vezĂŠrigazgatĂł vette ĂĄt az emlĂŠktĂĄblĂĄt. (...)