A győri Gyógyszerész Szakmai Nyílt Napról


A Győri Fiatal Gyógyszerészek Klubjában úgy gondoltuk, hogy a gyógyszerészi hivatásnak népszerűsítésre van szüksége, mivel ma már a szakma minden területéről elmondható, hogy szakemberhiánnyal küzd. Ezt mi, a közforgalomban dolgozó gyógyszerészek saját bőrünkön is egyre erőteljesebben érezhetjük. Ezen változtatni csak úgy tudunk, ha megpróbáljuk felhívni a figyelmet a hivatásunk szépségeire, a hazai gyógyszerészképzésre, a végzett gyógyszerészek előtt álló álláslehetőségekre.

Mindezek ismeretében úgy döntöttünk, nyílt napot szervezünk: Hat győri gimnáziumot kerestünk fel személyesen azzal a céllal, hogy összegyűjtsük a gyógyszerészet iránt érdeklődő diákokat, illetve a helyi rádióban egy riport keretében igyekeztünk minél több hallgatóhoz szólni. A győri Gyógyszerész Szakmai Nyílt Napról2015. november 24-én tartottuk a Gyógyszerész Szakmai Nyílt Nap elnevezésű programunk első részét, amely „A gyógyszerész diplomában rejlő lehetőségek” címet kapta. Előadásunkban bemutattuk, hogyan lehet bekerülni az egyetemre, milyen az egyetemi élet, majd beavattuk a hallgatóságot abba, hogyan lesz egy vegyületből gyógyszer, s az hogyan kerül a patikák polcaira és eközben milyen feladatokat látunk el mi, gyógyszerészek. Így a hatóanyag-kutatástól kezdve a fejlesztéseken, majd a törzskönyvezésen keresztül a gyártásig, és végül a közforgalmú és kórházi gyógyszerészetig igyekeztünk minden szakterületből egy kis ízelítőt adni.

A programunk második részére januárban és februárban került sor. Három gyógyszertár részvételével a közforgalmú gyógyszerészet iránt érdeklődők a „kulisszák mögé” is betekinthettek. A diákokat körbevezettük a patikában, bemutatva a különböző helyiségeket, és ezzel párhuzamosan az adott helyiségben végzett munkafolyamatokat, a gyógyszer útját a beérkezéstől az expediálásig, az alapanyagok és a gyógyszerek raktározását. A győri Gyógyszerész Szakmai Nyílt NaprólEközben lehetőségük volt az alapanyagokkal ismerkedni, és végül a labormunkából is kaptak egy kis ízelítőt: betekintést nyerhettek a gyógyszerkészítés rejtelmeibe is.

A diákok nagyon érdeklődőek voltak, a patikalátogatások során rengeteget kérdeztek. Az egyik diáklány például a következő e-mailt írta: „Tegnap részt vettem a Szentlélek Patikában megrendezett patikalátogatáson. Nagyon élveztem, krémet is készítettünk! Köszönöm szépen a lehetőséget, hogy betekinthettem egy patika életébe.” Mind a szülők, mind a diákok részéről pozitív visszajelzéseket kaptunk. Reméljük, hogy ez majd a pályaválasztásukban is megmutatkozik, és az egyetem elvégzése után a Magyar Gyógyszerészi Kamara új tagjaiként üdvözölhetjük őket ismét!

Köszönettel tartozunk a győrújbaráti Erzsébet Patikának, a győri Szent István és a Szentlélek Gyógyszertáraknak, hogy lehetővé tették számunkra a patikalátogatásokat, illetve minden olyan fiatal gyógyszerésznek, aki segítette az előadás létrejöttét!

Dr. Váczi Donát, megyei elnök
Bereczné dr. Sárközi Kitti, elnökségi tag