Az antitestvizsgálat mítosza - Magyar Demokrata


Magyar Demokrata - 2021.06.23. (54,55. oldal)

...  – A minÅ‘ség-ellenÅ‘rzéssel foglalkozó, független Qualicont Nonprofit Kft. vizsgálata szerint nagyon kevés labor tud hatékonyan ellenanyagszintet mérni, miközben óriási profit van most ebben a vizsgálatban – figyelmeztet dr. Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház infektológus fÅ‘orvosa. – Nem alakult ki még sztenderd mérési módszer, a határértéket maga a gyártó adja meg, a mértékegység tetszÅ‘leges, a tesztek nagyon különbözÅ‘ek. Végképp nem ellenÅ‘rzött és teljesen új jelenség a sejtes immunválasz mérése. Az antitestek és a védettség között ezenfelül nem egyértelmű az összefüggés. Például a Pfizer esetében a vizsgálatok szerint már az elsÅ‘ dózis után kialakul egy 60-70 százalékos védettség, miközben az antitestek szintjén ez nem feltétlenül látszik, az csak a második oltás után emelkedik meg. Mégis védett az illetÅ‘ a gyakorlatban. Ha valaki pedig már egyszer megfertÅ‘zÅ‘dött, az újrafertÅ‘zÅ‘dés esélye is 0,03 százalék annak ellenére, hogy sokukban nem mutathatóak ki antitestek, vagy kevés van belÅ‘lük. De az immunrendszerük mégis megvédi Å‘ket az újabb hullámokban.

Persze, vannak olyanok, akik esetében valóban nem adnak elegendő védettséget a vakcinák, így a transzplantáltak, a daganatos vagy a hematológiai betegségekben szenvedők immunrendszere másképp működik. De ebben az esetben az alacsony védettség nem az oltás hatékonyságán múlik.

Mint ismeretes, az alacsony ellenanyagszint miatt aggódva, a Sinopharmot kapottak egy csoportja újabb dózist, illetve másik oltást kér az államtól. Szlávik János szerint elég valószínű, hogy az érintettek kapnak majd egy harmadik oltást akár a Sinopharmból, akár más vakcinából, de erről nem kommunikációs, pszichológiai vagy politikai nyomásra kell dönteni, hanem szakmai alapon...