Inkább a netről, mint a patikából - Hajdú-Bihari Napló


Hajdú-Bihari Napló - 2019.05.08. (1,6. oldal)

Felvilágosítással próbálnak küzdeni a gyógyszerészek a tévhitek ellen.

DEBRECEN: Az idősekre kevésbé vagy egyáltalán nem jellemző, a fiatalokra azonban nagyon, hogy az internetről tájékozódnak betegségek ügyében is. A felmérések szerint a fiatalok nagyon bizalmatlanok a gyógyszertárak iránt, nem mennek be, mert ott sok idős ember van, furcsa hely, szigorú gyógyszerésszel, rossz szaggal találkoznak. Erről is beszélt dr. Bácskay Ildikó, a DE Gyógyszerésztudományi Karának oktatási dékánhelyettese.

A felnÅ‘ttek körében igyekszik a betegségekkel és gyógyszerekkel kapcsolatos tévhiteket eloszlatni a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság több mintaelÅ‘adása; az idei az antibiotikumokra koncentrál, és szeptemberben mutatták be (a gyógyszerészek világnapjához kapcsolódóan), a szakemberek elérhetik az interneten – közölte érdeklÅ‘désünkre dr. Bácskay Ildikó, a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Karának oktatási dékánhelyettese, a társaság továbbképzési titkára és a program koordinátora.

– Amikor tévhitekrÅ‘l beszélünk, legelÅ‘ször a betegek öngyógyszerezését kell megemlíteni. Valaki tapasztal magán valamilyen tünetet, és kigondolja, hogyan kell azt kezelni. Jobb esetben a patikába megy, ahol szakembertÅ‘l kap segítséget, rosszabb esetben pedig az interneten kezd böngészni, ahol rengeteg, nem mindig megbízható információt talál. Még rosszabb esetben pedig a netrÅ‘l rendel is magának valamilyen gyógyszert, étrend-kiegészítÅ‘t – vázolta Bácskay Ildikó. Hozzátette: az Európai Unióban évente mintegy 80 milliárd euróra becsülik a mellékhatások miatti egészségügyi többletköltséget, amelynek egy része az öngyógyítók által elkövetett hibákból (mérgezés, túladagolás, mellékhatások) fakad, mivel a következményeket sokszor a kórházakban szükséges gyógyítani...