Patikanap Jászárokszálláson


A XX. Országos Patikanap Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei rendezvényére 2025. június 4-én került sor Jászárokszálláson a Petőfi Művelődési Házban.

A program vércukor- és vérnyomásméréssel kezdődött. Az ingyenes egészségügyi szűrések rendkívül fontosak, valóságos életmentők lehetnek. Nemcsak fizikai vizsgálatok, hanem lehetőségek arra is, hogy az emberek többet megtudjanak a saját egészségükről és felelősséget vállaljanak érte.

Sok betegség hosszú ideig tünetmentes lehet. A szűrések lehetővé teszik, hogy ezek a problémák még a komolyabb következmények előtt kiderüljenek. Egy egyszerű vizsgálat rámutathat arra, hogyan érdemes változtatni az életmódon. Legyen szó táplálkozásról, mozgásról vagy például a dohányzásról való leszokásról.

A megjelenteket Dr. Dobos Józsefné dr. László Erika szakgyógyszerész köszöntötte, aki elmondta, hogy „a Patikanap rendezvényeibe a kezdetektől, 2010-től bekapcsolódott a Szent Margit Gyógyszertár. Az első évek célja a gyógyszertár és az itt folyó munka bemutatása volt, egyre inkább törekedtünk arra, hogy kitárjuk a patika kapuit, sok városi kitelepülésünk volt, ahol mérésekkel biztosítottuk a prevenciót.”

A megnyitón beszédet mondott Pócs János, a Jászság országgyűlési képviselője és Szerző Ildikó Jászárokszállás polgármestere, akik megköszönték a gyógyszertárakban dolgozó szakemberek mindennapi gyógyításban végzett munkáját és méltatták segítőkész hozzáállásukat a betegekhez. Külön köszönetet mondtak Dr. Dobos Józsefné dr. László Erikának azért, hogy ezt a jeles eseményt évek óta megszervezi.

Dr. Farkas Erzsébet, a Jászberényi Szent Erzsébet Kórház főgyógyszerésze kiemelte, hogy a patikák dolgozói nélkülözhetetlen szerepet töltenek be a társadalom egészségi állapotának megőrzésében.

A szakmai előadók sorát Weiss Péter, a Gyöngyösi Bugát Pál Kórház nyugalmazott igazgatója nyitotta meg, aki a patikák kialakulásának történelmi hátterébe nyújtott bepillantást.

Az ókori civilizációkban már léteztek gyógyító szerekkel foglalkozó személyek, akik gyógynövényeket, ásványokat és állati eredetű anyagokat használtak. A gyógyszerek elkészítése azonban ekkor még az orvosok feladata volt. A középkorban a két hivatás szétvált. A patikus nemcsak előállította és kiadta a gyógyszereket, hanem gyakran saját készítésű, egyedi recepteket is alkalmazott. A gyógyszerészek tudása éppoly fontos volt, mint az orvosoké, hiszen a helyesen adagolt és tiszta szerek életet menthettek – vagy veszélyt is jelenthettek.

A 18–19. században megjelentek az első szabályozások, gyógyszerkönyvek, és a patikus szakma professzionálissá vált. A 20. századtól a gyógyszerészek szerepe tovább bővült. Már nemcsak gyógyszert készítenek és adnak ki, hanem fontos egészségügyi tanácsokat is nyújtanak a betegeknek, az egészségmegőrzés aktív résztvevői lettek.

Dr. Romicsné dr. Görbe Éva nyugalmazott, habilitált egyetemi docens, gyermekgyógyász, neonatológus a gyógyszertárak mindennapi szerepéről tartott előadást.

A népegészségügyi ellátás fogalomkörébe tartoznak járványügyi, közegészségtani és egészségfejlesztési feladatok. A védőnői hálózat szerepe rendkívül fontos a csecsemőgondozásban. A betegségre utaló tünetek felismerése, életvezetési tanácsokkal való ellátás, a rászorultak orvoshoz történő irányítása. A WHO leírja a táplálás módjait, a szoptatás előnyeit.

A gyógyszertárak segítséget adhatnak az immunerősítés kérdésében is. A D-vitamin elengedhetetlen az emberi szervezet egészséges működéséhez. Segíti a kalcium felszívódását, ami létfontosságú az erős csontok és fogak felépítéséhez, illetve a csontritkulás megelőzéséhez. Egyre több kutatás támasztja alá, hogy segíthet megelőzni bizonyos fertőzéseket. szerepet játszhat a depresszió és a szezonális hangulatzavarok enyhítésében is.

A C-vitamin segíti a fertőzésekkel szembeni védekezést, és lerövidítheti a megfázás időtartamát. Fontos szerepet játszik a kollagénképzésben, így elősegíti a sebek és sérülések gyorsabb gyógyulását. C-vitamint főként friss gyümölcsökből és zöldségekből nyerhetünk – például citrusfélékből, paprikából, brokkoliból, bogyós gyümölcsökből. Mivel a szervezet nem tudja tárolni, fontos a napi rendszeres bevitel.

Az oltási rendszer egy szervezett, szabályozott keretrendszer, amely meghatározza, hogy milyen védőoltásokat, mikor, kinek és milyen módon kell beadni a fertőző betegségek megelőzése érdekében. Magyarországon ez az úgynevezett életkorhoz kötött kötelező védőoltások rendje. Minden gyermeknek meg kell kapnia a kötelező védőoltásokat (BCG, DTPa, MMR, Hepatitis B) meghatározott életkorban.

Az oltási rendszer célja, hogy megelőzze a járványokat, védje az egyént és a közösséget – ezt nevezzük nyájimmunitásnak. Magyarország rendszere nemzetközi szinten is elismert, és jelentős szerepet játszott abban, hogy számos súlyos betegség (gyermekbénulás, kanyaró) gyakorlatilag eltűnt az országból.

A fészekvédelem egy olyan oltási stratégia, amelynek célja, hogy a még nem oltható vagy különösen veszélyeztetett személyeket – például újszülötteket, csecsemőket vagy súlyosan immunhiányos betegeket – közvetetten védjen meg a fertőző betegségektől. A módszer lényege, hogy a közvetlen környezetükben élő személyeket beoltják, így csökken annak az esélye, hogy a fertőzést ők behurcolják és továbbadják. Ez különösen fontos olyan betegségek esetén, amelyek cseppfertőzéssel terjednek, például a szamárköhögés vagy az influenza.

Összegzésként elmondható, hogy minden gyógyszertár fontos szerepet játszik a népegészségügyi feladatok ellátásában, az ismeretterjesztésben és a megelőzésben.

Nagy-Kovács Magdolna vezető dietetikus az egészségtudatosság és a megelőzés összefüggéseit szemléltette prezentációjában. A civilizációs vagy népbetegségek (szív és érrendszeri betegségek, daganatos betegségek, cukorbetegség) kialakulásának közös gyökere lehet a dohányzás, a mértéktelen alkoholfogyasztás, a helytelen táplálkozás, az elhízás és a nem megfelelő stresszkezelés. Ezek megelőzésének eszköze lehet a testsúlykontroll, a rendszeres testmozgás, a dohányzásról való leszokás és a szűrővizsgálatok. Az energiaszükségletet több tényező befolyásolja, többek között a testméretek, a nemi különbségek, az egészségi állapot, a fizikai tevékenységek és az életkor.

0Az elmúlt évtizedekben számos táplálkozási ajánlás került publikálásra. A legújabb a fenntartható OKOSTÁNYÉR nevet viseli. E szerint az étkezésbe iktassunk be húsmentes napokat! Növeljük a növényi alapú ételek arányát! Válasszunk kevésbé feldolgozott, természetes alapanyagokat! Ne feledkezzünk meg a vízivásról és a testmozgásról sem!

Dr. Szalay Annamária, a Magyar Gyógyszerészi Kamara Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Szervezete elnöke a gyógyszertárat mint népegészségügyi találkozóhelyet mutatta be a közönségnek.

Az idei Patikanap is rávilágított arra, hogy a gyógyszertár nem csupán tabletták és receptek világa. Ez egy dinamikus, folyamatosan fejlődő terület, ahol a tudomány és az emberközpontúság találkozik. A gyógyszerészek munkáját elhivatottság, gondoskodás és bizalom jellemzi.

 

Dr. Dobos Józsefné Dr. László Erika
szakgyógyszerész