Tájékoztató az egészségügyben dolgozók béremelésének intézeti gyógyszertári vonatkozásáról - mgyk.hu


Kedves Kórházi Gyógyszerész Kollégáink!
Kedves Asszisztens Kollégák!

A Magyar Gyógyszerészi Kamara az egészségügyben dolgozók bértárgyalása során mindvégig következetesen képviselte azt, hogy a béremelésből az intézeti gyógyszertárak szakemberei is részesüljenek, a gyógyszerészek az orvosokkal, míg a gyógyszertári asszisztensek a többi szakdolgozóval azonos mértékben.

Bizonyára mindannyian hallották Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter bejelentését az egészségügyben dolgozók bérfejlesztéséről. Ezek szerint több mint 17 000 orvos, a betegellátásban közvetlenül részt vevő csaknem 68 000 szakdolgozó, valamint 1 400 diplomás szakember kap béremelést.

A béremelés a fekvő- és járóbeteg-ellátás állami, önkormányzati, valamint egyházi tulajdonú intézményeiben alkalmazottként dolgozó szakemberekre terjed ki. A béremelés összege 30,55 milliárd forint, melyből 15 milliárd forint jutott a szakdolgozóra, ugyanennyi az orvosokra, és 0,55 milliárd forint a nem orvosi végzettségű diplomás szakemberekre. A béremelés 2012 januártól visszamenőleges hatályú, az első félévi összeghez a júliusi munkabérrel együtt jutnak az egészségügyben dolgozók.

Az orvosok illetményemelését a jelenlegi alapbér függvényében állapították meg, így a bruttó 350.000,- forintnál alacsonyabb fizetésű orvosoknak mintegy 65.800,- forinttal emelik a bérét. E határ felett tízezer forintos sávonként, ötezer forinttal csökken a béremelés mértéke, 450.000,- fölötti fizetésnél pedig egységesen 10.000,- forintot kapnak az orvosok.

A felsőfokú egészségügyi végzettségű diplomások - a gyógyszerészek, pszichológusok, vegyészek, kémikusok, biológusok - egységesen 31.500,- forintot kapnak.

Új bértáblát kapnak a szakdolgozók, amely alapján mintegy 22.000 szakembernek 20.000,- forint feletti emelést adnak, rajtuk kívül több mint 32.000 dolgozó 15.000,- forint körüli összegre számíthat, a főiskolát végzett szakdolgozók jelentős része azonban csak az egyéb diplomások fizetésemelésének töredékét kapják.

A Kormány döntésének bejelentése után, valamint a béremelésről szóló törvénymódosítás egyeztetése során írásos véleményünkben és az egyeztetéseken továbbra is kérjük, hogy a gyógyszerészek az orvosokkal azonos besorolás alá kerüljenek, amit az orvosegyetemi végzettség, a szakvizsga kötelezettség, az intézeti gyógyszerész hiány, valamint a korábbi bérbesorolási tábla is alátámaszt.

 

Dr. Sohajda Attila
alelnök