Kapcsolat
H-1068 Budapest, Dózsa György út 86/b.
Tel.: (+36-1) 351-9483, (+36-1) 413-1924,
Fax: (+36-1) 351-9485
E-mail: hivatal@mgyk.hu Hivatali kapu: MGYK
KRID azonosító: 338169369(fu)
Web: www.mgyk.hu
Nyomtatható változat
2016. július 04.
Előzetes a Gyógyszerészi Hírlap július-augusztusi számából

A Gyógyszerészi Hírlap július-augusztusi összevont számában egyebek mellett a patikaalap szabályozásának módosításáról, a jogszabálysértő gyógyszer-forgalmazási gyakorlat miatti patika bezáratásról is olvashat, ugyanakkor betekintést nyerhet a nemzetközi gyógyszerészeti szervezet, a PGEU munkájába, illetve egy gyógyszerésztörténeti gyűjteménnyel is megismerkedhet.


Módosult a patikaalap szabályozása

A Magyar Közlöny 97. számában  jelent meg A közforgalmú gyógyszertárakban a gyógyszerészi tulajdonarány növelésének elősegítéséről szóló 212/2013. (VI. 19.) Korm. rendelet” módosítása. Ahogy az cikkből is kiderül, az eddiginél lényegesen kedvezőbbé vált a patikaalap. Csak néhány példa, a teljesség igénye nélkül:

  • a felvehető hitel nagysága az eddigi 200 ezer euró (kb. 60 millió Ft) helyett személyenként akár 150 millió Ft is lehet,
  • eddig egy gyógyszertár esetén egy személy hitelkérelme volt érvényesíthető; a módosítás értelmében akár három hiteligénylés is érvényesíthető (így a patikaalap keretei között egy gyógyszertár esetén a felvehető kölcsön maximális összege elvileg 450 millió forint is lehet).
  • Kiderül továbbá, hogy a módosítás értelmében a patika hitelprogram nem zárul le 2016. december 31-én, hanem 2017. január 1. után is igénybe vehető lesz, gyógyszerésznek, nem gyógyszerészi tulajdonban lévő, 50% feletti üzletrészek megvásárlásához.


A patikalappal kapcsolatos cikk teljes terjedelemben itt olvasható.

 

Megkezdődött…

„Már hónapokkal ezelőtt téma volt először a szakmai, majd a széles körű lakossági kommunikációban, hogy az OGYÉI patikákat fog bezáratni jogszabálysértő gyógyszer-forgalmazási gyakorlat miatt. Az első, konkrét intézkedést tartalmazó határozat aztán június elején megszületett…”

„Bár a mostani ügyben az érintett gyógyszertár vezető gyógyszerésze elismerte a jogszabálysértést, nem vagyunk abban a helyzetben, hogy a konkrét ügyről végső véleményt mondjunk: az OGYÉI mint első fokú hatóság hozott határozatot és feltehető, hogy rendőrségi vizsgálatra is sor kerül. Arról nem is beszélve, hogy a kamara etikai eljárása is előttünk van. A kamarában azt sem tehetjük meg, hogy az OGYÉI újszerű stílusú hatósági hatósági kommunikációját a bulvármédiához hasonló stílusban boncolgassuk. A közbizalmat hamar le lehet rombolni és nagyon nehéz újraépíteni! Az azonban egyértelmű, hogy a gyógyszerészi hivatás alapvető normáival ellentétes magatartás negatív következményeivel nemcsak a szabályokat be nem tartó gyógyszerészeknek kell számolniuk, hanem a „sár” a normákat betartó és betartató gyógyszerészekre, tehát az egész gyógyszerészetre is fröccsen”.


Pillanatkép a PGEU munkájáról

Vajon milyen kérdésekkel foglalkozik mostanában az Európai Unió Gyógyszerészeti Csoportja, a PGEU? Mi a véleménye a TTIP-ről? Ezekre a vélhetőleg sokakat érdeklő kérdésekre – ahogy a Gyógyszerészi Hírlap tavaly áprilisi számában megjelent cikkünkben – most is dr. Horváth-Sziklai Attilától vártuk a választ, aki nemrégiben a szervezet közgyűlésén járt Hágában.

„A TTIP folyamatos megbeszélések tárgya. Mint ismeretes, másfél éve már jelezte illetékes szervek, minisztériumok felé, hogy a megállapodás milyen veszélyeit látja a magyar gyógyszerellátás biztonságára és a gyógyszertárak által nyújtott szolgáltatásokra. De a többi tagország is hasonló véleményt fogalmazott meg. A PGEU próbál nyomást gyakorolni annak érdekében, hogy az egészségügyi szolgáltatások, a gyógyszerek forgalmazásának szabályozottsága továbbra is fennmaradjon, és ne egyfajta „feltétel nélküliség” valósuljon meg”.

 

Egy gyógyszerésztörténeti gyűjtemény margójára

 Dr. Farkas Pálnak – bátran mondhatjuk – érdekes és különleges gyűjteménye van gyógyszerészeti emlékekből. A legrégebbi tárgya az 1790-es évekből származik. Mégis – a ceglédi Kossuth Múzeumban rendezett kiállítást leszámítva – a nagyközönség alig láthatja: egyelőre nem akad helyszín egy állandó kiállítás számára.

„Körülbelül harminc tabló volt kiállítva, és ezen kívül tárlók álltak rendelkezésre. Elsősorban a papírrégiségeket érdemes kiemelni a sorból, mert ezek meglehetősen ritkák: receptborítékok, receptfüzetek, 1800-as évekből származó receptek, diplomák színesítették a képet. Különböző dokumentumok, például Marosvásárhelyről és Felvidékről, a XIX. század közepéről származó igazolás a gyógyszerészgyakornok minősítésével kapcsolatban. De számtalan régi gyógyszeres doboz is megtalálható volt, ezek közül a Lukulin drazséhoz személyes kapcsolat is fűz – kb. 50 éve volt szerencsém részt venni a kifejlesztésében. A legrégebbi egy a 1790-es évekből származó irat, amely gyógynövényeket sorol fel – árakkal és a felhasználási módokkal együtt. Aztán Schulek Elemér kongresszusi meghívói, számolócédulák, számlák, ex librisek… is a gyűjteményemhez tartoznak”.


2018-2024 © MAGYAR GYÓGYSZERÉSZI KAMARA
hírlevél